Sepram lääke kokemuksia!

Sepram lääkkeen aloituksen jälkeen n.2 viikkoa sitten, olen laihtunut 3kg, joka on positiivasta 153cm ja 60kg ylipainoiselle ihmiselle 😂 mutta tunnen oloni kuvottavaksi läski kasaksi,jonka seurauksena tuijotan puntaria joka kerta kun olen syönyt,juonut tai käynyt lenkillä. Mielialaan lääke on vaikuttanut niin etten ole niin äkkipikainen kuin aiemmin, toki se ei ole vienyt kuin pienen määrän pois äkkipikaisuutta Masennustahan minulla ei ole. Lääke määrättiin tasapainoittamaan mielialaa. Epäilty ADHD ja elokuun lopussa on adhd lääkäri ja testit,joten syönköhän ihan turhaan tätä lääkettä? Miksi teille on määrätty sepramia, miten vaikuttanut ja miten pian?
4695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aine siis on sitalopraami ja masennukseen söin useita vuosia, teho tuli vasta noin 2kk käytön jälkeen joten ei se ainakaan ihan nopeasti masennukseen tehoa. Eka kk 20mg ja sen jälkeen 40. Eikä se teho mitenkään suuri ollut, sen verran että nyt opiskelut sujui jotenkin ja sosiaalinen elämä vähän kiinnosti. Kun lopetti, masennus pahentui joten oli siitä jotain hyötyä.

Painoon ei juuri vaikuttanut, sanotaanko niin että laihdutus oli hankalampaa lääkkeellä mutta ei se suoraan nostanutkaan painoa. Sivuoireita ei ollut, ei aloituksessa eikä myöhemminkään. Jos lopetti suoraan 40mg annoksesta, vähän huimasi päivän tai pari. Jos ensin laski 20mg annokseen viikoksi ei ollut lopetusoireitakaan.

Äänestä

Vaikeaan masennukseen söin, ei auttanut, muttei haitannutkaan, eikä tullut sivuoireita tai muita ongelmia. Lopetin kun saavutetut vaikutukset eivät tyydyttäneet. Lopetus asteittain tietysti, varsin minimaaliset vieroitusoireet jonkun viikon ajalla lopettamisesta.

Yksilöllisiä juttuja. Ne vaikutukset pitäisi kai muutamissa viikoissa aloittamisesta / annoksen muutoksesta yleensä ilmetä.

Äänestä
  • Onko sinulla sittemmin ollut jokin muu, ehkä (toivon mukaan) parempi lääke?

    Itsellä runsaat 3 viikkoa ollut Sepram 10 mg. Hieman on aktivoitunut olo ja kirkkaampi mieli, vaikka omakin kokemus mm. Seroxatista on tuo yllämainittu n. 2 kuukautta, ennenkuin varsinainen teho ilmeni. Pohdituttaa tuo 10 mg annoksena, mutta lääkärikin totesi, että sitä voidaan nostaa myöhemmin, mikäli ongelmia ei ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huihiohio kirjoitti:

Sepram lääkkeen aloituksen jälkeen n.2 viikkoa sitten, olen laihtunut 3kg, joka on positiivasta 153cm ja 60kg ylipainoiselle ihmiselle 😂 mutta tunnen oloni kuvottavaksi läski kasaksi,jonka seurauksena tuijotan puntaria joka kerta kun olen syönyt,juonut tai käynyt lenkillä. Mielialaan lääke on vaikuttanut niin etten ole niin äkkipikainen kuin aiemmin, toki se ei ole vienyt kuin pienen määrän pois äkkipikaisuutta Masennustahan minulla ei ole. Lääke määrättiin tasapainoittamaan mielialaa. Epäilty ADHD ja elokuun lopussa on adhd lääkäri ja testit,joten syönköhän ihan turhaan tätä lääkettä? Miksi teille on määrätty sepramia, miten vaikuttanut ja miten pian?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu