Olemme muuttamassa vuodenvaihteessa Porin seudulle (työpaikat Porissa). Lapset alakouluiässä. Olisiko Ulvila harkitsemisen arvoinen paikka? Onko hyvät yhteydet Poriin? Vuokralle mentäisiin, ainakin aluksi. Kiitos vastauksista!
Ulvila lapsiperheelle?
4
635
Vastaukset
- Tervetuloa
ollaan itse muutettu Porista 10v sitten Ulvilaan ja hyvin ollaan viihdytty. En enää Poriin muuttaisi. Tarvittavat palvelut löytyy ja reilu 10 min autolla Poriin töihin. Bussiyhteydet tosin ovat heikohkot, jos niitä on tottunut käyttämään. Nyt ku lapset ovat jo isompia, niin mukavampaa ku piirit ovat vähän pienemmät kuin porin keskustassa... päiväkoti-ikäisille löytyy kivoja leikkipuistoja ja uimahalli on pop😊. Päivähoitotilanne taitaa olla tällä hetkellä suht kohtuullinen myös.
- Ummikko11
Kiitos vastauksesta! Onko bussilippu kallis Porista Ulvilaan? Mitä alueita voisit Ulvilasta lapsiperheille suositella tai päinvastoin?
- Tervetuloa
Muutaman euron maksaa ja sitten on jotain kk-lippusysteemejä. Kurkkaan Porin Linjojen nettisivuilta.
Melkein mikä vaan ok-taloalue on hyvä. Ulvilassa on kaksi ala-astetta toinen Friitalan puolella ja nyt aukeaa uusittu koulu Vanha-Kylän alueelle eli koulujen läheisyys kannattaa miettiä.
- Ummikko11
Kiitos jälleen! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1267578Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937224Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287149Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t656296Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66190Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1095661Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465448Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa675287Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset304943