tft näytön ominaisuus vai vika?

Eli nyt ollaan uuden ja uljaan 17"tft näytön omistajia.Pari kysymystä olisi vielä. Kuuluko tekstin sumeta esim. kun nettisivua vierittää alaspäin hiiren rullalla? Mites on tuon kuvan laita. molemmat laidat "varjäytyy" kun on isompia tasaisia väripintoja esim. juuri nyt kyseisellä sivulla ollessa molemmat sivulaidat ovat likaisen valkoisia. Samaten kun on musta ruutu niin ylä ja alalaidat ovat huomattavasti vaaleammat kuin keskusta. Varsinkin alalaidassa on "epä mustaa" noin 5-7 cm korkeuteen kuvan alalaidasta. (onko tämä sitä valovuotoa ja onko noin paljon normaalia?) Laite on kytketty dvi-liitännällä ja näytönohjain on radeon 8500 le
41111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yli 5v vanhan kannettavani tft-näyttö ei sumene rullattaessa eikä värjäydy reunoilta. Sumeneminen viittaa siihen, että näytöllä on todella hidas vasteaika. Outoa, jos näyttö on uusi.

Äänestä

Vika se valovuoto on. Itse ostin eilen 17" LG:n ja ensiviikolla se menee vaihtoon/palautettavaksi. Vikana on mainitsemasi valovuoto. Mulla se on vaan ylhäällä, että myös alhalla. Kattelin dvd-leffaa (16:9 muodossa) ja piti jättää leffan katsominen kesken kun ylä-ja alapalkeissa "paistoi" valkoinen valo silmään niin paljon. Eikun kaikki palauttamaan takaisin valovuotoisia näyttöja niin eiköhän ne valmistajat opi tekemään kunnon littuja sitten :-)

Äänestä
  • Joo mä vaihdoin kyseisen ongelman takia 3 kertaa lg 1730B näytön. Nyt sain viimein näytön jossa ei ole kuolleita pikseleitä ja valovuoto on siedettävää. Hitto edellisissä oli jokaisessa vähintään yksi kuollut pikseli. Ilmeisesti kaikissa lg:n tft näytöissä on vuotoa jonkin verran, tähän päätelmään mä tulin. Että onnea vaan, varaudu pitkään vaihtourakkaan.

    Äänestä

Tekstistäsi ei käy ilmi, miten kriittisesti sitä näyttöä katselet ja katsotko ihan pimeässä. Eikä näytön merkkikään selvinnyt.

Se, että tekstiä skrollatessa (potaattomasti) tai ikkunaa siirtäessä se ikäänkuin menettää terävyyttään, on ihan normaalia littunäytöille. Tosin rulla siirää minulla tekstiä pienin portain ja silloin en kyllä näe mitään sumentumista. Kysehän on vasteajasta, ja se on huonompi kuin putkella. Ilmiö varmaan menee huomaamattomaksi alle 10ms vasteajoilla, mutta 16ms:lla kyllä näkyy kun tarkasti katsoo.

Tuo valkoisen likaisuus kyllä tuntuu hiukka oudolta. Kannattaa varmaan säätää näyttö manuaalisesti. Kontrastin, valoisuuden ja jopa värien käsisäädöillä oma monitorini parani huomattavasti tehdasasetuksista. Oli alkuaan aivan liian kirkas, suorastaan häikäisevä. Tosin voi olla, että DVI:llä noita ei voi säätää? Kannattaa koettaa VGA-liitäntääkin, jos mahdollista. Kyllä DVI:n pitäisi olla parempi.

Kirjoittelit tekstiäsi näköjään aamuyöllä. Tuo "valovuoto" tosiaankin tekee mustasta harmaata ainakin ylä- ja alareunassa ja varmaan näkyy pilkkopimeässä. Sitä aavistuksen vaalemapaa aluetta on tosiaan viitsen senttiä ennen kuin muuttuu tasaisen tumman harmaaksi. Sentin levyinen kaistale alareunassa on selvästi vaaleampaa.

Tavallisessa huonevalossa tai päivällä noihin en itse kyllä kiinnitä mitään huomiota. Jos kuvassa on yhtään valoisia alueita, silmä mieltää kyllä tuon valovuotoalueenkin ihan mustaksi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kekkuli kirjoitti:

Eli nyt ollaan uuden ja uljaan 17"tft näytön omistajia.Pari kysymystä olisi vielä. Kuuluko tekstin sumeta esim. kun nettisivua vierittää alaspäin hiiren rullalla? Mites on tuon kuvan laita. molemmat laidat "varjäytyy" kun on isompia tasaisia väripintoja esim. juuri nyt kyseisellä sivulla ollessa molemmat sivulaidat ovat likaisen valkoisia. Samaten kun on musta ruutu niin ylä ja alalaidat ovat huomattavasti vaaleammat kuin keskusta. Varsinkin alalaidassa on "epä mustaa" noin 5-7 cm korkeuteen kuvan alalaidasta. (onko tämä sitä valovuotoa ja onko noin paljon normaalia?) Laite on kytketty dvi-liitännällä ja näytönohjain on radeon 8500 le

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu