Istuskelen paatin sitloodassa just nyt Högsåran Keisarinsatamassa. Toiseen laituriin tuli kaksi moottorivenettä, tollasia juppiskoottereita. Toinen valkoinen n 40 jalkaa ja toinen sinirunkoinen vähän vähemmän. Isommassa on mukana vesiskootteri. Jumalauta, pitääkö sitä päristellä satamassa sillä kootterilla? Jos tähän saisi liitettyä kuvan, laittaisin ehdottomasti. Joku Markoo tai Mikkoo Turun kielialueen suunnalta toises paatis.
Mitä idiootteja.
Vtun vesiskootteri
10
573
Vastaukset
- Moottoriveneilijäturust
Ahaa, eli olet Helsinkiläinen purjehtija ja et siedä turkulaisia moottoriveneilijöitä.
Jotenkin vähän liian arvattava asenne. Hajoa sinne ruuhkiisi ja pläkätyyniisi stn n kehä-Pèllè- Yli_äiteliä
Kyllä ne turkulaiset viisatelijat osaa olla ihan vtun ärsyttäviä!
Ennen jolla tai kumivene ostoksilla käyntiin, nykyään vesiskootteri.
Ajat muuttuvat...- MitaanTietamaton
Ajat muuttuvat. Olimme yksin yöpymässä lahdenpohjukassa tyynessä ja lämpimässä auringon helottaessa (aivan, tällaisiakin ilmoja on tänä kesänä ollut!). Iltakahdeksan jälkeen 50 m päähän tuli kaksilapsisen perheen venekunta. Jostakin kaivettiin esiin gummipaatti sekä radio-ohjattava pienoisvene. Jonkin aikaa lapset leikkivät gummipaatilla ja isi radio-ohjattavalla. Myös äiteetä ajelutettiin gummipaatilla.
Ajat muuttuvat. Ajelut eivät häirinneet lainkaan. Joko vanhemmiten antaa muillekin mahdollisuuden nauttia kesästä omalla tavallaan tai sitten, mitä todennäköisemmin, gummipaatin ja pienoisveneen sähkökäyttöisyys ei vaikuta omaan adrenaliinitasoon.
- TurhaaPuuhaa
Vesiskoottereille pitäisi osoittaa omat alueet missä saisivat ajella keskenään!
Eihän tieliikenteessäkään pörrää sinne kuulumattomat lelut..- Tyrnäväntorpedo
Onhan siellä polkupyörät.
- Töttöröööö
Tyrnäväntorpedo kirjoitti:
Onhan siellä polkupyörät.
Ja mopot, skootterit, mopoautot, mönkijät...
- MitaanTietamaton
Otsikointi ei osunut tässä säikeessä. Aloitusviestin kaksi viimeistä sanaa osuu paremmin kohdalleen. Ei vesikulkuneuvo itsekseen kulje häiritsevästi.
Miesmuisti voi olla surkea, mutta veneillessä ei ole osunut kohdalle yhtäkään häiriköivää vesiskootterilla liikkujaa. Muutama positiivinen tapaus sen sijaan. Ehkä häiriköille on jo omat vesialueet? - Puupaaatti
Ei ole minulta pois. Toki toivoisin että polttonestettä verotettaisiin kunnolla ympäristön takia, miksei kauppataseenkin, mutta toisaalta kiva että jollakulla on varaa kunnon veneisiin. Ne ovat veneilykulduuria nekin vaikka itse purjehdinkin "telttamukavuuksin" ja puupaatilla.
Myös vesiskootterit on lakanneet harmittamasta kun ne nykyään on nelareita ja aika hiljaisia. Luulen että useimmat ajattelevat näin, ja aloitus on moottoriveneilijän heittämä mätäkuun provo. Ei lähtenyt liekehtimään tällä kertaa. Mukavaa kesää kaikille! - Puuppola
Itelläs on huvikuunari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5136602Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3142478Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871984- 1241179
- 301122
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51104- 79922
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60894Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel94892- 40780