Liikaa finnejä

Huolestunut

Olen siis 12v pian 13v painan 47kg olen 153cm pitkä että ruokavalio varmaankin ihan kunnossa. Finnejä on naama täynnä, selässä jonkun verran, kaulassa, rinnassa ja olkapäissä niin voisiko joku auttaa miten ne saa pois kun näytän ihan hirveeltä

5

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkärinjuttusille

      Eikö esim. äitisi ole sanonut mitään ja miten hän suhtautuu? Miksi et mene lääkäriin?

    • aikuisena.ei.enää

      Älä syö suklaata. Ja hei se vaan kuuluu tuohon ikään. aika auttaa. Hommaa mietoa pesuainetta.

    • mustapää_2018

      Kun on oikeasti akne kyseessä, on järkevää mennä lääkäriin. Aknearpien hoito myöhemmin on hankalaa tai jopa mahdotonta. Pelkällä pesemisellä tai ruokavaliolla ei aknea selitetä. Yleisnimitys ihon epäpuhtauksille on komedo. Eli sama ilmiö, mikä näyttäytyy lievimmillään mustapäänä voi pahana aknesairautena arpeuttaa ihon. Suosittelen hakeutumaan ihotautilääkärin hoitoon. Jos olette vähävaraisia, niin lähetteen ihotautilääkärille saa varmaan terveyskeskuksestakin.

      Ihon "epäpuhtaudet" eivät johdu huonosta hygieniasta, niin kuin yleensä väitetään. Iholle ei saa mustapäitä likaisista sormista, vaan vika on ihon talin rakenteessa, joka on jäykkää ja jää jumiin ihohuokosiin. Ihohuokoset venyvät ja jumiin jäänyt tali hapettuu tummaksi. Lievimmillään siis saa mustapäitä ja pahimmillaan vaikean aknen. Et saa millään pestyä pois syvällä ihon sisällä jylläävää tulehdusta. Siihen tarvitaan lääkärin määräämiä lääkkeitä.

    • ehkäauttaa

      Lopeta rasvaisen ruuan syönti ja suklaan..
      Pese vinnipaikkoja saippuan kanssa, huuhtele viileällä vedellä,-pese usein.
      Ehkä auttaa..

      • tsemppiähoitoihin

        No kuulkaas hyvät ruoka ym-juttujen höpinät. Ruokavalio voi vähän mukana avittaa, mutta akne ei todellakaan tule suklaasta, eikä mistään muustakaan ruoasta.

        Pelkällä saippualla ei todellakaan saa pestä, eikä usein, sillä iho kuivuu ja se taas pukkaa lisää finnejä.
        Niinkuin täällä on jo kerrottu, niin ainoa ratkaisu on mennä ihotautilääkärille.

        Itse kärsin liki 30v. Minulla helpotti vasta kun vaihdevuodet tuli. Ei auttanut ruokavaliot eikä muut, joten tiedän takuuvarmasti mistä puhun. Ihotautilääkärikin sanoi, ettei tule syödystä ruoasta. Meillä joillakin on vaan sille altis iho.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7626
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7285
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5334
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4875
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4393
    6. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4365
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4356
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4038
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3173
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2616
    Aihe