Kytkin ei irrota

kytkinapua

Eli derbissä ei kytkin irrota. ei ainakaan kylmänä. Elikkä esim kun mopo ei ole käynnissä ja laitan vaihteen silmään ja alan työntämään, kytkin ei irrota kampiakselia irti vaihteistosta. eli toisin sanoen mopo ei liiku eteenpäin vapaasti. Sitten myös jos laitan mopon päälle vapaalla (ja lämmitän 2min) ja laitan kytkimen pohjaan ja vaihteen päälle niin mopo sammuu ja nytkäisee eteenpäin. Sitten kun laitan kytkimen pohjaan ja jätän vaihteen päälle ja polkaisen niin mopo liikkuu hieman eteenpäin kunnes taas irroittaakin. Vähän pelottaa että vaihteisto paskoo kun kytkin ei toimikkaan kunnolla ja läimäsen vaihteen ilman kytkintä....kyl sit jonku aja päästä Sitten toimii iha jees kytkin. Kunnes sammutan mopon. Ja annan olla minuutin ja käynnistän uudestaan. taas kun vaihteen laitan ykköselle niin mopo sammuu..... Mopossa on kuriton putki ja vakio kytkin pitäs sisällä olla. Vaihteistoöljyt tosiaan vaihdoin 100km sit et vähä vituttaa jos pitää kytkintä alkaa availemaan ja uudet öljyt (taas) laittaa sisään... Eli mistäs tää johtuu? Ennen kyl mun mielestä toimi... (ennen öljyjen vaihtoa) Uutta öljyä (castrol mtx 10w40) laitoin sisään päälle seitsemän desiä. (Haittaako, voiko tämä johtua liiasta öljystä? Rabasaanhan menee 6.5 desiä)

Mut jos tosissaa kytkinlevyt menneet (tai pahimmassa tapauksessa kytkinkruunu vai mikä onkaa UGH)niin sitten oon aatellu tota kevlar kytkinlevysarjaa. Mut voisko joku kertoo et mitä kaikkea tarviin. Esim pitääkö painelaakeri uusia samalla? Ja mitä kaikkia tiivisteitä pitää samalla uusia? (Kevlar sarjassa tulee kytkinlevyt, välilevyt, ja kytkinjouset) Ja tarviiko muita tiivisteitä kuin tuon kytkinkopan tiivisteen. esim tarviiko vesipumpun tiivisteet uusia? ainakin uudet jäähytinnesteet tietysti tarvii mutta mitään muuta? En oo kovin konenut näis mut osaisin kumminkin toteuttaa tämän työn! Eli onnistuisi:)

Kiitoksia. Kertokaa mielipiteenne asiaan

10

19644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kytkinapua

      ja lisäyksenä. niin unohdin ravistaa öljyn... eli jos ne kytkinlisäaineet on jääny sinne öljypurkin pohjalle XD? nii onko mahollista oireilla näin

    • Kevlaria

      Lisäaineet tuskin auttaa, laita uutta osaa posken sisään.

    • nääin

      Ihan normaalia ettei kytkin tykkää irrottaa kun kone ei ole käynnissä. Uudet kytkinlevyt saattaa auttaa tähän ja ne kalliit kevlarlevyt on ihan turhia 50cc:lle. Itellä on TNT levyt toiminu vuoden hyvin ja ei tarvii vaihtaa muutakun ne levyt.
      Josset halua ostaa uusia öljyjä nii kerää vanhat johonki astiaa josta voi kaataa ne takas tai pistä mopo vasemmalle kyljelle että öljyt ei valu kytkinpuolelta ulos.

    • K.ytkin

      Liekö kytkinkruunuun kulunut lovet ja siksi takertelee. Onko kytkinvaijeri säädetty oikein? Jos sulla aikomus ajaa talvella niin laita täyssynteettinen öljy tuon mineraali MTX:n sijaan.

    • Bruutus11v

      jos sulla on meininki runkata kortsulla, niin laita vaseliini kortsun sisään..

      • Anonyymi

        XD :D


    • kytkinapua

      nykyään irroittaa. ravistin öljyä ja kaadoin sitä sinne lisää. (nyt siellä on 9 desiä) nyt irroittaa jos vapaalla kytkin pohjassa ensin hetken kaasuttelee (10sek) sit vaihe ja hyvää tulee! :)

      • Anonyymi

        Mitä öljyä laitoit


    • mpman

      eli huono öljy, levyt pyrkii liimautumaan yhteen..

    • Anonyymi

      Tuttu juttu. Aikanaan oli motskarissa kytkinlevyt jotka tuppasivat luistamaan kovassa kiihdytyksessä. Siirryin käyttämään Hondan öljyä jossa yleisesti tiedettiin olevan hyvät pito-ominaisuudet kytkimen suhteen. Kyllä varmaankin auttoi asiaan. Sitten kuitenkin jossain vaiheessa vaihdoin uudet kytkinlevyt ja jouset. Tämän jälkeen kytkin alkoi käyttäytymään juurikin kuten tämän ketjun aloitustekstissä valitellaan. Öljy olikin nyt siis liian pitävää uusille kytkinlevyille ja alkuperäistä jäykemmille kytkinjousille. Eipä siinä juuri muu auta kun alkaa etsimään sopivampaa öljylaatua uudelle kytkinpakalle. Onnea etsintään👍.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5792
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4364
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3237
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2951
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1549
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      62
      1276
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1206
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe