Lähes 30 asteen helle, valmiiksi ruutikuivat tiet ja päälle vielä tuo täysin tuuleton sää tulee tekemään matkastasi helvettiä siellä keskellä metsää. Hyttyset ja mäkärät tuohon vielä niin tulet varmasti katumaan reissua lopun ikääsi.
https://www.foreca.fi/Finland/Jyvaskyla/10vrk
Varoitus suurajoihin aikoville
13
1071
Vastaukset
- jepjepjepa
18. vuosi reissussa, joten otan riskin taas kerran :D
- Torpparinasfaltti
Tänä vuonna on hyttysiä vähemmän tuon kuivuuden ansiosta, mutta hiekka narskuu hampaissa kyllä.
Tosin lupailee sadekuuroja ja ukkosia ensi viikonlopulle, ehkä seuraan vain TVstä ajot. - Geskisuomalainen
ota etelän mies ohvia tai koffia elä huido
- turvajohto
missä ompi kilpailija keskeyttänyt siellä ompi varoituskolmio tiellä näkyvissä.
- EiRalliKiinnosta
Täytyy muistaa kirota olosuhteita muijalle kun kotiin saapuu😂
- Silminäkijä
Onneksi tämä puolen kymmentä sprinttipätkää käsittävä kisa on nimeltään Neste Ralli.Vanha legendaarinen Jyskälä,Jyväskylän Suurajot olkoon se nimi,jonka legendaarisen maineen voivat muistaa vain ne,jotka olivat paikalla silloin kun ajettiin läpi yön. Se oli miesten touhua se.Nykyisin ei kiinnosta lainkaan.
- Vanhatajat
Jep kun autot oli muovia ja miehet rautaa sekä ajettiin yli 40 eri pätkää, niin hommassa oli vielä sitä jotain. Huoltojakin tehtiin tien päällä, joten niissäkin oli nähtävänsä.
Nyt pitäisi kököttää jossain narutetussa metsäaukossa tai peltosuoralla, josta ei näe mitään... ja ajaa Lutakkoon ruuhkiissa pällistelemään huoltoja.
- Norf
Reitille voi edelleenkin sijoittua melko vapaasti. Neste Rally siimoittaa asianmukaisesti/turvallisesti isoimman osan erikoiskokeista. Kauempana ei ole maastossa merkintöjä ollut vaan maalaisjärjen mukaan voi katselupaikan valita.
Rallin seuranta on teknistynyt siten, että voit maastossa ollessa seurata livenä kaikkia muitakin erikoiskokeita ja huoltoparkin toimintaa(WRC All -live). Sikäli kun yhteydet toimivat.
Heikompikuntoinenhan voi ajaa autonsa erikoiskokeen varrelle jollekin sivutielle, jolloin palvelut on siinä lähettyvillä. Helle ei haittaa.- hyvässähengessä
Vielä kun kaikki osaisivat sijoittua oikein, ettei muiden tarvitse kärsiä jos joku puupää seisoo ulkomutkassa siimattomassa paikassa.
- Jore65
Onkohan järjestäjä mihinkään Päijälän erikoiskokeen varteen järjestänyt uinti mahdollisuutta ettei tarvitse paistua perkeleellisessä pätsissä perjantaista lauantaihin asti kun tarkoitus on leiriytyä yöparkkiin pätkän varrelle?
- Kohta-otetaanKunnolla
Ei hätää.....12 laatikkoa lonkkua mukana....ja 8 laatikkoa bisseä.....ei tule nestehukkaa!
- Lyijyvettä
Mutta lonkusta tulee ykä helposti.
- siitä.voi.maksaa
Ei mikään ole ihanampaa kuin seistä tuntotolkulla helteessä tuulettomassa metsässä paarmojen kiusattavana ja saada minuutin parin välein uutta pölyä ja soraa silmilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 488006
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1226191Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593879Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu913839- 983589
- 553233
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743215Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint352593IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2252399- 521718