Kannattaako ostaa edullinen Kia?

EiPulaaRahasta

20

2211

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fyffuyy

      Kannattaa.

    • Wokkikana

      Naamakirja hoopolle myydään edullisesti,

    • tutki.ennen.ostoa

      Kannattaa kuitenkin tutkia auton alusta ja pyöräkotelot ennen ostopäätöstä. Kuvissa päällepäin siistinnäköinen auto voi osoittautua täydeksi ruostepommiksi alustaltaan ja pyöräkoteloiltaan, tukivarsien kiinnityspisteiltään, tekniikaltaan jne. ihan merkistä riippumatta.

    • hyvävalinta

      Tuo linkissä oleva auto on niin sanottu mainos auto, tuolla hintaa ei siis saa yleensä kyseisiä autoja noilla kilometreillä ei edes 200000km ajettuna.

      Cerato 1.6 bensa on hinta laadultaan loisto valinta,tuo kone on toyota corolassa suunilleen sama.

      Ajoltaan auto on erinomainen kaupunkiin ja pienille matkoille,auton alusta on mukavan jämäkkä mutta pehmyt ottamaan mukulakivet ja pikitien katkokset,soratiellä nimismiehen kiharoita ei pahemmin tunne,auto mallina sisätiloiltaan uskomattoman tilava 4 hengellekkin kun ei matkataaroita paljon ole kyydissä.

      Kauppa ym asiointi on helppoa ketteryyden takia,autossa ohjaus vaste joka jäykkenee nopeuden mukaan,lisäksi renkaiden oikein valittuna auto on kohtalaisen hiljainen,käynti ääntä ei juuri kuule sisään tyhjäkäynillä kun kone lämpenee.

      Kaikki tarvittava on autossa paitsi liukkaankelin järjestelmä,sitä ei ole edes ex versiossa,mutta sitä välttämättä tarvitse kaupunki ajoon maaseudullahan se olisi hyvä olla mutkissa.

      Keulan ja maavaran korkeus on hyvä,eli sillä pääsee pienten lumi ym esteiden yli ettei keula raavi heti,tämäkin on aika tärkeää pienissä autoissa.

      Kyseinen auto on siis tilava,pieni ruokainen,hiljainen käyntiääneltään,mukava ja selkeä kaupunkiajossa sillä näkyvyys on hyvä.

      Cerato on saksalais suunittelijan käsialaa ja myydyin auto suomessa vuonna 2005 .

      Auto on halpa pitää mutta hinta näyttää olevan n: 200000km ajetuilla lähes 3000e jotkut kallimpiakin.

      Jos ceraton saa alle 2500 euroon ja se on siististi pidetty ja huoltokirjalla niiin 200000km ei ole paljon sille.Tekniikka on hyvä ja laatu parempi kuin tojotan kun ottaa huomioon tojotan corollan vastaavan hinnan,autohan ei hevillä ruostu.

      • vessojenkinseinillä

        Jobbari mainostaa ahkerasti.


      • Kia4

        Noissa oli hyvä ruosteenesto käsittely vielä. Maahantuoja teki lisä käsittelyn. Pojalla oli 2006 malli. Ei ruostetta missään. Ajeli sillä 350tkm tosin oli di. Ei mitään vikaa, vain normaalit huollot. Hyvä auto . Halpa näyttää olevan.


      • qwwww

    • GerhardB

      Perusajot tuollakin hoituu. Sisätilat ovat halpaa perusmuovia ja desing aasialaisittain hyvin sekava. Pitkä takuu luo illuusion laadukkaasta autosta.

    • ENTasentaja

      Ei mikään illuusio, vaan Kia ja Hyundai on oikeasti laatuautoja.

      • masentaja123

        Tuolla tiedolla en ihmettele nimimerkkiäsi entasentaja (entinen asentaja)


      • Nykasentaja
        masentaja123 kirjoitti:

        Tuolla tiedolla en ihmettele nimimerkkiäsi entasentaja (entinen asentaja)

        Monilla on illuusio, että jos automerkki on joskus tehnyt kestäviä autoja, niin se tekee niitä aina, ja merkki joka on tehnyt rimpuloita, ei muutu koskaan paremmaksi.


      • P.e.n.t.t.i
        Nykasentaja kirjoitti:

        Monilla on illuusio, että jos automerkki on joskus tehnyt kestäviä autoja, niin se tekee niitä aina, ja merkki joka on tehnyt rimpuloita, ei muutu koskaan paremmaksi.

        Minullaon illuusio ettei sekoilujani huomiohuorana tajuttaisi palstalla. Olen tainnut erehtyä.


    • nopea.syö.hitaan
    • hyväostos

      Kia on nimen omaan pieniin kaupunki ajoihin ja pieniin matkoihin,vähävikainen jos on bensa auto.

      • Jamsson

        Samaa mieltä. Pidempiä reissuja varten hankitaan sit eri kulkineet.


      • Jamsson kirjoitti:

        Samaa mieltä. Pidempiä reissuja varten hankitaan sit eri kulkineet.

        Samaa mieltä. Pidempiä reissuja varten hankitaan sit eri kulkineet

        Minkä takia? Minulla 1.4 Rio ja vaimon kanssa onnistunut lapinreissut plus muut pidemmät reissut hyvin. Tehoa riittävästi eikä pehva puudu ja ihan hyvä ajaa. Kokemusta on 40 vuoden aikana muistakin autoista.


    • Matkarakastajaraju

      Ajelin edellisessä työssäni Suomea päästä päähän, ja kilometrejä tuli vuodessa kiitettävästi. Autoja on ollut useita eri merkkejä; mm. kalleimpina mersun e, bemun 5, audin 6 ja passat,. Kaksi viimeisintä on ollut optimaa, ja todettava on, että minkä se jossain sisustan muoviosan pinnassa ehkä häviää noille kalliimmille, niin luotettavuudessa on pessyt kaikki, ja mielestäni tyylissäkin(ainakin mersun ja passatin). Avensiksen suosiota ihmettelen; Optimaan verrattuna mosse.

    • puolueetontarkkailija

      Kannattaako ostaa edullinen Kia?
      Vastaan kysymykseen kysymyksellä.
      Miksi vaihtoautoliikkeiden tarjonnasta löytyy parin vuoden ikäisiä korean kikottimia kuin sieniä sateella?

      • Lilleril

        Ja muitako ei?


    • järkihintaan

      vastaus kysymykseen, siksi että ne on edullisia hankkia joten voi uuden ostaa pikkuvälirahalla vaikka joka toinen vuosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1826
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      128
      1061
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      109
      1042
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      951
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      898
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      53
      779
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      36
      669
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      647
    9. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      642
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      238
      641
    Aihe