Mun kaveri on pitkään ulkomailla ja antoi siksi aikaa kolme marsuaan mulle hoitoon. Kuukausi olisi vielä jäljellä ja olen jo nyt ihan väsynyt näihin :( en kauhean mielelläni näitä alun alkaenkaan ottanut, mutta kaverilla ei ole mitään muutakaan paikkaa minne antaa marsut hoitoon.
Olen introvertti ja marsujen kujerrus ja vikinä häiritsee minua. Puhumattakaan että kaksi marsuista ei tule toimeen ja välillä ne rynkyttää kaltereita, minkä vuoksi ryntään tarkistamaan etteivät he karanneet toistensa kimppuun. Tarvitsen paljon tilaa itselleni mutta marsujen aitaus vie paljon tilaa jo valmiiksi pienehköstä asunnostani. En myöskään pidä siitä, että marsut sotkee, haisee ja purua ja heinää on kaikkialla. Käyn töissä, enkä töiden jälkeen jaksa oikein edes omaa asuntoani siivota tai pestä pyykkiä, saati sitten marsujen aitausta (mikä menee tällä hetkellä etusijalle, koska pelkkään että alusta falskaa ja marsut pilaa laminaattilattian).
Marsu ei todellakaan ole kaikkien lemmikki. Tuntuu, että monelle marsuharrastajalle marsut ovat elämän keskipiste. Minulla on aiemmin ollut kaverin marsuvanhus hoidossa viikon ajan, mutta se oli pienemmässä häkissä ja vanhuksena rauhallisempi ja hiljainen, joten tykkäsin hoitaa sitä. Mutta tuntuu, että tää on vaan liikaa.
Mietin ehdottavani kaverille, että antaisin marsut eläinkauppaan tai jollekin kasvattajalle hoitoon :( en vaan tiedä miten kaveri reagoi tähän, kun marsut ovat hänelle niin rakkaat. Tälläinen avautuminen.
En jaksa hoitomarsuja
Koiraihminen
2
213
Vastaukset
- Pkjgdsstib
Ota nyt ensin yhteyttä siihen kaveriisi ja selitä tilanne. Yhessä sitten päätätte mitä teettä , annatko ne toiseen hoitopaikkaan tai joku muu ratkasu.
- juttelekaverille
Kasvattajat harvemmin ottaa hoitoon, eläinkaupoista jotkut ottaa mutta se maksaa. Kannattaa tosiaan olla yhteydässä siihen kaveriin ja hänen kanssaan jutella asioista.
On kyllä varmaan tosi kurja tilanne, sekä sinulle että niille marsuille, joten toivottavasti löytyy joku hyvä ratkaisu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k864108- 1243614
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah853406Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392819- 1251683
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361546Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141191Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191174Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421130