Olen pähkäillyt kahden 50*100cm paneelin kiinnitystä purjeveneeseen. Sähkön tarve on iso ja nuo antava max 8A/24V. Täkillä puomin alla olisi paikka mutta aina varjoa. En myöskään usko myyntimiehiä jotka väittävät, että kennot kestävät kävellä päällä. Veneen sivulla olisi tilaa mutta tuntuu hankalalta ja aina varjoa. Lopulta päädyin biminin rakentamiseen kun putkea ja liittimiä oli varastossa odottamassa käyttöä. Samalla saa sateensuojan sekä paikan AIS ja VHF antenneille sekä tietysti pyykinkuivaustelineen :-) Onhan se samalla hyvä runko mahdolliselle tulevaisuuden pappateltalle.
Onko mielestänne syytä rakentaa kallistus jolla kennojen kulmaa voi säätää vai riittääkö vaaka-asennus?
Katoksi olen suunnitellut liimapuulevyä jota on helppo leikata ja taivuttaa. Kun muoto on löytynyt, niin sitten kuidutus ja topcoat päälle? Riittäisikö/kestääkö ja tarttuuko pelkkä topcoat liimapuulevyyn? Vai olisiko maalaus parempi?
Omassa marinassa on 300 paattia ja pienemmille kennoille vaikka mitä virityksiä mutta isommat biminin katolla. Millaisia telineitä ja kiinnityksiä olette rakentaneet isompia kennoja varten?
Isomman aurinkokennon paikka purkkarissa?
1
188
Vastaukset
- Pröötter
Mulla roikkuu suunnilleen saman kokoiset paneelit kaiteissa sitloodan molemmin puolin. Aina on yksi varjossa ja joskus kaksikin. Joskus siirrän toisen perän puolelle. En jaksa kauheasti värkätä näiden kanssa mutta sähkö on pääasiassa riittänyt. Kiinalainen Elfeland antaa parhaimmillaan jotain 4.5A luokkaa virtaa ja maksaa vähän toista sataa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354653- 563210
- 302883
- 612815
- 62410
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542195- 231651
- 181601
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….81548- 161514