Perinteisen tyylin sukset painavalle

Ari xxx

Pitäisi yrittää vähän hiihdellä jotain valmiita latuja koululaisten (pojat 12v ja 11v) kanssa hiihtolomalla. Nykyään, kun painoa on 102 kg ja pituutta 180, on hiihdosta tullut ihan helvettiä.
Kunto ei ole huono, mutta jotenkin vain ei hiihto suju. Viimeksi hiihdin joskus 60 ja 70-luvuilla mukavasti suksilla. Epäilen, oman jäykkyyteni ja painoni lisäksi sitä, että vanhoissa suksissani ei riitä jäykkyys. Kokeilin jotain erikoisleveitä eräsuksia (ostin viime talvena uudet sellaiset).
Muutama sata metriä niitä tuli käytettyä. Jalkineina oli Nokian Kairat (muistaakseni), kalliit oli kumisaappaat. Niissä on se reuna eräsidettä varten.
Suksissani ei taida olla yhtään kaarevuutta. Meno on kuin lautoja nostelisi, ei ollut kivaa edes järven jäällä, jossa ei ollut lunta paljoa.
Kunto on pysynyt kuitenkin jonkinmoisena lähes jokapäiväisen yli 1 h pyöräilyn johdosta.

Tuossa näin vähän samanlaista kyselyä luistelutyylin suksista 105-kiloiselle. Oli vielä
samanpituinen mieskin kuin minä. Itse en lähtisi tällä painolla edes kokeilemaan tuota uutta tyyliä (luulen että se vaatii voimaa ja notkeutta enemmän, olen kohta 49 v).
Olisiko olemassa hyviä perinteisen tyylin suksia näin painavalle, 102 kg/180 cm.
Pitäisi saada ehkä jo huomenna ostaa sukset, lähden kesämökille talvilomaksi.
Hyvä olisi, jos ei tarvitsisi voiteluunkaan paljon perehtyä, luistaako nykysuksi ilman voitelua?
Jotain pitotarroja on kuulemma tullut kauppoihin.
Minulla on eräsuksissani suomupinta keskellä, mutta ei siitä paljon kokemusta tullut, kun hiihto oli aika helvettiä viime talvena. Nyt ajattelin hiihtää valmiita latuja pitkin.
Eipä taida hiihdosta enää tällä iällä ja painolla enää tulla sellaista riemua, kuin mitä se oli alle 18-vuotiaana. Vauhtiakin omasta mielestäkin riitti silloin. Voisin satsata suksiin
tällä kertaa enemmän rahaa ja ostaa kunnolliset sukset ja monot. Voisi hyvin kelvata myös käytetyt sukset, jos ovat varmasti laadukkaat eikä suoristuneet. Kovin harvoin täällä kaupungissa tulee mieleen hiihtäminen.
Olen Helsingistä ja menossa lomalle Forssan suuntaan.

Millaisia suksia ehdotatte perinteiseen hiihtoon painavalle?
Onko nykyään suksissa ilmoitettu mitään jäykkyyttä kuvaavia lukuja?

7

10170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Himo hiihtäjä

      Täällä se on juuri saman ikäinen ja painoinen kohtalotoveri jolla oli myös hiihdossa 25 vuoden tauko.
      Nuoruudessa olin hiihdellyt perinteistä, mutta ei noille painoille ja sitä seuraaville painon vaihteluille löydy toimivaa suksea.
      Siispä kylmästi tyylin vaihto ja tippaakaan en ole katunut.
      Jo kolme vuotta olen hiihdellyt vapaata yli 2000km / vuosi ja hyvin menee.
      Vapaa on itseasiassa todella helppoa myös vähän rotevammallekkin kropalle.
      Kun kunto kohoaa niin vauhtiakin on niin, että nuorempia hirvittää.
      Alku on tietysti hieman hankala kun kaikki mummoista tenaviin pyyhkii ohi niin vasemmalta kuin oikealtakin.
      Mutta maailma muuttuu Eskoseni, nyt voi mennä kuukausia ettei kukaan ohita lenkillä vaikka hiihdän todella vilkkailla paanoilla.

      • Hiihdon ohj..

        suksi pertsaan jos sinä löysit vapaaseenkin,vai mitä.Suksikaupoista vain tahdotaan montakertaa myydä sitä mitä hyllystä löytyy,eikä voida neuvoa katseleen toisia kauppoja.Ja onko tarkoituksenmukaista kuntoilijankin ja aloittelijan hiihtää kuin kilpailut olis aina käynnissä.Hautuumaat on jo niitä kuntoilijoita täynnä.Kukin omaa vauhtiaan kuntonsa mukaan liikunnasta ja luonnosta nauttien.Kyllä se vauhtikin siitä kunnon kohentumisen myötä nousee.Liikunnasta pitää myös nauttia,jotka menevät numerolappu rinnassa joka lenkillä menkööt.Eikä kuntoladuilla pyydellä latua,vaan samoin kun liikenteessä nopeempi ohittaa.


