Omistan 37,5l. akvaarion, jonka piti olla 45l. , mutta eipä sitten näemmä olekaan. Akvaariossa on 1 taistelukala, pari tetraa ja monnisia.
Onko laissa määrätty, kuinka pienessä kaloja saa pitää? muistaisiko joku mahdollisesti kyseisen pykälän? en saa äitiäni ymmärtämään, että kalat tarvitsisivat isomman akvaarion.
37,5l. liian pieni kaloille?
15
1216
Vastaukset
- Sanna
pitäisikö ottaa jotain erityistä huomioon, jos asuu kerrostalossa esim. tapaturmien varalta? äitini väittää, ettei kerrostaloon saa ottaa yli 100l. akvaariota.
- Aino
Enpäs ole ennen kuullutkaan tuollaista. Elleivät lattianne ole pahvista.
- Jani
Mulla on 600 L allas kerrostalossa ja kyllä on lattia kestänyt. Etenkin jos akvaario sijoitetaan seinän viereen, painoa voi olla helposti 1000 kg. Eli sanoppas äitille terveisiä että paino ei ole esteenä isomman akvaarion hankintaan.
- Cf
Meillä ensimmäinen akvaario oli 128 litraa (kerrostalossa), ja nyt edelleen kerrostalossa asuvana suunnittelemme avomiehen kanssa 400-600 -litraista. Olen kyllä kuullut huhun (tod. näk. urbaani legenda...), jossa 700-litraisen akvaarion jalusta kesti, mutta suomalaisen elementtikerrostalon lattia ei, mutta ongelmia tulee siis vasta todella suurten litramäärien kanssa. Jonnekin 500 litraan asti on siis ihan turvallista, oli kerrostalo tai ei. :)
Se, mitä kannattaa ottaa kerrostalossa huomioon, on se, että jos vesivahinko sattuu (esim. joku rikkoo vahingossa lasin - en nyt puhu siis ämpärillisestä vaan akvaariollisesta vettä lattialla), siitä on kilttiä ilmoittaa talonmiehelle ja alakerran asukkaille, jotta kuivaustyöt saadaan hoidetua asianmukaisesti ja kosteusvaurioilta vältytään. Mutta siinäpä se taitaa sitten ollakin.
- jarvij
Hei!
Käypä tosiaan lukasemassa tämä:
http://www.akvaariotieto.info/suomi/etiikka/maarays.htm
Ehkä tästäkin on apua:
http://www.akvaariotieto.info/suomi/etiikka/index.html
Akvaarion Oscari 29
http://www.akvaariotieto.info/suomi/index.html- mirju
En lähtisi noin suoraan tuomitsemaan, mutta mielestäni noin pienessä voi pitää korkeintaan kolmea pientä kalaa.
Vedenvaihdossa tulee kyllä olla aktiivinen ja tarvitaan tehokas suodatus. Ehkä kuitenkin ajan myötä huomaat, että isommassa altaassa on vähemmän työtä ja suurempi ilo. - Aino
mirju kirjoitti:
En lähtisi noin suoraan tuomitsemaan, mutta mielestäni noin pienessä voi pitää korkeintaan kolmea pientä kalaa.
Vedenvaihdossa tulee kyllä olla aktiivinen ja tarvitaan tehokas suodatus. Ehkä kuitenkin ajan myötä huomaat, että isommassa altaassa on vähemmän työtä ja suurempi ilo.Kyllä laki on laki, eikä mikään mielipide kysymys. Eli ei kaloja alle 40 litraan vettä, ellei kyseessä ole väliaikaismajoitus.
Mielestäni on todella hieno asia, että Suomessa on tällainen laki. Ei ole oikein, että harrastajat laimin lyövät sitä. Vaikka olisivat kuinka eri mieltä... - mirju
Aino kirjoitti:
Kyllä laki on laki, eikä mikään mielipide kysymys. Eli ei kaloja alle 40 litraan vettä, ellei kyseessä ole väliaikaismajoitus.
Mielestäni on todella hieno asia, että Suomessa on tällainen laki. Ei ole oikein, että harrastajat laimin lyövät sitä. Vaikka olisivat kuinka eri mieltä...Kyllä lakeja pitää olla ja ne ovat todellakin hieno asia ja periaate, mutta asia on niin, että yksi harmiton akvaarioharrastus ei ole 2,5 litrasta kiinni! Maailmasta löytyy monia paljon enemmän asioihin vaikuttavia lakeja, joita ei noudateta läheskään 2,5 litran tarkkuudella ja seuraukset ovat silloin eri luokkaa, kuin tässä tapauksessa. Jos siis jostain on pakko livetä, niin mieluummin tästä kuin jostain oleellisemmasta.
