Mikä minulla on?

13veetyttö

Eli siis oon 13, pian 14v tyttö ja alapääni on kutissut n. viikon ajan. En oikein osaa selittää kohtaa, semutta ei ole ihan pepussa mutta ei kuitenkaan pimpissäkään. Työnnän sormeani n. sormenpään verra sinne sisään jotta saan kynsittyä sieltä. En ole ihan varma, mutta niinkuin olisin kerran tuntenut siellä patin, mutta en ole varma sillä enää en sitä tunne. Kaikki muu on normaalisiti. Jos täällä on joku joka osaa auttaa, niin auttakaa!

4

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kulttuurin.kääntöpuoli

      Se voi olla hikinäppylä tai muu normaali ohitse menevä normaali, mutta tietenkin ikävä vaiva. Apteekista kannattaa käydä kysymässä intiimialueelle sopivaa, kutinaa rauhoittavaa voidetta.

      • monisairassetä

        Jokohan aloittajalla on näppylät parantuneet?


    • exdoctor

      Jospa olet saanut alapäähäsi satiaisia, joita ennen karkoitettiin Täystuho nimisellä tuotteella jota ei nykyään ei ole saatavilla. Kyselehän vaikka apteekista vastaavaa tuotetta vaivaasi.

    • älä_raavi

      Käy terveyskeskuksessa, jos vaiva ei hellitä. Tytöillä kihomadot saattavat oireilla lähinnä naistenelinten puolella. Kannattaa kysyä (niin nolo kuin vaiva onkin), onko muilla perheenjäsenillä lähinnä peräaukon kutinaa. Kihomadot ovat lapsilla tavallisia ja leviävät helposti perheenjäseniin ja päiväkotikavereihin ym.

      Yksi vaihtoehto on normaalit emättimen eritteet. Joissain hormonikierron vaiheissa emättimen erite voi olla niin hapanta, että se ärsyttää ulkoisia sukupuolielimiä. Kuukautisesi ovat varmaan jo alkaneet? Kutinavaiheen (jos sellainen on) pitäisi sattua kai ennen kuukautisia.

      Yksi vaihtoehto on hiivatulehdus, jonka voi saada esim. antibioottikuurin jälkeen.

      Myös luonnon vesissä uiminen voi ärsyttää alapäätä - ainakin itse saan kesäisin maalla järvivedestä kutinaa, joka helpottaa kaupunkiin palattua.

      Vaihtoehtoja siis on nämä ja monta muuta, eli jos vaiva ei hellitä, on järkevää käydä terveysasemalla hoitajan tai lääkärin luona.

      Ja älä raavi. Mikä vaiva onkin, niin raapimisen jälkeen limakalvot ovat rikki, ja niihin voi iskeä toissijainen bakteeritulehdus raapimisen seurauksena. Ja mikäli vaiva on tarttuva (kihomadot), niin raapiminen edesauttaa vaivan leviämistä muihin. Kuten kihomadon evoluutio on tarkoittanutkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe