Mahtava herätys jälleen

HerraWr

Olipas se taas niin kiva herätä puoli viideltä aamulla.
Kuistilta kuuluviin töminöihin.
Siellä taas porot mellasti.
Kukapa sitä nyt kesälomalla yämän pitempään tahtoisikaan nukkua.
Kerkesin laittaa uudet kesäkukat kun entiset oli syöty.
Eipä ollut nämä uudet lajit kelvanneet mutta kukka-astiat oli kyllä myllätty.
Kielot oli heitetty parin mettin päähän ja sormustinkukat oli kuitenkin kätetty rauhaan😂.
No eipä siimä mitään, aamukaffeen jälkeen uudelleen istutushommiin.
Ps.muratit eibät koskaan kelpaa.

4

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikehutavielä

      En minä viitsi poroherätystä tilata. Sipasen nätin ketjun terassin eteen,pariin tolppaan. ( aikaa menee alle minuutti iltayöstä samalla kun peilityyntä järveä ihailen,aamuvenytteullä sama homma. )Eivät ole tulleet terasseille kymmeneen vuoteen.
      Kumma ,kun ei vielä syöneet istutuksia,annas katoon.

      • HerraWr

        Montako ketjua ja millä korkeudella?
        Itse olen huomannu että nuo keskenkasvuset kumartuu ja tulee alitte monesta kin narusta.
        Viime yöksi laitoin kamalasti kampetta; harjaa , pihapelejä, isännän saappaat ja pyykkiteline ja vieläpä puutarha jakkara. Vaan eikös mitä, heräsin ihme ääniin ja siellähän ne kaks perkelettä taas seisoivat. Ja tämä tapahtui nyt ihan pikkiriikkisellä etukuistilla. Eihän se muuten haitaa mutta luutuus hommiin joutuu taas. Kuistilla oli paskaa, ulkoseinässä paskaa ja karvatuppoja.
        Hohhoijaa vaan.
        No sainpas sentään nukkua pitempään😂


    • JuutaksenJ

      Ajelen työkseni Taivalkosken Posion väliä ja minua ottaa pannuun nuo riettaan poron räähkät. Poroja laidunnetaan posion tiellä, sen voitte itse todeta, kun ajelette sillä suunnalla. Sanooko laki mitään, miten ja missä poroja saa laiduntaa ?
      Sanoopa tietenkin, mutta lakiahan ei poronomistajat kunnioita ja miksi kunnioittaisivatkaan, koska sanktioita ei tule. Jatkuvasti saapi väistellä. Pankaahan torvet soimaan täysillä. Sillä välillä asuu tien varressa ainakin kolmet poron omistajat, jotta saavat kuulla ja tuta, mitä siitä seuraa, kun ei viedä elukoitaan syviin metsiin, vaan annetaan tiellä ja tien varsilla asustaa. Siitä sitä "luomulihaa" tulee kun kaikki maantien vierukset kolutaan ja nuoleskellaan.

      On se niin rietasta tuo ajaminen autolla kun nämä pyhimykset tormailee tiellä miten sattuu ja häiritsevät autoilijaa. Siinä se taas kerran nähtiin se porolain uudistus. Ei mikään muuttunut vaan sama peli jatkuu, jossa porot saa melskata vapaasti ja ihmisillä ei ole mitään suojaa näitä riettaan kantturoita vastaan.
      Ja ei tarvitse poromiesten laittaa tänne kommenttia, että muuta poronhoitoalueen ulkopuolelle. Yhden asian voisitte tänne kirjoittaa, eli myöntää, että elukoistanne on suurta haittaa ja harmia. Jos sanotte, ettei poroista ole mitään haittaa, niin kertokaapa yksikin asia, että miksi ei ole ?

    • Miten_lie

      levittäkää pieniä hiivan palasia sinne tänne niin saavat(porot) hiukopalaa... ps.tuntuu maistuvan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      154
      4311
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4019
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3214
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      124
      2820
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      183
      2537
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      36
      1711
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      58
      1494
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      64
      1451
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      114
      1173
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      17
      1161
    Aihe