Minulla on tietokoneessa Avastin ilmaisversio virustorjunta ohjelmana. Ilmaista lounasta ei ole, mutta onko olemassa jotain muuta ilmaista virustorjunta ohjelmaa? Avast toimii hyvin, mutta päivittäinen maksullisten versioiden tyrkytys alkaa kyllästyttää. Alkaa lähestyä jo haittaohjelmaa...hahaaaa :)
MItä suosittelette?
MItä suosittelette?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kaspersky
Muistaakseni sen saa asetuksista pois. Ota pois myös toiminta yhteisössä tjsp. ja raportoinnit Avastille tjsp.
Oliko käytttis Windows, Maci vai Android ? Noille kaikillehan sen saa mutta Windows 10 ei ainankaan tarvitse mitään avasteja, tuskin nuo muutkaan.
Pandaa suosittelen. Kuvasarja näyttää, miten saat esim. Pandan omat mainokset pois. Saa siitä myös ne asiaankuuluvat uutisetkin pois, mutta ne ovat joskus aika tärkeitä, joten ne olen jättänyt.
http://aijaa.com/A45Imw
http://aijaa.com/H6nFv3
http://aijaa.com/AmIMyD
Bitdefender free ohjelmaa suosittelen. Etuina on mainottomuus ja yksinkertaisuus eli ei sisällä mitään muuta kuin itse virustorjunnan.
Voit käyttää Microsofin omaa Defenderiä, ei ne muutkaan virustorjunta ohjelmat sitä Windowsia sen turvallisenmaksi saa.
se nyt on täysin paska!
LinuxMint, loppuu vakoilu ja saastuminen!
Oikein
Tai sitten ei: https://www.tivi.fi/Uutiset/2014-12-09/Uusi-linux-troijalainen-piileskelee-koneella-jopa-vuosia---vakoillut-yli-45-maan-julkishallintoa-käynnistyy-taikanumeroilla-3151286.html
Jos nyt kerrankin jumalauta sentään voitaisi pysyä asiassa. Jos kysytään asiasta X, niin ei vastata asiaan Y. Vituttaa lukea tällaista juupas-eipäs vääntöä, mikä alkaa ihan aiheellisesta ja asiallisesta kysymyksestä. Luuletteko te vänkääjät olevanne jotenkin hauskoja, tai auttavanne kysyjää?
Turvaton on aika häilyvä käsite. Monesti se suurin turvattomuuden tekijä on se näppiksen ja penkin välissä. Eli ts. käyttäjä on idiootti. Isommissa ympäristöissä turvattomuus on monen epäonnisen asian summa. Kaikki on vaikeaa, jos ei viitsi mitään opetella, ja luulee että se osaaminen vaan tipahtaa taivaalta. Mikään käyttöjärjestelmä ei hajota laitteita. Sähkölaitteiden suurin hajottaja tai käyttöiän lyhentäjä on liika lämpö. Tietokoneessa lämpöä aiheuttaa se, että tuuletusta ei ole nimeksikään, tai käyttäjä ei ole kuullut sitä, että sinne kotelon sisään kertyy pölyä, ja siitä olisi hyvä hankkiutua eroon. Suurimmat ongelmat olen itse kokenut Win98 SE:n ja Millenium Editionin kanssa. 2000:sta eteenpäin ei pahemmin ole ongelmia ollut, haasteita on ollut, ei varsinaisia ongelmia. Haasteet on tehty ratkaistavaksi.
Puhutko ihan omasta kokemuksesta, tai kertoiko joku sulle?
Sophos Home. Huomaamaton, ja taustalla pysyttelvä virustutka. Ilmoittelee vasta sitten, kun on tarvetta. Itellä ollut pidemmän aikaa käytössä, ja ne muutamat kerrat, kun jostain on jotain löytynyt, on myös pysähtynyt.