Ihana keskustelu ilma tänään

Viileästi-vitsaillen

Eiks vaan?

Suorastaan kammottava.

Ei vaineskaan. Viilentynyt. Ainakin sisällä. Ja onhan minulla tuuletin jokaisessa huoneessa. Paitsi vessassa.
Eikä maallakaan ulkohuoneessa. Eli huussissa. Eli käymälässä. Jossa käy kaljasaavi nurkassa. Valmis jouluna, ellei jäädy.

Mutta kun avaa wc kannen ja takaluukun, reipas ilmanvirta valloittaa olijan, kaikkine parffyymeineen

4

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ollaan istuttu ulkona monta tuntia, välillä tuuletin puhalsi viileää. Sanoinkin kaverille että ilta on kuin välimerellä kesäaikaan. Jossain thaikuissa tai brasiliassa ei edes ilta viilennä tarpeeksi, ainakaan minun makuuni.
      Viime kesänä ei tarvittu tuulettimia kertaakaan, nyt senkin edestä.

      • Viileästi-vitsaillen

        Tässä pimahti monta kesää kun tuulettimet olivat lähes tarpeettomia.
        Jokohan syksyllä kansa on mieltä, ei enää tälläisia kesiä.

        Kummasti muuten vaikenivat ne kevään ukkelit jotka ennustivat kesän sään. Muistaakseni melko ankeaa ja sateista lupasivat. Siihenkö kansa hurahti ja tilasi etelän matkoja? Luulen, että harmittaa joitakin kun kokivat tämänkin ihmeen, että suomessakin ollaan kuin etelä-euroopassa.

        Eipä ole ollut aikaa istuksia koko heinäkuuna, mutta jatkukoon sama kesä elokuussakin.


    • staka

      Meidän 4-vuotias on oppinut päiväkodissa mm. sanan pie*ru ja mieluusti esittelee tätä uutta 'aihepiiriin liittyvää' sanavarastoaan sekä nuoremmille että vanhemmille sukulaisille, ja varmaan myös muille kuulopiirin alueella oleville.

      Meille isovanhemmille kyseisen tyylin sanavarasto ei ole tarttunut käyttöön, eikä vanhemmilleen eikä serkuilleenkaan. Pikkuveli tosin on vaaravyöhykkeessä. Onkohan palstalaisia ollut kuulolla?

      Olen nimittäin alkanut epäillä, että mokoma sanavarasto saatetaan niinsanotusti oppia uudelleen yli kuuskymppisenä. Onneksi kausi ainakin lapsilla menee pian ohi. Entäs ikäihmisillä?

    • Onhan sitä "ihanaa keskusteluilmaa" kuluvana kesänä riittänyt, enemmän kuin omiin tarpeisiin. Vaan hyvin pärjää, kun heti kotiin tultua heittää kaikki vaatteet pois. Silti hieman vähemmän ihana ilmakin riittäisi meikäläiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      268
      9653
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6836
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      74
      1705
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1421
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      94
      1297
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1161
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1079
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      41
      882
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      756
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      313
      748
    Aihe