Esim sony VI se uusi. Onko sille voittajaa? On nyt pakko ostaa joku joka tekee parempaa jälkeä kuin iphone X .
Vastaukset 7
- khkuhl
Hinta-laatu-suhteeltaan Panasonicin TZ100/TZ200 ovat parempia valintoja. Lisäksi kannattaa miettiä, kuinka paljon zoomia oikeastaan tarvitset. Mutta jos hinta-osalla ei ole mitään merkitystä, niin siitä vaan Sonyn uusinta mallia ostamaan.
Dpreview:n mukaan RX100 VI:n käyttöliittymää on selkeästi parannettu aiemmista versioista, mutta edelleenkin se on muita merkkejä hankalampi. Myös nyt vihdoin ja viimein Sonyn malliin saatu kosketusnäyttö on ominaisuuksiltaan kilpailjoita jäljessä.
ps. kuinka mones aloittamasi Sony RX100-ketju tämä onkaan? Nyt vihdoin ja viimein osasit kirjoittaa myös IV eiku VI oikein päin, kun joku sinua aiheesta opasti. Mutta edelleenkin viestistäsi puuttuu varsinainen mallinimi kokonaan. Vielä tusina vastaavaa aloitusta, niin eiköhän se siitä...- Hyvääkuvaa
TILATTU
Sony DSC-RX100 Mark VI ja nyt alkaa odotus että saa näppeihin.
Sony DSC-RX100 Mark VI. Hinta ei kiinnosta aina on kaikki tullut maksettua ja ainoastaan harmittanut jos olen säästänyt väärässä paikassa.
Tarvitsen zoomia PALJON.
Kosketusnäytölle en paljon laske arvoa. Käytän kuitenkin automaatti ohjelmaa.
Ps.Hmm varmaan kolmas aloitus mukaan lukien v malli on tätä epätietoisuutta ollut. Pahoittelut siitä että luulin että foorumilla voi pohtia kameroiden ominaisuuksi ja kerätä tietoa oman kameran ostoon. - Canonisti
Hyvääkuvaa kirjoitti:
TILATTU
Sony DSC-RX100 Mark VI ja nyt alkaa odotus että saa näppeihin.
Sony DSC-RX100 Mark VI. Hinta ei kiinnosta aina on kaikki tullut maksettua ja ainoastaan harmittanut jos olen säästänyt väärässä paikassa.
Tarvitsen zoomia PALJON.
Kosketusnäytölle en paljon laske arvoa. Käytän kuitenkin automaatti ohjelmaa.
Ps.Hmm varmaan kolmas aloitus mukaan lukien v malli on tätä epätietoisuutta ollut. Pahoittelut siitä että luulin että foorumilla voi pohtia kameroiden ominaisuuksi ja kerätä tietoa oman kameran ostoon.Sonyn RX100:ista kaksi edellistä versiota ovat parempia vaihtoehtoja kuin tämä uusin VI:nen. Pieni kenno yhdistettynä pitkään, huonovalovoimaiseen zoomiin ei vain yksinkertaisesti pysty kumoamaan fysiikan lakeja.
- 919
Eihän tuo 24-200mm (oikeasti 9-72mm) mikään erityisen pitkä ole eikä valovoima 2.8-4.5 sekään huono ole. Tosin jos valovoimaluvut pitää kertoa tuuman kennon kroppikertomella jos kerran polttoväliluvutkin, niin sitten valovoima on surkea.
- Tsuumikosh
Tuossa oli mainittu jotain kameroita, mutta en tiedä, olivatko ne Leicat taskuun sopivia:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15306273/sony-rx-100-vi-lisaa-tsuumia-mutta------ lhku
Leica C-lux on Panasonic TZ200 vähän hienommissa kääreissä ja korkeammalla hinnalla.
Otsikko outo.... Erittäin hyvät zoomit on painavia ja kalliita. Itse ainakin otan suurin osan kuvista alle 100 mm poltovälillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371463- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56713Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi242707- 37609
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7551- 39537