Kokemuksia Udon Thanista

Eli Syys-Lokakuun vaihteessa olisi seuraava Thaimaan matka edessä, mutta kohde/kohteet vielä mietinnässä.
Etelä-Thaimaassa tahtoo olla pahimmat sade-ajat juuri kyseiseen ajankohtaan, joten sinne tuskin tulen suuntaamaan. Edelliset kolme reissua olleet Koh Chang Pattaya, Hua Hin sekä Chiang Mai.
Nyt aloin miettimään että olisiko vaihteeksi taas vuorossa alue, missä en ikinä ole aikaisemmin vielä käynyt, niin alkanut miettiä että olisiko aika tutustua Koilis-Thaimaaseen, isaanin alueeseen.
Udon Thaniin näyttäisi olevan edullisehkoja lentoja, joten siinä voisi olla mahdollinen kohdepaikkakunta mistä voisi ajatella liikkuvansa sitten hieman isommallakin alueella.

Käsittääkseni turismin osalta suhteellisen "rauhallista" seutua, eli isommat turismimassat eivät vielä aluetta ole löytänyt.

Onko jollain palstalaisella miten kokemusta kaupungista/alueesta ja mielipidettä siitä minkälainen olisi lomakohteena jonkin 7-10 päivän ajan.

11

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suosittelen

      Hyvä valinta KOILLIS-THAIMAA.

      Moottoripyörävuokraamoissa hieman puutteita.

      Mukavaa matkaa.

      • Tuo Udon Thani olisi yhä erittäin kiinnostava vaihtoehto tuohon Syyskuun reissun "uutuus" kohteeksi (uudet paikat aina kiinnostavat, sitten toiseksi kohteeksi 4-5 päivää joko Bangkokissa taikka sitten Pattayalla, eli tutuissa ja "helpoissa" paikoissa), mutta kun tosiaan aina olen tottunut Thaimaassa (Bangkokia lukuunottamatta) vuokratulla kaksipyöräisellä kulkuneuvolla, niin nyt Udon Thanin kohdalla aktiivinenkaan netti haku ei ole ole tuottanut kuin neljän Udon Thanissa toimivan vuokrauspisteen sivustot ja niiden "anti" vaikuttaa aikalailla huonolta, eli pelkkiä "pikku"skoottereita näyttäisi löytyvän heidän listoiltaan- Yamaha Aerox 155 ja Honda PCX 150 näyttäisivät olevan parasta mitä löydetyt vuokrauspisteet näyttäisivät tarjoavan, eli ei kovin kummoista.

        Yksi vaihtoehto alkaisi myös mietityttämään, eli henkilö-auton vuokraaminen (olisi sitten ensimmäinen kerta Thaimaassa, tähän asti aina kaksipyöräisellä liikkeellä), näyttäisi tuollaiset kelvollista ajopeliä (Honda City, Toyota Vios yms.) löytyvän hintaluokassa 1000Thb./päivä 5000Thb./viikko, hintaluokassa, eli edullisehkoja. Onko Udon Thanin kaupunkin ja sen ympäristö minkälaista seutua "automatkailua" ajatellen?


    • Aviomies

      Thaimaahan.....
      Hieno kohde ja ihan moppe ok.
      Nähtävää ja koettavaa paljon jota tähän turha ladata koska saat sen netistä muutenkin, mutta käy ihmeessä vesipuistossa vaikka et olekaan pentu.
      Me viihdyttiin siellä monena päivänä kun kerran oltiin.

      Varmaan nyt saat paljon opastusta, kun tällä palstalla on noita Isanin tyttöjen poikakavereita ihan joukoin.

      • Onko mitään suosituksia mistä päin kaupunkin kannattaisi hotellia katsoa ja mistä ei nimenomaan kannata. Vaikea pelkän kartan avulla vielä hahmottaa kaupunkia. Suhteellisen edulliselta näyttää kyllä hintataso hotellien osalta.


      • Olen yöpynyt kahtena vuotena One residence udonthani hotellissa. Hinta ja laatusuhde kohdallaan.


    • Olin kolme päivää sitten Udon thanissa yhden yön. Paikka ei ole hassumpi. Viime vuonna olin samassa hotellissa pari yötä kun olin tulossa Vientianesta Bangkokiin. Jos todella menet sinne päin niin ehdottomasti kannattaa mennä Nong khaihin ja poiketa rajan yli Vientianeen. Nykyisin rajalta saa leiman passiin ja sillä voi olla Laosissa pari viikkoa. Vientiane on ehdottomasti käymisen arvoinen paikka.
      Itse olen tällä hetkellä Cambodiassa ja tarkemmin Sien repeattissa. Kävin katsomassa Akghor Watia. Lennot tänne oli halvat.

    • hyppääjienkuski

      Ota yhteyttä sikäläiseen turistipoliisiin, niin omalla kielelläsi saat takuulla tietoa kaikesta, mitä haluat...

    • siikhau

      Tätä ei kyselty, mutta sanon silti, että "Udonin" pimut ovat Thaimaan parhaita, noin ulkonäöksellisesti.

    • leidipoita

      Santtu varmaan viihtyy siellä koillis-thaimaassa on paljon hyviä ladyboita.Niitä se taas menossa köyrimään.

      • IDIOOTTI


      • thaithai
        thaimaanystävä kirjoitti:

        IDIOOTTI

        Samaa mieltä,on tuo santtu aika idiootti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      4444
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      20
      3585
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      405
      2387
    4. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      2081
    5. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      1984
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      239
      1959
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      35
      1784
    8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1648
    9. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1467
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1331
    Aihe