valtaosa HÖPÖ-jutuista on niitä, joissa pidätettävä konna väittää poliisin ottaneen kädestä liian kovaa kiinni, kun hän vain v ä h ä n yritti karata, tai kun puliukko putkasta päästessään väittää häneltä kadonneen huippukallista omaisuutta, kuten kultainen Rolex timanteilla. Tämä on totta. Tänään!
Pakko ON KUITENKIN tutkia ja taas tilastoissa näkyy kummia.
Ja kansa maksaa ja tyhmimmät jopa uskoo niin tapahtuneenkin. Missä äly? Missä ryhmävastuu?
terv. ent. rikospoliisin dekkari, alaa arvostaen, työn tuskan ja vaarat tunnistaen.
Kunnioitus heille, jotka yhä jaksavat, henkensäkin uhalla ja perhe-elämänsäkin uhraten epäsäännöllisen työnsä takia.
- ensin yo, tai II-asteen tutkinto (vähemmistö), n. 2,5 v. poliisikoulua ja sitten poliisikorkeakoulu useita vuosia jne.
Menee vuosia ja mutta työ odottaa joskus, sittemmin.
Alalla tuhansia merkonomeja, tradenomeja, teknikoita, liikunnanohjaajia, upseereita, tullimiehiä, rajavartijoita, turvamiehiäkin etc.
SE ON KUTSUMUSAMMATTI, UHRAUTUMISTA VAATIVA TYÖ JA OSAAJIA LÖYTYY!
KATSOKAA VARUSMIHIÄ. ULOSPÄIN KAIKKI ON SAMAA MASSAA. JOUKOSSA ON SILTI DILOMI-INSSEJÄ, KEMISTEJÄ, MAISTEREITA, LAKIMIEHIÄ, PAPPEJA ETC.
NÄIN ON POLIISISSAKIN. SISÄLLÄ ON OSAAJA, IHMINEN, YKSILÖ! SINUN AUTTAJASI, HÄTÄVARASI, TUKESI. kAVERISKIN JA HYVÄ KESKUSTELIJASIKIN.
Pakko ON KUITENKIN tutkia ja taas tilastoissa näkyy kummia.
Ja kansa maksaa ja tyhmimmät jopa uskoo niin tapahtuneenkin. Missä äly? Missä ryhmävastuu?
terv. ent. rikospoliisin dekkari, alaa arvostaen, työn tuskan ja vaarat tunnistaen.
Kunnioitus heille, jotka yhä jaksavat, henkensäkin uhalla ja perhe-elämänsäkin uhraten epäsäännöllisen työnsä takia.
- ensin yo, tai II-asteen tutkinto (vähemmistö), n. 2,5 v. poliisikoulua ja sitten poliisikorkeakoulu useita vuosia jne.
Menee vuosia ja mutta työ odottaa joskus, sittemmin.
Alalla tuhansia merkonomeja, tradenomeja, teknikoita, liikunnanohjaajia, upseereita, tullimiehiä, rajavartijoita, turvamiehiäkin etc.
SE ON KUTSUMUSAMMATTI, UHRAUTUMISTA VAATIVA TYÖ JA OSAAJIA LÖYTYY!
KATSOKAA VARUSMIHIÄ. ULOSPÄIN KAIKKI ON SAMAA MASSAA. JOUKOSSA ON SILTI DILOMI-INSSEJÄ, KEMISTEJÄ, MAISTEREITA, LAKIMIEHIÄ, PAPPEJA ETC.
NÄIN ON POLIISISSAKIN. SISÄLLÄ ON OSAAJA, IHMINEN, YKSILÖ! SINUN AUTTAJASI, HÄTÄVARASI, TUKESI. kAVERISKIN JA HYVÄ KESKUSTELIJASIKIN.
Vastaukset 14
Vanhimmat
..JA VAPAHTAJASI, PELASTAJASI JA SYNTISI ANTEEKSI ANTAJA. AAMEN.
