Avoliitossa asutaan toisen puolison omistamassa asunnossa. Vastikkeet, vedet, sähköt maksetaan puoliksi. Asuntoa pitää kuitenkin välillä kunnostaa. Puoliso, joka ei omista asuntoa kieltäytyy osallistumasta remonttikuluihin vetoamalla, että saahan niistä kotitalousvähennyksen... Hän siis vain kuluttaa asuntoa, mutta ei halua sitä hoitaa. Onkohan tämä oikein ja yleistäkin?
Asunnon kunnossapito
6
358
Vastaukset
- Juiop
Mielestäni kunnossapito kulut kuuluu omistajalle. Hän maksaa jo nyt osuutensa vastikkeesta (ikäänkuin vuokra). Ei muuallakaan vuokralainen osallistu remontti kuluihin.
Meillä on tehty näin 30 vuotta eikä riitaa rahastaVuokralainen ei osallistu remonttikuluihin suoraan, mutta häneltä veloitetaan vuokran muodossa enemmän kuin pelkkä vastike vesi ja sähkö. Vuokranantaja saa siis voittoa, josta hän joskus maksaa remonttikulut.
- kukasinutperii
Oletteko tehneet keskinäisen testamentin jossa sinun asuntosi jää avokillesi kuoltuasi?
Jos et ole tehnyt, niin siinä syy, miksi avokkisi ei halua kasvattaa sinun omaisuutesi perintöarvoa eurollakaan.- eorotoyou
Mutta haluaa pienentää perintöarvoa asumalla siinä. Kaikki kuluu käytössä. Ap laita avokki asumaan omaan asuntoonsa ja kysy muutaman kuukauden päästä kummassa oli halvempaa asua..
- osaomistus
eorotoyou kirjoitti:
Mutta haluaa pienentää perintöarvoa asumalla siinä. Kaikki kuluu käytössä. Ap laita avokki asumaan omaan asuntoonsa ja kysy muutaman kuukauden päästä kummassa oli halvempaa asua..
Ei puolison kannata laittaa rahoja kiinni toisen kokonaan omistamaaan kämppään.
Eihän se ikinä saisi sijoituksiaan takaisin, jos asunnon omistaja päättäisikin pistää kumppaninsa pihalle.
Aloittajana miettisin sitä, että mitä jos puoliso voisi ostaa itselleen 1/3 tai 1/2 miehen asunnosta.
Jos parisuhde kerran on vahva, niin mitä riskiä asunnon omistajalle tuosta olisi?
- Oppeliini1
Aina, siis aina, kun tulee asunnon maksusta selvittämättömiä kuluja ( joista ei päästä yhteisymmärrykseen) on kummankin parasta asua ikiomissa asunnoissaan. Silloin voi rauhassa miettiä kuinka menot yhteistaloudessa hoidetaan, ilman riitaa. Kun päästään sovittuun ratkaisuun, sitten vasta on aihettaa muuttaa saman katon alle; kumman tahaansa.
Siis ei niin että:mutku mää luulin et toi on vaa mun osuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 322223
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle472046- 391852
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3191843- 1091436
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161365Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71298Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101147- 411045
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661036