Sähkön hinnassa on suuria korotuspaineita !

1.___-Markkinat

16

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1.___-Markkinat

      Aurinkosähkön tuottaminen nostaa sähkön hintaa. Perinteistä sähköntuotantoa ei kohta kannata rakentaa, sillä kesäkauden aurinkosähkö ja tuulisähkö alkaa painamaan hintoja alas eivätkä voimalainvestoinnit tahdo kannattaa. Tämän takia sähköstä tulee talvikausina puutetta ja hinta nousee jyrkästi, sillä aurinko- ja tuulisähkö vaativat 100% korvaavaa energiaa.
      Aurinko- ja tuulisähkölle tulisi määrätä ylimääräinen vero, jolla rakennettaisiin talvikauden energiatuotantoa.

    • 1.___-Markkinat

      Kopionikki taas päästelee tyhmyyksiä.

    • kakkosmarkkinat

      Siinä kohtaa JOS aurinkosähkö ikinä tulisi Suomessa niin kannattavaksi että sen yleistyminen alkaisi näkyä sähköyhtiöiden tuloksessa ja verokertymässä, NIIN se ei vaadi kuin yhden (tai kaksi) nuijankopautusta ja hupsista, kyseisten laitteiden jälleenmyyntiin ja maahantuontiin (myös yksityiseen sellaiseen) ilmestyy nippu veroja ja tulleja joilla moinen kehitys saadaan torpattua.

      Ei ollenkaan yllätä että nämä pösilöt jotka kiihottuvat seksuaalisesti ja tyydyttävät itseään joka kerta kun sähkön hinta nousee, eivät kykene ymmärtämään edellä kertomaani.

    • 1.___-Markkinat
      • tilastonikkari

        Aurinkopaneeleiden myynti on vahvassa kasvuss, koska niitä on aikaisemmin myyty niin vähän. Pieni lisäys asiakkaissa tarkoittaa suurta lisäystä kasvuprosenteissa. Kannattaisi ennemminki kertoa kuinka paljon myydään, sillä se kertoo todellisuuden.


      • tuulivahinko

        Ruotsi tulee olemaan "kusessa", jos tulee kova pakkastalvi eikä naapureilta riitä kuivan kesän takia vesivoimaa ostettavaksi. Tuulisähkö tarvitsee 100% korvaavaa energiaa.


    • 1.___-Markkinat
    • 1.___-Markkinat
    • kaamos_tulossa

      1.___-Markkinat on ylläpidon pitkäaikainen provogeneraattori, montako kuukautta tämän vuoden nimiin aurinkosähköntuotanto vielä kasvaa?

      • ikjuthyrtge

        Ties kuinka kauan, eihän se ole saanut vielä edes valoeta nurin vaikka on jankannaut siitäkin sadoilla viesteillä.


    • Osa-aikaeläkeläinen

      Ei sähkönhinnassa järin suurta korotuspainetta ole. Ongelma on pikemminkin siinä että kuivuuden takia ollaan menossa talveen vähällä vesivarannolla. Sähköä kyllä saadaan Venäjältä, jossa ei päästömaksuja yms. ole. Nykyhinnalla sähköntuotanto on jo hyvä bisnes. Aiemmin haluttiin puristaa ydinsähkön tuotantokustannukset hintaan 20 €/MWh, mutta tuohon tuskin on enää tarvetta.

    • Anonyymi

      IIh kuu Daa!

    • Anonyymi

      Täällä keskustelu palstalla ei saa kysyä mitään aurinkosähköstä. Jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      125
      1225
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      876
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      82
      826
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      798
    Aihe