LINNAKAVERIT PÄÄSTYÄÄN VAPAAKSI VAIHTAVAT USEIN NIMENSÄ ILMEISETI HÄMÄYS TARKOITUKSESSA, MUTTA MIKSI ENTINEN NIIN MAINIÖ POLIISI ON VAIHTANUT NIMENSÄ ? pyritkö takaisin poliisiksi,vai halutko poliisin ansiomerkin kun niin heitä kehut.
Mitä noihin höpö höpö juttuihn tulee minun minulta saat Tapaus Tatarinov, Pelkosen kuulustelupytäkirjat yms. luettavaksi jos haluat.
Asian käsittely jatkuu vielä Lohjan kä:ssä osat ovat tosin toiset kuin tutkivat poliisit suunnitelivat.
Lopuksi vielä voin sanoa on myös hyviä poliiseja,
hyviä ja rehellisiä en ole vielä tavannut,
Useimmat ovat valmiit valehtelemaan peittääksen partiotovarinsa rikokset.
Juuri näin. Valehtelevat aivan samoin kuin rikollisetkin. Eihän hommista mitään tulisi, jos
olisit kertonut työtoverisi töppäyksistä.
Kärhämäähän siitä syntyisi työpaikalla.
En siis tässä puolustele mitenkään omia tekemisiäni, mutta ei noi poliisitkaan
aina pulmusia ole. Ihmisiähän nekin tietysti
vaan on.
Tässä muutamia omakohtaisia esimerkkejä:
"Meillä on todistajia ja sinut on nähty rikospaikalla".
Totuus: En ollut rikospaikalla ja niinpä asia raukesi todisteiden puuttumiseen. Eli todistajia
ei ollutkaan. No tämähän on vielä pientä.
"Kotietsintä suoritettiin asiallisesti, mitään
ei rikottu ja kaikki jätettiin samaan kuntoon
kuin kotietsintää aloitettaessa".
Totuus: Kaikki tavarat oli heitetty hujan hajan
lattialle, yksi kaappi murrettu ja irtonainen
patteri siirretty laatoitukselta (laatoitus on uunin edessä, joten patteria oli ilmeisesti siirretty sen vuoksi, että päästiin kurkkaamaan uuniin) kokolattiamatolle niin, että siihen jäi palojälki (onneksi ei ehtinyt koko tupa roihahtaa). Kävivät jopa kuvaamassa paikan näiden
törppöilyjen jälkeen, mutta saman paikkakunnan poliisipäälliköltä tuli kirje, jossa kaikki kiistettiin ja todettiin muun muassa seuraavaa:
"Asunnon haltija on itse vastuussa patterin sijainnista." Aika röyhkeää. Kumpikin kotietsintää suorittanut poliisi siis valehteli
tuossa jutussa.
"Olet ostanut huumeita kaverilta nimeltä x".
Totuus: En ole huumeita enää käyttänyt kolmeen
vuoteen, koska ne aiheuttivat minulle paniikkihäiriöitä ynnä muita epämiellyttäviä juttuja. Samasta syystä olen vähentänyt alkoholin
käyttöäni. Nyt sitten saan kärsiä näistä töppäyksistäni ja syödä lääkkeitä.
Kerran minut myös riisutettiin alasti, vaikka
paikalla oli naispoliisi. Henkilöön käyvän tarkastuksen aikana paikalla saa olla vain
saman sukupuolen edustajia.
Siinähän noita. Pari kertaa olen ollut linnassa ja vielä yksi tuomio saattaa tulla, mutta nyt olen parantanut tapani ja minulla on jopa oma yritys. En todellakaan suosittele tuollaista elämää kenellekään. Vieläkin saan kärsiä poliisin
ajelusta taloni liepeillä. Olen siis poliisin silmätikkuna vieläkin, mutta nyt kyllä alkaa vähitellen tuntua siltä, että pää räjähtää, jos eivät jo jätä rauhaan... Kaikista innokkaimpia ovat juuri valmistuneet poliisit (säännöllisin väliajoin autoni muun muassa pidätetään ja tutkitaan).