      • Himo hiihtäjä
        Hiihdon ohj.. kirjoitti:

        suksi pertsaan jos sinä löysit vapaaseenkin,vai mitä.Suksikaupoista vain tahdotaan montakertaa myydä sitä mitä hyllystä löytyy,eikä voida neuvoa katseleen toisia kauppoja.Ja onko tarkoituksenmukaista kuntoilijankin ja aloittelijan hiihtää kuin kilpailut olis aina käynnissä.Hautuumaat on jo niitä kuntoilijoita täynnä.Kukin omaa vauhtiaan kuntonsa mukaan liikunnasta ja luonnosta nauttien.Kyllä se vauhtikin siitä kunnon kohentumisen myötä nousee.Liikunnasta pitää myös nauttia,jotka menevät numerolappu rinnassa joka lenkillä menkööt.Eikä kuntoladuilla pyydellä latua,vaan samoin kun liikenteessä nopeempi ohittaa.

        Mutta kun lähtöpainot on yli 100kg voi olla, että viikko harrastuksen aloittamisen jälkeen painoa on kadonnut ensimmäiset 5kg ja taas on asiaa suksikauppaan.
        Luistelusuksi toimii huomattavasti suuremmalla painoalueella kuin perinteisen suksi ja vääränkin painoalueen suksi on vielä hiihdettävä toisin kuin perinteisessä.
        Lisäksi voitelultaan luistelusuksi on paljon helpompi hallittava kuin perinteisen suksi.
        Toisaalta nämä hiihdon ohjaajat ja niiden neuvot on aina asetettava omaan arvoonsa ja vain itse kuntoilija tietää mikä kulloinkin on parasta itselleen.
        Sama koskee välinevalintaa ostin yhdet täysin toimimattomat sukset oikein ohjaajan valitsemana ja sitten ostin sukset joilla voi hiihtää oman tuntemukseni mukaan asintuntevan myyjän avustuksella, joka osasi valita oikeat painealueet kertomieni kokemusten perusteella.


    • Hiihdon ohj..

      mainiosti,jos heität eväsrepun selkään ja hiihdät muksujen edeltä latua avaten,luonnon helmaan nauttiin suomen talvesta.Muuten kone- laduilla pitää olla kapeemmat sukset,joita sun kokoisellekkin kyllä löytyy.Hagassa ainakin on yksi liike(kalle sport)jossa asiantuntemusta&valikoimaa mukavasti.Pyydä samalla olisko niillä,ehkä aikaa tehdä sulle suksien luistopohjustukset samantein.Pitoteippi saattais viikonlopulle olla yksi vaihtoehto,luvattu aika lauhaa Forssan suuntaan.Tai vaikka pikapitoja jotka helppoja&nopeita käyttää.

    • sukset

      Tuolla oli jo kommentti, että ei kun suoraan luistelusuksiin. Minä olen varovaisempi. Mielestäni pitkän tauon jälkeen on tarpeeksi ongelmaa hiihtämisessä. Jos on hiihtoajoista kymmeniä vuosia, on haasteeta kerrakseen, että totuttelee ensin vanhalla tyylillä. Myöhemmin, kun kunto kohoaa ja tuntuma sukseen on hankittu, voi luistelutyyliäkin harkita. Ja asiaan: Kyllä perinteisen suksea löytyy noille painoille. Pituus voi olla esim. viisi senttiä suositusta pidempi. Ja sitten se meidän keski-ikäisten tärkein neuvo. Niin hitaasti, ettei meno ole tuskaisaa. Nauttien, ajan myötä lenkkiä pidentäen. Ja myöhemminkin, ulkoillaan suksien kanssa. Et varmaan tule hiihtämään kilpaa?

    • Anonyymi

      Kuluu kaloreita enempi kun ei pääse liian helpolla eli liitämään suksilla.
      t. letkan viimeinen

    • Anonyymi

      Peltojen tekee jopa 130 kg asti pertsoja. Kiteen suksen (karhu ja yoko) löytyy myös isojen miesten kokoja.

      Suosittelen madshusin redline tai racepro 95 kg pertsoja. Helppo hiihtää ja suksista on painon pudottua iloa kymmeneksi vuodeksi. Nimeä ei kannata pelästyä, norjalaiset osaa Pertsojen teon.

      Suksien saatavuus voi olla tosin kintaalla, kun kaikki myy eioota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      356
      3045
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1473
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1045
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe