Joko sadekausi alkaa, mitä luulet?
Itse veikkaan kuivankauden jatkumista
Itse veikkaan kuivankauden jatkumista
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei tuota tarvi veikkailla, kuivaa ja kuumaa ennustetaan.
Tokihan sadekausi ennenpitkää tulee, onneksi, mutta Foreca ennustaa 15 pv:n ennusteessaan ainakin tänne etelään helteitä ja kuivaa. Kyllä kunnon sade tekisi hyvää, kaikki on niin kuivaa ja nuutunutta, saisihan sitä sitten taas sateen jälkeen kaunis kesä jatkua.
Tiistaiksi 31.7. yr.no lupailee etelään sadetta ja helteettömän päivän ties kuinka pitkään aikaan.
Pikaisen vilvoituksen jälkeen jatkettaisiin taas koleahkossa 27 ℃ säässä. ; )
Sadekausi alkaa perjantaina 24.8.2018 klo 17.42 eri puolilla suomea. Lupaan tähän hätään.
Saavilliset virtaa etelästä pohjoiseen ja idän kuuma virtaus vaimenee. Rajujakin ukkosia saadaan. Muutama puska voi mennä nurin. Lieviä sähkökatkoja 6 - 47 tuntia.
Elokuun ihanat kuulaat yöt, niitä odotan,
Alle viikko enää.. forecan 15 päivän ennuste ulottuu jo pitkälle elokuun puolelle, sen mukaan suunnilleen 4-5.8 alkaa lämpötilat laskea jyrkästi.. tosin tavanomaiselle noin 20-22´c tasolle nyt vallitsevasta lähes 30´c jokapäiväisestä paahteesta.
Mutta joku foretaatti kertoi, että elokuukin jatkuu 3 - 6 astetta tavanomaista länpimänpänä.
Taso olisi 25 - 26 asteen luokkaa?
Nyt varmaan alkaa olla se ja sama, vaikka tulisi lumet elokuun lopussa. Kun ihmiset ovat saaneet kokea näinkin hyvän toukokuun ja koko kesän.
En+tiedä.+Täällä+ei+ole+satanut.+Tai+noh,+toisella+puolella+kaupunkia,+minusta+lukien,+on+satanut+kaks+kertaa+pikkusen.+Tosi+pikkusen,+mut+satanut+kuitenkin.++Mun+paikan+yläpuolelta+ei+ole+tullut+sadetta+laisinkaan.
Tällä+haavaa+on++kosteusprosentti+Vaasassa+84%.+Lämpö+onneksi+laskenut+21:een.+Ulkona+tuntuu+silti+kostean++kuumalta.
Illan+oon+istunut+rannalla.+Vähäsen+tuuli.+Sanoisin,+että+oli+enemmän+tukalaa,+kuin+ei-tukalaa.
Huomenna+taas+uusi+päivä+uusin+lämmöin:)
Minusta tuntuu, että kun tulikuu menee rikki, sää muuttuu. En toivo, vaikka kärvistelyä olo välillä on.
Tahdon laittaa tämän
https://youtu.be/3yywa3uYVsw
Eipä voinut naisiin luottaa! Naisten viikko (18-24.7.) ei tuonut sadetta niin kuin on tapana ollut. Pitäisikö vetää hätäinen johtopäätös, että itkuvirret ovat Suomesta loppuneet? Naisten osalta ainakin?
Mutta, povauksiin. Tässä omani, hyvin hyvin varteenotettava sellainen :)
Thor on nähtävästi bongannut halvat hotellit Trivagosta, ja jättänyt Odinin (lämmön jumala) stuntiksi vallanpitäjänä. Vaikka Jaakko jo heitti kiven veteen, Thor kirjoitti takaisin että hänellä on vielä kolme viikkoa pitämättömiä kesä-, ylityö- ja lomapäiviä, ja hän palaa vasta 21.8. Silloin hän tulee, tuo tumma ja jylhä, tuoden muutaman salamin eikun salaman Espanjasta.
Odin ei hevillä antaisi vallan takaisin, kun niin kauan on saanut olla ratissa. Joten taistelua saadaan ihastella taivaan rannalla. Odin kuitenkin kukistetaan, ja Thor avaa oven viileimmille ilmavirroille.
Näin tämä jatkuu syksyyn ja talveen. Thor päästelee pieniä kiukkuspuuskia pitkin syksyä, ja sadattelee meille. Kun hän on energiansa tyhjentänyt tammikuun lopulla, hän päättää lähteä helmikuuksi livohkaan, ja jättää tällä kertaa Odinin vaimon Friggan tuurajakseen. Vähän niinkuin kostoksi Odinille.
Vaikuttaa hyvinkin luotettavalta pitemmän ajan povaukselta :)
Kiitos kiitos :)
Nyt alkoi vähän jälkikäteen mietityttämään. Nimittäin tuo Tumma ja Jylhä tuo mukanaan viileyttä koska kun hän istahtaa kivipöytäänsä, hän korkkaa samalla kaljan. Niin siksi ei saa olla lämmintä, kuumaa nyt ainakaan.
Mutta mitä jos Thor olikin katkaisuhoidossa, eikä suinakan lomalla? Mitäs sitten? Ei tämä sitten viilene. Tässä hommassa on monta muuttujaa.
Noinhan povarit tekevät, selittelevät ja antavat vaihtoehtoja, ettei povaus mene koskaan täysin pieleen :)
Ken elää, hän näkee mihin suuntaan ja milloin muuttuu sää tai muuttumatta jää.
Kymmenen vuoden päästä tätä kesää ei monikaan muista poikkeuksellisen kumana.
En minä 2010- kesää muist, että se oli eritysen lämmin, tuskin on ollut täällä. 2006-kesän elokuu oli kyllä helteinen ja kuiva.
Se minua kummastuttaa, kun kaikki nämä säävaihtelut selitetään ilmastonmuutoksella.
Kovat pakkaset talvella oli yhden teorian mukaan Suomen tulevaisuutta, kun niitä kaksi sattui peräjälkeen.. Lauhat ja vetiset talvet. Sateiset kesät.
En ole vielä kuullut, joko tämä helteinen kesä on saatu ilmastonmuutoksen piikkiin.
Vastaus aloitukseen. Suursäätila on varmaan sellainen, ettei ihan heti ala sadekausi.
Sitten, kun Meksikonlahdelle tulee hurrigaaneja, niin ne vaikuttaa Suomeenkin.
Elokuu on tummuvine iltoineen kostean lämmin, siis illat, päivät helteisiä. Kaupunkilaiset "sekoavat" sen ensimmäisen sateen saapuessa illansuussa kaupunkiin. Terassit tyhjenevät hetkeksi, sandaalit ja lofotit potkitaan jaloista. Miehet ja naiset villiintyvät tanssimaan paljain jaloin lätäköissä.
Syyskuun ensimmäisen viikon jälkeen saapuu kuivat, pimeät, viileähköt illat. Tuikut ja lyhdyt syttyvät. Kansa vaihtaa siiderit ja vehnäoluet punaviineihin ja stoutteihin.
Vasta lokakuun alun jälkeen alkavat viikkoja kestävät sateet. Helteiden muistot häviävät, kansa pukeutuu mustiin ja harmaisiin.
Tulee olemaan tuskaa, kun joutuu kerrospukeutumaan.
Nythän on pärjännyt 0 - 4 vaatekappaleella.
On ollut ihanaa liehua mekossa ulkosalla. Ei tekisi mieli edes niitä pakollisia ihonmmyötäisiä alusvaatteita pukea päälleen. Mutta se sivellisyys.
Kotona nakkena. Sohvalla pyyhe levitettynä, jonka päälle rojahdan. Kosteat pikkupyyhkeet levitän peitoksi. Onneksi olen eläkkeellä :)
Ai kerrospukeutuminen. Hiki tuli ajatellessa tai sadeasua, jonka alle ei ilma pääse :(
Naisten kannattaa kulkea ilman alushousuja näillä keleillä, sillä olo on vilpoisempi ja alapään tuuletus tekee pimperolle hyvää.