Saan kesyrottia haluisin tietää pari juttua!!!

Jenkku

Eli mä tiiän tää lukee jo varmaan jossain mut joo eli voiko kesyrotan vessa laatikossa käyttää mörttiröpöä ja onko ok jos hankkisin kolme uros rottaa? Tietotoja mimusta: olen 12v tyttö asun Äitin kanssa ja veljeni asuu laitoksessa on aina välillä kotilomilla meillä 4v parsonrusselinterrieri koira ja se on vaan kotikoira ei käytetä metsästykseen. Asutaan rivitalossa aika rauhallisessa seudulla. Ja joo saa kertoo paljon lisää tiedän jo tosi paljon oon lukenut netistä sit oon lukenut kaikkea kesyrotta kirjat mitä vaan löytyy mut joo kertokaa toki myös paljon lisää. En nyt kertonut kaikkea mitä tiedän ja oon jo lytänyt sopivan häkin niille Ps ne tulis mun huoneeseen asumaan ja pääsisi joka päivä jaloittelemaan moneksi tunniksi.

2

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex5rotaomistajajayli

      Mörttiröpö on hyvää ,vaikka koko häkkiin, muista tarkistaa että häkin koko on suotava kolmelle poikarotalle. Vessa laatikko on hyvä jo rotat voi opettaa myös "sisäsiisteikis" eli kakkii vain laatikkoon.
      HUOM. iso juttu jota kannattaa katsoa, on se että, koska urospuoliset ovat "johtajia" ja kolme rottaa tulee olemaan lauma eli aluksi voi olla "tappeluja" ei vaaraksi toisilleen välttämättä, mutta perään pitää katsoa vähän, ettei satu mitään.
      Leikki kamppailuja tulee jotka voi kuulastaa rajulta, mutta ei kuitenkaan ole.
      Omaa kokemusta koirista ja rotista yhdessä on positiivinen, itellä oli kaksi hasky ajokoira mixii ja toinen pelkäsi rottia ( niitä oli silloin 5 kaikki uroksia), tuli toimeen tutustuttaminen ERITTÄIN varovaisesti voi, vaikka koiran haistella häkkiä rotat siellä sisällä tai muuten koiran totuttaa rottien hajuun ja toinen mitä tein oli koiralle valjaat ja toinen ihminen piti rottaa kädessä ja toinen varmuudelta koiran vieressä (joillekkin tämä metodi voi olla ns. metsästys juttu eli jos päästää rotan lattialle ja päästää koiran pannasta irti koira lähtee jahtaamaan rottaa joka on tietienkin aina huomiossa, vaikka ei olisi suurempaa metsästys viettiä. )

      • Jenkku

        Okei en välttämättä saa kolmea mut ainakin kaksi ja oon löytänyt ison ja sopivan häkin ja osaan käsitellä rottia koska kävin Helsingin eläinsuojeluyhdistyksellä käsittelemässä kesyrottia 2 kertaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe