Jätti kanien ruokinnasta?

Jättienomistaja

Eli miten Belgianjätin ja ranskanlupan sekoituksia kuuluisi ruokkia ja miten itse ruokitte? Nää on nyt vajaa 4kk. Paljonko kuuluisi painaa tämän ikäisenä? Voin kertoa sit miten ruokin tällä hetkellä jos se auttaa teitä neuvomaan :)
Kiitos jos joku vastaa! (Noiku on vie kasvu iässä että ruokkisin sit varmasti oikein)

6

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pupu96

      Itselläni on samanrotuinen kani :) Oon Antanut burgess exceliä vapaasti 6kk asti. Sen jälkeen säännöstellyt 1ruokalusikallisen aina painokiloa kohden. Oma kanini on nyt 6kk ja painaa 3,8kg :) Annan lisäksi kauraa ruokalusikallisen päivässä.

      • Jättejenomistaja

        Meillä viimeksi kuin punnitsin niin toinen painoi 3,3 ja toinen 3,1 onko ihan ok?
        oon antanut tähän mennessä pellettiä kokoajan tarjolla ja välillä myös kauraa.


      • Lisätiedotaiheellisia
        Jättejenomistaja kirjoitti:

        Meillä viimeksi kuin punnitsin niin toinen painoi 3,3 ja toinen 3,1 onko ihan ok?
        oon antanut tähän mennessä pellettiä kokoajan tarjolla ja välillä myös kauraa.

        Saat kauralla aikaiseksi järkyt leukapussit ja sisäelimet rasvoittumaan. Pellettiäkään en pitäisi vapaaruokinnassa, mutta toki nyt sitten riippuu mitä pellettiä syötät. Jos "pelletti" on joku hevos-/vasikkarehu, kuten noille jäteille usein tupataan syöttämään, niin ei mulla sitten tämän enempää...


      • ranskis96

        Itse en syötä enkä pidä siitä että kaneille syötetään jtn muuta kuin kaneille tarkoitteua pellettiä. Ja leukapussi ei liity mitenkään lihomiseen tai kauraan. Se rippuu kanin geeneistä. Ja kun kauraa antaa sopivissa määrin se ei myöskään rasvoita sisäelimiä :) Annan itse vielä lisäksi rkl auringonkukansiemeniä,se hillitsee karvanlähtöä ja pitää turkin kiiltävänä sekä pehmeänä. Annan n. 1,5rkl aamulla pelletien sekaan :)


      • Älähöpise
        ranskis96 kirjoitti:

        Itse en syötä enkä pidä siitä että kaneille syötetään jtn muuta kuin kaneille tarkoitteua pellettiä. Ja leukapussi ei liity mitenkään lihomiseen tai kauraan. Se rippuu kanin geeneistä. Ja kun kauraa antaa sopivissa määrin se ei myöskään rasvoita sisäelimiä :) Annan itse vielä lisäksi rkl auringonkukansiemeniä,se hillitsee karvanlähtöä ja pitää turkin kiiltävänä sekä pehmeänä. Annan n. 1,5rkl aamulla pelletien sekaan :)

        Ei muuten pidä paikkaansa, joten opiskeles sinäkin enemmän ennen kuin keskustelupalstalla muita neuvot.

        Kaura kerääntyy leukapussiin, piste. Mitä enemmän syötät, sitä enemmän leukapussia tulee. Leukapussi myös liittyy OLENNAISESTI lihomiseen. Sitä ei esiinny hoikilla kaneilla, vaan nimenomaan lihavilla. Geenit sitten määrittelevät sen, kerääntyykö se läski sinne leukapussiin vai ei, ja kerääntyykö sitä muualle ollenkaan. Samalla tavalla meillä ihmisilläkin joillakin ylimääräinen menee vain takapuoleen ja toisilla kaikkialle tasaisesti jne.

        Ja mitä tule sisäelinten rasvoittumiseen, niin aivan TAATUSTI niin kaura, auringonkukan siemenet kuin muutkin viljat ja siemenet sellaisenaan sitä kaneille tekevät, ja tähän ei sinänsä liity määrä mitenkään. Saman tapaan toimii mm. kolesteroli ihmisellä; sait sitä ravinnostasi sitten vähän taikka paljon, niin se kerääntyy kyllä verisuoniisi, mutta paljon syötynä se vain vie nopeammin hengen. Kani EI OLE SIEMENSYÖJÄ RUOANSULATUSELIMISTÖLTÄÄN, mistä pitäisi vähän tollommankin osata tehdä päätelmiä siitä, miten hyvin ne kaneille sopivat.


    • pupumutsi

      Meidän jättityttö syö heinää, ja kesäaikaan tietenkin ulkona tuoretta ruohoa, pellettiä, jonkin verran salaattia talviaikaan ja pätkän porkkanaa iltapalaksi. Herkkuina päärynää tai banaania (ei joka päivä) ja silloin tällöin muutama pähkinä. Lisäksi myös jyrsijän herkkutikkuja välillä. Lisäksi pupujen hiekkalaatikoissa käytän olkipellettiä, jote ne näyttävät välillä napsivan istunnollaan :). Kani on roteva, muttei läski, ja erittäin terve. Muut puput ovat kääpiöitä ja syövät samaa, mutta hedelmiä annan heille vielä harvemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      98
      2038
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      98
      1488
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1187
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1085
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1072
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      903
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      887
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      846
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      822
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      733
    Aihe