En jaksa hoitomarsuja

Koiraihminen

Mun kaveri on pitkään ulkomailla ja antoi siksi aikaa kolme marsuaan mulle hoitoon. Kuukausi olisi vielä jäljellä ja olen jo nyt ihan väsynyt näihin :( en kauhean mielelläni näitä alun alkaenkaan ottanut, mutta kaverilla ei ole mitään muutakaan paikkaa minne antaa marsut hoitoon.

Olen introvertti ja marsujen kujerrus ja vikinä häiritsee minua. Puhumattakaan että kaksi marsuista ei tule toimeen ja välillä ne rynkyttää kaltereita, minkä vuoksi ryntään tarkistamaan etteivät he karanneet toistensa kimppuun. Tarvitsen paljon tilaa itselleni mutta marsujen aitaus vie paljon tilaa jo valmiiksi pienehköstä asunnostani. En myöskään pidä siitä, että marsut sotkee, haisee ja purua ja heinää on kaikkialla. Käyn töissä, enkä töiden jälkeen jaksa oikein edes omaa asuntoani siivota tai pestä pyykkiä, saati sitten marsujen aitausta (mikä menee tällä hetkellä etusijalle, koska pelkkään että alusta falskaa ja marsut pilaa laminaattilattian).

Marsu ei todellakaan ole kaikkien lemmikki. Tuntuu, että monelle marsuharrastajalle marsut ovat elämän keskipiste. Minulla on aiemmin ollut kaverin marsuvanhus hoidossa viikon ajan, mutta se oli pienemmässä häkissä ja vanhuksena rauhallisempi ja hiljainen, joten tykkäsin hoitaa sitä. Mutta tuntuu, että tää on vaan liikaa.

Mietin ehdottavani kaverille, että antaisin marsut eläinkauppaan tai jollekin kasvattajalle hoitoon :( en vaan tiedä miten kaveri reagoi tähän, kun marsut ovat hänelle niin rakkaat. Tälläinen avautuminen.

2

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pkjgdsstib

      Ota nyt ensin yhteyttä siihen kaveriisi ja selitä tilanne. Yhessä sitten päätätte mitä teettä , annatko ne toiseen hoitopaikkaan tai joku muu ratkasu.

    • juttelekaverille

      Kasvattajat harvemmin ottaa hoitoon, eläinkaupoista jotkut ottaa mutta se maksaa. Kannattaa tosiaan olla yhteydässä siihen kaveriin ja hänen kanssaan jutella asioista.
      On kyllä varmaan tosi kurja tilanne, sekä sinulle että niille marsuille, joten toivottavasti löytyy joku hyvä ratkaisu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      86
      4108
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      124
      3614
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      85
      3406
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2819
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1683
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1546
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1191
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1174
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1130
    Aihe