Edellisistä jutuistani on siis jo pitkä aika.
Olipas katkeraa tilitystä. :)
Korkeakoulu takana ja silti kirjoitus kuin alaluokkalaisen käsistä. Jatka samaan malliin!
Kiitoksia kohteliaisuudesta. Minulla ei ole korkekoulututkintoa takanani, koska en päässsyt oppikouluun kirjoitusvaikeuksieni takia.
Lisäksi minulla on ADHD SYNDROOMA,joka panee minutetsimään jännitystä elämään ja poliiseja ärsyttämällä sita näköjään saa. Tosin hinta on ollut kallis ja henkeni olin menettää.
Jos olet sitä mieltä, että kirjoitukset ovat asiaa ja niitä luetaan .Voin ehkä hieman korjata vallitsevia epäkohtia poliisi hallinnossa.
Tunnen paljon poliiseja Naulapää oli Lauttapartiossa 50-luvulla samaan aikaan .ent.Poliisikoulunjohtaja ja parituksesta ns, punaisentalon jutussa syytetty Jorma Ahonen oli luokkatoverini. Lisäksi armeijasta au.koulun santsarit (eli kusipäissimmät) ovat poliiseja.
Lisäksi sukulaiseni ovat vuorkranneet jo isoisäni kuoleman jälkeen perimämänsä maansa Poliisi erämiehille metsästysoikeuksia vastaan Vihdissä
Lisäksi olen ollut haastemiehenä Espoossa 70- luvulla. KRP: krminaali laboratoriossa pillerin järjestelijän muutaman kuukauden" en syönyt niitä"
Voin vielä kirjoitta lisääkin , jos jotakuta sattuu kiinostamaan.
Kun sinulla Ilkka on noin hyvät tiedot, niin
kehottaisin sinua kirjoittamaan pahoista polii-
seista ja poliisien pahoista teoista kirjan.
Jokunen vuosi takaperin ilmestyi Kommunismin
musta kirja, miksei nyt poliisien musta kirja.
Luulisi menekkiä riittävän ja suuren suosion
tekevän sinusta miljonäärin.
tietosi saa nykylain mukaan todella helposti. Tekniikka hoitaa loput. Tämä kirjoitus ei ole hämäystä, vaan tosi. Katsotaan sitten tuomiot ja vahingonkorvaukset. Taitaa se lakimieskin maksaa.
Jos nyt kuitenkin vaivaudun, kerron Sinulle, arvoisa puhtoinen Ilkkana esiintyvä, että en ole koskaan istunut linnassa, vaikka olen elämässäni saanut muita kolhuja, pahimmat muita auttaessani ja rahatakauksia omaisuudellamme antaessani.
Linnassa olen tosin tanssinut kuutena vuotena, nimittäin Itsenäisyyspäivän juhlissa, mutta se linna oli Tasavallan Presidentin Linna.
Viimeinen sellainen juhlatapahtumamme oli 1995.
Avioeromme vuosia kestäneestä valmistelusta johtuen olin jo vuosia valmistelemassa ja ottamassa (isäni kuoltua), äitimme tavoin hänen tyttönimensä, koska olimme enemmänkin ruotsinkielinen perhe ja suku, vaikka se ei käytännössä juuri näkynyt.
Nimen käyttöoikeuden äitini esi-isät olivat saaneet 1700- luvulla Ruotsi-Suomen kuninkaalta tunnustuksena ja ansioistaan toimiessaan Kuninkaan palveluksesa hovissa.
Nimen ottivat myös jokainen veljeni puolisoineen.
Äidillämme oli tämä tahto koko avioliittonsa ajan.
Hakuprosessi nimemme (silloinen puolisonikin) muutokseen alkoi äitimme jälkeen vasta 1987.
