En osaa olla kateellinen kanssaihmisen onnistumiselle tai materialle.
Sen sijaan tilanne jossa jotain minulle perustellusti kuuluvaa annetaan toiselle, aiheuttaa epäoikeudenmukaisuuden tunteita. Jos se on kateutta niin noissa tilanteissa olen ollut kateellinen.
Nyt, oltuani pian 20 vuotta eläkeläisenä, ei tuollaisia tilanteita ole pystynyt olemaan.
Olen ollut ilkeä. Kuuluessani työmarkkinoiden ahdistavaan piiriin niin pitkäaikaistyöttämänä ilkeilin muutamalle, avoimen vahingoniloiselle tuttavalleni olotilastani.
Tehdasuusi auto aiheuti närää joillekin.
3kk:n työnhakureisuni Espanjaan kismittivät muutamaa "ystävääni". Rauhoitin heitä mm. sanomalla, etteivät tarjonneet työtä mutta olipahan rauhaa ja aikaa remontoida kaupungin keskustassa, rannassa olevaa, ylimmän kerroksen kolmiota.
Yms.
Mutta vain avoimen ilkeille!
Itseltä pois
7470
0
332
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.544679Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2313285Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2633221Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123212Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie311672- 1011528
- 1661140
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA641004Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril122947Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."33787