Maankaivuu

Serena

Kertokaa kokemuksia.

7

331

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TerveParainen

      Paraisilla ei kannata kaivaa maata kovin syvältä kunnanviraston lähettyviltä, koska sieltä saattaa löytyä dokumentteja huonosta hallintotavasta tai suoranaisista väärinkäytöksistä.

    • se-siitä-kaivamisesta

      Ken toiselle kuoppaa kaivaa se itse siihen pian putoaa....

    • ikuinenkaivaja

      Mikä on oma kokemuksesi , mitä haet kysymykselläsi. Kerro vähän tarkemmin mikä rassaa

    • QvidjanKummitus

      Parainen ei pärjää ilman Partekia ja Partek ei ilman kalkkikiveä. Siksi on tehtävä "kiirunat" ja siirrettävä tuppukylä pois kalkin päältä. Helppo nakki: kylän kiinteistöt välittäjineen täytteeksi olemassa olevaan suureen louhokseen ja uutta monttua kylän kohdalle. Kirkon voi jättää omalle saarekkeelleen riippusillan päähän. Asukkaat lähtevät sivistyksen pariin Ruotsiin tai Suomeen, mutta koska kunnan virkamiehiä ei huolita kumpaankaan, heidät siirretään Utöstä etelään joillekin luodoille. Työvoimatoimisto lahjoittaa ongen ja Paraisten Kuulutukset ottaa valokuvan.

    • mikäetteikö

      Saattaa olla ihan realistinen mahdollisuus tulevaisuudessa , tietojeni mukaan kirkon alla rikkain kalkkikiviesiintymä

    • Kalkkipölyaivotvauhdissa

      Kyllä ne rahavarat katoavat aivan muihin suihin ja pankkitileille kuin Paraislaisten, riippumatta siitä että löytyikö kirkon alta kulta tai vaikka mitä muita rikkauksia.

    • mikäetteikö

      No ei se kaikki karkaa muualle, onhan siellä porukkaa töissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2426
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2066
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      115
      1681
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1533
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1477
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1016
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      957
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      949
    Aihe