Tämän jälkeen toimin vielä vuosia monissa tehtävissä, joissa vaadittiin lääninhallituksen, poliisin, tai muun viranomaisen hyväksyntä.
Merkittävistä tuomioista ei niitä hyväksyntöjä voi saada, eikä sellaisissa tehtävissä voi toimia.
Poliisityöt jätin jo 1972, siirtyessäni elinkeino- ja järjestöelämän palvelukseen.
Ketään ei otettaisi takaisin useamman vuoden eron jälkeen, jonka Sinäkin ymmärtänet.
Nimeni tahriintui kylläkin eräässä konkurssissa n. 15 v. sitten, koska olin vahingossa jäänyt merkityksi erään yhtiön hallitukseen, vaikka olin jo kokonaan poissa firman toiminnasta ja asuin jo eri paikkakunnallakin.
Se maksoi omaisuuteni ja uhkana oli sakosta aina hirsipuuhun asti. Pääsin kuitenkin lähes säikähdyksellä ja otin opikseni.
Jos helpotti. Tässäpä tämä. Enempää en aiheesta kirjoita, koska et esiinny omalla nimelläsi, salaiskijä Ilkka. Oikeudessa tavataan. Vamuudella!
Kysynkin, miksi en olisi saanut kehua poliisialaa?
Nämä keskustelut on tallessa, eli juttuja voi sitten väsätä samalla lisää, eli täällä on monta tarinaa joista voi tehdä r-ilmoituksen.
Kuten arvelinkin olet tyypillinen poliisi luonne.
Lue tarkemmin .En sanonut että olet ollut linnassa,vaan vertailin nimen vaihto syitä.
Lähdetään vaan käräjille minulta et kuintenkaan
mitään saa olen järjestänyt asiat niin, mutta
jännityksen ja viihteen vuoksi lähdetään sinne
pelleilemään tuomio on kuitenkin minunkohdalta
vapauttava, sillä joudut viemään jutun oikeuteen
ilman syyttäjää (tod.näk.) sinullakaan ei ilmeissesti ole paljoakaan tuloja, joten tuskin
kannattanee.
ilkka
riittää, että on saattanut epäilyksen alle, tai vihjannut loukkaavasti.
Kvalifioivana, eli raskauttava se, että se tapahtuu julkisesti ja lisäksi tiedotusvälinettä käyttäen.
Luettua tekstin toistamiseen, siinä huomaa loukkaamistarkoituksen.
Käräjille vaan ja tuomio tulee.
Tukitaan vaan oikeudet. Olen viikon aikana löytänyt näistä keskusteluista 16 kunnianloukkaus rikoksen merkit täyttävää kirjoitusta, ja lisää löytyy jos otetaan käyttöön suurennuslasi ja kaikki
keskustelupaikat on täynnä solvauksia.
Sanoisin niin, että joka ei kritiikkiä kestä,(yleensä poliisi tai entinen poliisi), kannattaa pysyä poissa näin "pahasta paikasta".
Tällaista soppaa olen jo odottanutkin, että joku poliisi/ent poliisi, menettää hermonsa ja lähdetään turhiin oikeudenkäynteihin,
lähinnä tulee mieleen jonkun haluavan käyttää oikeusturvaansa väärin,
ruskeakielisiltä sekin onnistuu.
solvaajat heti linnaan ja nimet tänne ja kirjoitusoikeus hittoon ja atk-koneet somaleille. Palstojen tasoki nousee heti. Heinokin vois jarruttaa. Asiaa sais olla, mutta mainokset vähemmälle. Please. Os. 3.
Minun lakimies(AA.) osaa aloittaa uuden lauseen isolla alkukirjaimella, mutta onkin Espoosta.
Joka päivä Suomessa loukataan jonkun kunniaa
varmaan miljoonia kertoja. Aniharvan itsetunto
on niin huono, että luulee kunniansa käräjillä
paranevan ja lähtee siitä käräjöimään.