Olen lapsesta lähtien ollut taipuvainen perfektionismiin, tämä johtuu tietysti kiinnostuksestani moniin asioihin ja geeneistäni sekä vanhemistani. Perfektionismi on tiettyyn pisteeseen asti hyvä asia, mutta kun se menee liian pitkälle, mitään ei saa valmiiksi, sillä mikään ei ole koskaan tarpeeksi hyvää. Yksityiskohdat kiinnostavat minua ja olen luonteeltani tarkka ja pedantti. Tutkin ja anslysoin asioita ehkä vähän liiankin paljon, pitäisi vain tehdä eikä analysoida. Nuorempana tein enemmän ja analysoin vähemmän, iänmyötä minusta on tullut liiankin anslyyttinen ja liian pedantti. Miten pääsisin eroon turhasta analysoinnista että saisin enemmän tehtyä? Onko muita samasta ongelmasta kärsiviä? Laittakaa ajatuksisnne, kiitos.
Oinaan perfektionismi
Itsekin_Oinas
0
1151
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614388KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1503187Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482502Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?512435- 982115
- 241883
- 231632
- 301616
- 1611484
- 341253