Androidin merikartoista

toimiiko

Minkä merikarttasovelluksen asentaisitte Androidille nykyään kun tuota Navionicsiakaan ei näemmä enää saa kokeilla aluksi ilmaiseksi kuten joskus ennen vielä sai. En halua ostaa sikaa säkissä, onko noissa ilmaisissa merikartoissa sellaisia jotka toimivat hyvin ilman puhelinyhteyttä, saa oikeasti ladattua karttoja sd-kortille ja löytyisi Viron rannikkoakin? Onko Merellä 0100100 tai Nautics Sailmate mistään kotoisin? Loisto Mobiiliakaan ei kannata ostaa koska sen tuki lopetetaan tähän kesään

18

847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinMerellä

      Merellä.0100100 toimii ilmaisena hienosti Suomen ja Ruotsin rannikolla, maksullinen versio taisi tuoda AISin ja jotain muuta mutta mm. reittisuunnittelu ei mielestäni toimi siinä kympin maksavassakaan versiossa, eikä kartta ulotu Viron puolelle.

      • Oikeasti.merellä

        Merellä ei ole nettiyhteyttä.


      • Oikeastipa.hyvinkin
        Oikeasti.merellä kirjoitti:

        Merellä ei ole nettiyhteyttä.

        Mihin sitä nettiyhteyttä merellä tarvitsee? Kartat on ladattuna koneessa ja laitteen gps ketoo sijainnin..


      • 0100100

        Nettiyhteyttä tarvitaan jos haluaa kartan näkyvän, niitähän ei saa ladattua koneelle maksamatta


    • Satastelija

      Tuo 0100100 reittisuunnittelu toimii ihan hyvin tuossa maksetussa versiossa. Ainakin maksetussa versiossa voi tallentaa kartat tablettiin ihan kotisohvalla istuen wifi-verkon kautta, Ihan toimiva juttu eikä hinnalla pilattu,

      • muttamiksi

        Mihin reittisuunnittelua tarvitaan? Viisainkin ohjelma on varsin typerä verrattuna ihmissilmään ja 1:250000 karttaan.


      • ReittiM

        Jos vaikkapa ostat veneen joka makaa Tukholmassa. Lentoasemalla on kiva naputtaa reitti melkoisen haastavan saariston läpi ihan kotisatamaan asti. Samalla näkee melko hyvän aika-arvion sekä osaa hommata tarvittavan polttoaineen, veden ja ruuan..


      • ei.vieläkään
        ReittiM kirjoitti:

        Jos vaikkapa ostat veneen joka makaa Tukholmassa. Lentoasemalla on kiva naputtaa reitti melkoisen haastavan saariston läpi ihan kotisatamaan asti. Samalla näkee melko hyvän aika-arvion sekä osaa hommata tarvittavan polttoaineen, veden ja ruuan..

        Ajankulusta siis menomatkalla se käy, mutta reitin löytämisessä saariston läpi ei kyllä haastetta ole. Ja purjehduspalstalla kun ollaan, ei mitään aika-arviota ole olemassakaan. Reitti joka tapauksessa kannattaa valita tuulen mukaan, ei sitä ymmärtämättömän ohjelman mukaan.


    • Mulla on ollut 2 vuotta sailmate, ilmainen versio ja on pärjätty ihan hyvin. Nyt maksioin 19,90 vuosimaksun, mutta ei siitä juuri muuta iloa tullut kuin matkavauhdin näkeminen

    • kykkenheim

      Tämä on hyvä, toimii tarkasti Suomen rannikolla, ilmainen. Maksullisdena saa lisää toimintaa ja lisää merialueita.
      C-MAP Embark

      • ei_ilmainen

        "Embark maps can be used online for free". Ilman nettiyhteyttä C-MAP Embark ei toimi muuta kuin maksullisena ja IItämeren kartat 12 kuukaudeksi maksaa USD 65,99.


    • eInkinen

      Sanoisin että 0100100 on paljon parempi kuin Sailmate.

      • Tyhmä_esitys

        Miksi sanoisit?


      • maissa

        0100100-ilmaisversiossa ei saa ladattua karttoja itselleen. Sitä voi käyttää ainoastaan nettiyhteydellä.


      • eInkinen
        Tyhmä_esitys kirjoitti:

        Miksi sanoisit?

        Selkeämpi grafiikka. Edullisempi, vain 19€ kaikilla herkuilla: esim AIS, offline kartat. Toimii huonossakin kännykässä.


      • eInkinen
        eInkinen kirjoitti:

        Selkeämpi grafiikka. Edullisempi, vain 19€ kaikilla herkuilla: esim AIS, offline kartat. Toimii huonossakin kännykässä.

        ... ja samalla hinnalla saa myös Ruotsin kartat...


    • Dsl.Cat

      Navionics on ollut monta vuotta androidlaitteissa (1 lisenssi, useassa laitteessa samanaikaisesti). Wifillä kytkee esim. Raymareinen kaiun, niin kartoissa näkyy ajetut paikat lisäsyvyyskäyrin. Ajetut reitit ja reittien ennakkosuunnittelu onnistuu automatiikallakin. Löytyy selainliittymäkin (ilmainen)

      https://webapp.navionics.com/?lang=en#boating/routing/automatic@5&key=eyvhJ_n_aC

      Kun kirjautuu omalla tilillä näkyy samat mitä Android -laitteillakin.. Olikohan muissa samoja ominaisuuksia?

    • Tsa

      Itse pidän Seapilotista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3504
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2478
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2384
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2254
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2128
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      84
      1145
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1087
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      986
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      939
    Aihe