Vanhempien kerrostalon vinttikomerosta löytyi pari pahvilaatikollista suht hyväkuntoisia Aku Ankan taskukirjoja.Aikoinaan ostin,luin ja laitoin kirjahyllyyn.Sittemmin kotoa pois muuttettuani on isä ja äiti laittaneet ne siististi pahvilaatikoihin ja vintille jemmaan.Kaikki ei ihan priimakuntoisia,kun muistan ostaneeni divareistakin niitä. Mikä tai mitkä numerot ovat keräilijöiden keskuudessa kaikkein halutumpia ja minkähän hintaluokkaa ne olisivat? En itse enää jaksa kerätä kokoelmaani ajantasalle,kun on niin paljon puutteita jo ajan saatossa jo tullut.
Aku Ankan taskukirjat?
4
550
Vastaukset
Askari nro. 1 ensipainos priimakunnossa voisi olla jonkin arvoinenkin, mutta noin yleisesti ottaen mennään tätä rataa:
https://urly.fi/10mP
Onhan sinulla pieni omaisuus käsissäsi edellyttäen, että laatikkosi ovat täysiä ja isoja sekä jaksat myydä jokaisen yksitellen eri asiakkaalle á noin 3,– plus postikulut. ; )- Silminäkijä
3,50 mk ollut hinta uutena Mikki kiipelissä - kirjalla. Liimauksesta monikin vähän rapistunut,mutta viitseliäs varmaan saisi aika hyviä yksilöitä kasattua.Sivut näyttäisi olevan kaikki tallella,kun muutamia aikani kuluksi eilen selasin ja lueskelin.Kansia en ole sutannut tussilla,jotta voisi tarjota Walt Disneyn nimmariksi :)
- Niinikkään
Ensipainokset, ja alkupään taskarit aina arvokkaampia , kuin lähivuosikymmeneninä ilmestyneet. Missään nimessä taskareita ei kannata alkaa korjailemaan/ liimailemaan, alentaa arvoa kaikenlaiset fiksaukset entisestään!
Yksitellen myyden kukaan ei 3 euroa enempää maksa "tuoreemmista, ja 2 eurolla saa jo kauppojakin aikaiseksi!
Hyvä kuntoinen Mikki Kiipelissä on satasien opus ja siitä seuraavat taskarit, niin jo mennään kymppeihin! - Anonyymi
Jos on ensipainoksina alkupään taskareista ne on aika arvokkaita varsinkin hyvässä kunnossa. Harvinaisimpia ovat 1 ja 13.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1455472Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2043861Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi483229Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut542038Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik401309Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun411226Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei321188Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3251185- 831066
Shokkitulos: venäläisten ja iranilaisten älykkyys keskimäärin korkeampi kuin suomalaisten
Kiina: 106.48 pistettä Iran: 104.80 pistettä Venäjä: 103.68 pistettä Suomi: 99.97 pistettä Ukraina: 95.66 pistettä255887