BX 16 VAN hydrauliikka

Suunnittelin vaihtavani autoon diesel moottorin.Koska kyseisen laitteen kanssa jatkossa kuluu useita vuosia olisi hyvä tietää hydrauliikan toiminnasta.Eli mistä löytyy kuvia ja tietoa auton hydrauliikasta jotta voisin itse pitää laitteen kunnossa.
4677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...Täältä löytyy erittäin asiallliset sivut aiheesta, lisäksi siellä on aktiivinen "kysy&vastaa"-palsta, johon voit tiputtaa kysymyksiä aiheesta:
http://www.saunalahti.fi/~akk2/

Äänestä

Kirjassa on hyvin kaaviot esitetty

Äänestä

Ennakoivaan hydrauliikan huoltoon kuuluu säännöllinen hydr.nesteiden vaihto ja jousipallojen sekä paineenvaraajan pallon täyttäminen.

Lisäksi kannattaa BX:ssä tarkistaa etujousisylinterin kumisten paluuletkujen ehjyys säännöllisesti, niin ei pääse hörppäämään kuraa sylinteriin.

Eipä sille paljoa muuta voi/kannata tehdä eikä se muuta tarvitsekaan. Hyvä systeemi.

Äänestä

Itselläni on menossa neljäs bx kilometrejä tullut yhteensä n.750 tkm. Hydrauliikkaviat tällä hetkellä ovat olleet kahteen autoon takpään putket uusiksi, kolmet pallon täytöt, yksi jousijalka (omaa tyhmyyttä), yhteen vaihdoin takajousisylinterien sisuskalut ja kahdet jarrupääsylinterit, ai niin yksi takajarrusylinteri. Salaisuutena hyvä huolto (itse) ja hydrauliikan säiliön putsaus huolella joka öljyn(hydraulikka)vaihdon yhteydessä.
Näillä eväin luulisin sinunkin nauttivan Citikalla ajamisesta huoletomasti. Dieselöinnistä tiesithän että bensan ja dieselin välitykset on erilaiset ja kaikki johdotukset löytyy autostasi valmiina esim. hehkun merkkivalolle. Laitat vaan mittaristoon lampun paikalleen.
Itseni pitäisi kaverille rakentaa sähköt uusiksi jonkun poropeukalon jäljiltä joka oli tehnyt hehkulle omat johdotukset ??? PS. muista lisä äänieristys kone- ja rinta"peltiin"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JKL kirjoitti:

Suunnittelin vaihtavani autoon diesel moottorin.Koska kyseisen laitteen kanssa jatkossa kuluu useita vuosia olisi hyvä tietää hydrauliikan toiminnasta.Eli mistä löytyy kuvia ja tietoa auton hydrauliikasta jotta voisin itse pitää laitteen kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu