Aku Ankan taskukirjat?

Silminäkijä

Vanhempien kerrostalon vinttikomerosta löytyi pari pahvilaatikollista suht hyväkuntoisia Aku Ankan taskukirjoja.Aikoinaan ostin,luin ja laitoin kirjahyllyyn.Sittemmin kotoa pois muuttettuani on isä ja äiti laittaneet ne siististi pahvilaatikoihin ja vintille jemmaan.Kaikki ei ihan priimakuntoisia,kun muistan ostaneeni divareistakin niitä. Mikä tai mitkä numerot ovat keräilijöiden keskuudessa kaikkein halutumpia ja minkähän hintaluokkaa ne olisivat? En itse enää jaksa kerätä kokoelmaani ajantasalle,kun on niin paljon puutteita jo ajan saatossa jo tullut.

4

461

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Askari nro. 1 ensipainos priimakunnossa voisi olla jonkin arvoinenkin, mutta noin yleisesti ottaen mennään tätä rataa:

      https://urly.fi/10mP

      Onhan sinulla pieni omaisuus käsissäsi edellyttäen, että laatikkosi ovat täysiä ja isoja sekä jaksat myydä jokaisen yksitellen eri asiakkaalle á noin 3,– plus postikulut. ; )

    • Silminäkijä

      3,50 mk ollut hinta uutena Mikki kiipelissä - kirjalla. Liimauksesta monikin vähän rapistunut,mutta viitseliäs varmaan saisi aika hyviä yksilöitä kasattua.Sivut näyttäisi olevan kaikki tallella,kun muutamia aikani kuluksi eilen selasin ja lueskelin.Kansia en ole sutannut tussilla,jotta voisi tarjota Walt Disneyn nimmariksi :)

    • Niinikkään

      Ensipainokset, ja alkupään taskarit aina arvokkaampia , kuin lähivuosikymmeneninä ilmestyneet. Missään nimessä taskareita ei kannata alkaa korjailemaan/ liimailemaan, alentaa arvoa kaikenlaiset fiksaukset entisestään!
      Yksitellen myyden kukaan ei 3 euroa enempää maksa "tuoreemmista, ja 2 eurolla saa jo kauppojakin aikaiseksi!
      Hyvä kuntoinen Mikki Kiipelissä on satasien opus ja siitä seuraavat taskarit, niin jo mennään kymppeihin!

    • Anonyymi

      Jos on ensipainoksina alkupään taskareista ne on aika arvokkaita varsinkin hyvässä kunnossa. Harvinaisimpia ovat 1 ja 13.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4330
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      106
      3619
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3357
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe