Eli Syys-Lokakuun vaihteessa olisi seuraava Thaimaan matka edessä, mutta kohde/kohteet vielä mietinnässä.
Etelä-Thaimaassa tahtoo olla pahimmat sade-ajat juuri kyseiseen ajankohtaan, joten sinne tuskin tulen suuntaamaan. Edelliset kolme reissua olleet Koh Chang Pattaya, Hua Hin sekä Chiang Mai.
Nyt aloin miettimään että olisiko vaihteeksi taas vuorossa alue, missä en ikinä ole aikaisemmin vielä käynyt, niin alkanut miettiä että olisiko aika tutustua Koilis-Thaimaaseen, isaanin alueeseen.
Udon Thaniin näyttäisi olevan edullisehkoja lentoja, joten siinä voisi olla mahdollinen kohdepaikkakunta mistä voisi ajatella liikkuvansa sitten hieman isommallakin alueella.
Käsittääkseni turismin osalta suhteellisen "rauhallista" seutua, eli isommat turismimassat eivät vielä aluetta ole löytänyt.
Onko jollain palstalaisella miten kokemusta kaupungista/alueesta ja mielipidettä siitä minkälainen olisi lomakohteena jonkin 7-10 päivän ajan.
Kokemuksia Udon Thanista
11
617
Vastaukset
- Suosittelen
Hyvä valinta KOILLIS-THAIMAA.
Moottoripyörävuokraamoissa hieman puutteita.
Mukavaa matkaa.Tuo Udon Thani olisi yhä erittäin kiinnostava vaihtoehto tuohon Syyskuun reissun "uutuus" kohteeksi (uudet paikat aina kiinnostavat, sitten toiseksi kohteeksi 4-5 päivää joko Bangkokissa taikka sitten Pattayalla, eli tutuissa ja "helpoissa" paikoissa), mutta kun tosiaan aina olen tottunut Thaimaassa (Bangkokia lukuunottamatta) vuokratulla kaksipyöräisellä kulkuneuvolla, niin nyt Udon Thanin kohdalla aktiivinenkaan netti haku ei ole ole tuottanut kuin neljän Udon Thanissa toimivan vuokrauspisteen sivustot ja niiden "anti" vaikuttaa aikalailla huonolta, eli pelkkiä "pikku"skoottereita näyttäisi löytyvän heidän listoiltaan- Yamaha Aerox 155 ja Honda PCX 150 näyttäisivät olevan parasta mitä löydetyt vuokrauspisteet näyttäisivät tarjoavan, eli ei kovin kummoista.
Yksi vaihtoehto alkaisi myös mietityttämään, eli henkilö-auton vuokraaminen (olisi sitten ensimmäinen kerta Thaimaassa, tähän asti aina kaksipyöräisellä liikkeellä), näyttäisi tuollaiset kelvollista ajopeliä (Honda City, Toyota Vios yms.) löytyvän hintaluokassa 1000Thb./päivä 5000Thb./viikko, hintaluokassa, eli edullisehkoja. Onko Udon Thanin kaupunkin ja sen ympäristö minkälaista seutua "automatkailua" ajatellen?
- Aviomies
Thaimaahan.....
Hieno kohde ja ihan moppe ok.
Nähtävää ja koettavaa paljon jota tähän turha ladata koska saat sen netistä muutenkin, mutta käy ihmeessä vesipuistossa vaikka et olekaan pentu.
Me viihdyttiin siellä monena päivänä kun kerran oltiin.
Varmaan nyt saat paljon opastusta, kun tällä palstalla on noita Isanin tyttöjen poikakavereita ihan joukoin.Onko mitään suosituksia mistä päin kaupunkin kannattaisi hotellia katsoa ja mistä ei nimenomaan kannata. Vaikea pelkän kartan avulla vielä hahmottaa kaupunkia. Suhteellisen edulliselta näyttää kyllä hintataso hotellien osalta.
Olen yöpynyt kahtena vuotena One residence udonthani hotellissa. Hinta ja laatusuhde kohdallaan.
Olin kolme päivää sitten Udon thanissa yhden yön. Paikka ei ole hassumpi. Viime vuonna olin samassa hotellissa pari yötä kun olin tulossa Vientianesta Bangkokiin. Jos todella menet sinne päin niin ehdottomasti kannattaa mennä Nong khaihin ja poiketa rajan yli Vientianeen. Nykyisin rajalta saa leiman passiin ja sillä voi olla Laosissa pari viikkoa. Vientiane on ehdottomasti käymisen arvoinen paikka.
Itse olen tällä hetkellä Cambodiassa ja tarkemmin Sien repeattissa. Kävin katsomassa Akghor Watia. Lennot tänne oli halvat.- hyppääjienkuski
Ota yhteyttä sikäläiseen turistipoliisiin, niin omalla kielelläsi saat takuulla tietoa kaikesta, mitä haluat...
- siikhau
Tätä ei kyselty, mutta sanon silti, että "Udonin" pimut ovat Thaimaan parhaita, noin ulkonäöksellisesti.
- leidipoita
Santtu varmaan viihtyy siellä koillis-thaimaassa on paljon hyviä ladyboita.Niitä se taas menossa köyrimään.
- thaithai
thaimaanystävä kirjoitti:
IDIOOTTI
Samaa mieltä,on tuo santtu aika idiootti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591154Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33517Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487