- Charlotta
akvaariossani kun mulla oli se joskus niin siellä oli 2 kultakalaa jotka eli vain hetken sekä monnikaan ei siellä viihtyny mutta taistelukala eli 3 vuotta!!!Mutta nyt olen ostanut 100 litran akvan ja musta on outoa että jotkut aattelevat että kerrostaloon ei voi otaa isoa akvaa...
- kiija
Laki on olemassa siksi, ettei kukaan idiootti työnnä kalojaan maitotölkkiin tai maljaan. Järkeä saa aina käyttää! Itselläni on täsmälleen samankokoinen akva, jossa taiselukala ja pikkumonni viihtyvät hyvin, suht laiskoina liikkujina. Mutta:Taistelukala onkin poikkeus, tietääkseni ainoa kala jota tuonkokoisessa voi pitää. Erinomaisen kauppiaani mielestä sinne sopisi vielä pari tyttöystävääkin. Toinen vaihtoehto on pieni, 5kpl:een tetraparvi, mutta ei muuta. Tetraparvea ehdotti joku "guruista",täällä joskus. Eli nauti taistostasi, mutta suuremmankin akvan saa ottaa. Älä välitä noista niuhoista. Vedenvaihto 1-2 kolmasosaa viikossa, tai useamminkin vähän.
- Sara
kiija kirjoitti:
Laki on olemassa siksi, ettei kukaan idiootti työnnä kalojaan maitotölkkiin tai maljaan. Järkeä saa aina käyttää! Itselläni on täsmälleen samankokoinen akva, jossa taiselukala ja pikkumonni viihtyvät hyvin, suht laiskoina liikkujina. Mutta:Taistelukala onkin poikkeus, tietääkseni ainoa kala jota tuonkokoisessa voi pitää. Erinomaisen kauppiaani mielestä sinne sopisi vielä pari tyttöystävääkin. Toinen vaihtoehto on pieni, 5kpl:een tetraparvi, mutta ei muuta. Tetraparvea ehdotti joku "guruista",täällä joskus. Eli nauti taistostasi, mutta suuremmankin akvan saa ottaa. Älä välitä noista niuhoista. Vedenvaihto 1-2 kolmasosaa viikossa, tai useamminkin vähän.
Toisin kuin täällä väitetään, se 40 litraa ei ole laki, vaan SUOSITUS. Mutta tottakai isompi akvaario olis parempi.
- Jessi
Sara kirjoitti:
Toisin kuin täällä väitetään, se 40 litraa ei ole laki, vaan SUOSITUS. Mutta tottakai isompi akvaario olis parempi.
J.Järven sivuilla on selvitys eläinsuojelupäätöksestä!
http://www.akvaariotieto.info/suomi/etiikka/maarays.htm - Cf
Jessi kirjoitti:
J.Järven sivuilla on selvitys eläinsuojelupäätöksestä!
http://www.akvaariotieto.info/suomi/etiikka/maarays.htmLainauksia ko. aiheesta:
"Päätöksen ja sen liitteiden säännökset ovat sitovia. Liitteet sisältävät myös suosituksia, jotka on kirjoitettu kursiivilla. Suositukset eivät ole sitovia."
Seuraava on kirjoitettu kursiivilla, vaikka pahaa pelkään, ettei sitä saa tänne sellaisena kopioitumaan. Että tuskin se siitä 2,5 litrasta on kiinni, kunhan sitä hoitaa oikein ja valitsee kalansa tilan huomioon ottaen.
"_Akvaariossa on vähintään 1 litra vettä kutakin enintään 5 cm mittaista kalaa kohden ja vähintään 4 litraa vettä kutakin enintään 10 cm mittaista kalaa kohden. Akvaariossa on vettä kuitenkin aina vähintään 40 litraa._"
- Rääkkääjä__
Vanha ketju mutta aina ajankohtainen aihe. Puuttuisivat nipot mieluummin vaiks emakkohäkeissä kärsivien emakouden kohtaloon taiks broilerien tajuttomaan tilanaahtauteen. Mulla on ollu isoa ja pientä akvaa. Tuontikaloja en akvaarioon eettisistä syistä laota, jalostus yksin ulkomuodon takia on pehvasta ja kaloja heikentävää kaupallista touhua. Nyt mulla on 32 litran ja 25 litran akvaariot. Toisessa 2 aikuista nelisenttistä hammaskarppilaista, toisessa 2 poikasta. En syö sianlihaa, broileria, käytä nahkaa, lennä. Tehkää vain eläinsuojeluilmo suositusten perusteella XD Kaloilkani on näkösuoja, kasvillisuutta, luolia, tehokas suodatus, hapetus. Hoitorutiinit ok, vesiarvoja mittaan viikoittain, nekin ok. Lannoitteet, veden kovettajat, vedenparannusaineet käytössä. Hirveetä rääkkäystä :)
- dfgdf44354
Mitä tarkoitat kun sanot ettet laota tuontikaloja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1555523Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1944556Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764480Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin34464Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa604348Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas874163Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153949Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast393844Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL833759Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1053681