Aku Ankan taskukirjat?

Silminäkijä

Vanhempien kerrostalon vinttikomerosta löytyi pari pahvilaatikollista suht hyväkuntoisia Aku Ankan taskukirjoja.Aikoinaan ostin,luin ja laitoin kirjahyllyyn.Sittemmin kotoa pois muuttettuani on isä ja äiti laittaneet ne siististi pahvilaatikoihin ja vintille jemmaan.Kaikki ei ihan priimakuntoisia,kun muistan ostaneeni divareistakin niitä. Mikä tai mitkä numerot ovat keräilijöiden keskuudessa kaikkein halutumpia ja minkähän hintaluokkaa ne olisivat? En itse enää jaksa kerätä kokoelmaani ajantasalle,kun on niin paljon puutteita jo ajan saatossa jo tullut.

4

474

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Askari nro. 1 ensipainos priimakunnossa voisi olla jonkin arvoinenkin, mutta noin yleisesti ottaen mennään tätä rataa:

      https://urly.fi/10mP

      Onhan sinulla pieni omaisuus käsissäsi edellyttäen, että laatikkosi ovat täysiä ja isoja sekä jaksat myydä jokaisen yksitellen eri asiakkaalle á noin 3,– plus postikulut. ; )

    • Silminäkijä

      3,50 mk ollut hinta uutena Mikki kiipelissä - kirjalla. Liimauksesta monikin vähän rapistunut,mutta viitseliäs varmaan saisi aika hyviä yksilöitä kasattua.Sivut näyttäisi olevan kaikki tallella,kun muutamia aikani kuluksi eilen selasin ja lueskelin.Kansia en ole sutannut tussilla,jotta voisi tarjota Walt Disneyn nimmariksi :)

    • Niinikkään

      Ensipainokset, ja alkupään taskarit aina arvokkaampia , kuin lähivuosikymmeneninä ilmestyneet. Missään nimessä taskareita ei kannata alkaa korjailemaan/ liimailemaan, alentaa arvoa kaikenlaiset fiksaukset entisestään!
      Yksitellen myyden kukaan ei 3 euroa enempää maksa "tuoreemmista, ja 2 eurolla saa jo kauppojakin aikaiseksi!
      Hyvä kuntoinen Mikki Kiipelissä on satasien opus ja siitä seuraavat taskarit, niin jo mennään kymppeihin!

    • Anonyymi

      Jos on ensipainoksina alkupään taskareista ne on aika arvokkaita varsinkin hyvässä kunnossa. Harvinaisimpia ovat 1 ja 13.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      49
      9767
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      108
      5262
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4367
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2937
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      143
      2728
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      185
      2594
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      29
      1963
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1697
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1569
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      21
      1117
    Aihe