Peltikaton muuttaminen tiilikatoksi

katon.uusija

Olen vakavasti harkinnut nykyisen 30-vuotiaan peltikaton vaihtamista tiilikatoksi. Tiilien hinta on 3400 euroa, mutta työn määrästä/hinnasta ei ole mitään hajua. Mitä asioita pitäisi ottaa huomioon?

Onko joku teettänyt vastaavaa remonttia? Talossa simppeli harjakatto, pohjapinta-ala 135 m2 ja katon kaltevuus n. 20 astetta.

18

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupasjoopas

      Tiilikatto painaa enemmän joten saattaa kattotuolit mennä vaihtoon tai vahvistettavaksi.

    • Kattokuntoon

      Työt kuvailemaasi kattoon kustantaa noin 720€. Puolitoistapäivää asennukseen menee.

    • NickNailer

      Vaatii yleensä aluskatteen ja uudet ruoteet mikäli katto muuten on suunniteltu suurempaa painoa kestäväksi. Voi olla, että ei ole. Voi olla, että tarvitset rakennesuunnittelijan.

      Jos peltikatto ei ole puhkirusotunut, niin ei sitä ylensä kannata vaihtaa. Tiilikatto sopii Suomeen huonsoti. Minulla oli Keski-Euroopassa tiilikatto, jonka uusin. Ensimmäisessä myrskyssä lähti tiiliä.

      Suomen vanhimmat katot ovat peltikattoja. Kestävät tiilikatetta pidempään. Tiilissäkin on eroa. Vain lasitettu tiili kestää kunnolla.

      Peltikatolle voi vetää 2-komponentti"kumia". Antavat sille 15 vuoden takuun. On kuulemma hieno tuote. On ole vielä itse kokeillut.

    • on.monia.tapoja

      Peltikatto kestää vielä n. 20 vuotta. Sen voi pinnoittaa uudelleen jos on tarvis.

    • katon.uusija

      Tarkennetaan vielä sen verran, että tuttu rakennusinssi (rap) totesi rakenteiden kestävän tiilikaton painon.

      Syy vaihtohaluun on yksinkertaisesti riittämätön äänieristys. Eristettä on jo kertaalleen lisätty, mutta pieni tihkusadekin suurin piirtein herättää yöllä. En ole vastaavaan aiemmin törmännyt ja siksi tiilikatto houkuttelisi. Tiilistä siis tarjous jo olemassa, tekijät vain hakusessa.

      • NickNailer

        Väittävät, että ruiskutettava kumipinnoite toimisis äänieristeenä eikä sateen ropina kuuluisi sisätiloihin.

        Itse olen rakentanut peltikattoja bitumihuovan ja vanerin päälle. Ei sade ropise.

        Tiilikatto ei ole Suomen talveen sopiva, mutta omapahan on asiasi.


      • tiilikatto33vuotta
        NickNailer kirjoitti:

        Väittävät, että ruiskutettava kumipinnoite toimisis äänieristeenä eikä sateen ropina kuuluisi sisätiloihin.

        Itse olen rakentanut peltikattoja bitumihuovan ja vanerin päälle. Ei sade ropise.

        Tiilikatto ei ole Suomen talveen sopiva, mutta omapahan on asiasi.

        Tiilikatto talvella on ongelmaton. Jos haluaa etsiä jotain varjopuolia niin lumet ei tule alas kuin ainoastaan uutena, riippuu tietysti katon kaltevuudesta. Toisaalta,pitääkö niiden lumien tullakaan.


      • nikintrollit
        NickNailer kirjoitti:

        Väittävät, että ruiskutettava kumipinnoite toimisis äänieristeenä eikä sateen ropina kuuluisi sisätiloihin.

        Itse olen rakentanut peltikattoja bitumihuovan ja vanerin päälle. Ei sade ropise.

        Tiilikatto ei ole Suomen talveen sopiva, mutta omapahan on asiasi.

        Toivottavasti nik nukuit hyvin. Uni tekee hyvää trollaajalle.


    • huonsotitrollaavaniki

      nik puhkirusotuu. Hienosti nik ilmaisee asiansa. On ole vielä itse kokeillut, jatkaa hän. Tietäväinen rakentaja, vai voisiko olla trolli tämä niki. Huonsoti niki.

    • laita

      palahuopakatto.
      Se on siinä.

      • tosin.on.äänetön

        Käyttöikä on lyhyt, puita ei pidä olla lähellä.


    • NickNailer

      Ote Kiinteistölehdestä:

      "Talven tullen suomalaisten omakotitalot ovat vaarassa vahingoittua katolla kasvavan sammaleen ja jäkälän takia. Kasvusto tunkeutuu kattotiilen pinnan läpi ja imee itseensä vettä. Jo kapillaari-ilmiö itsessään vaurioittaa rakennetta, mutta pahimmilleen ongelma riistäytyy yöpakkasten myötä. Nopeat lämpötilanvaihtelut kosteasta plussasta miinuksen puolelle aiheuttavat pakkasrapautumista. Jäätyvä vesi yhdistettynä kasvustoon laajenee tiilen sisällä ja rapauttaa tiilen."


      Rapautunut tiili saattaa imaista muutama satagrammaa vettä. Se pitäisi ottaa laskelmissa huomioon lumikuorman ohella.


      Omalle katollesi teet tietysti mitä tykkäät.

      I rest my case.

      • keksi.parempia.satuja

        Aivan huuhaa artikkeli. Minulla on ollut tiilikatto yli 40 vuotta eikä mitään pakkasrapautumista ole ollut. Ehkä se ilmaantuu vasta yli 50 vuotta vanhoille katoille (heh heh). Hölmöilyn huippu on painon lisääntyminen. Vaikuttaa nikkarin omassa päässä julkaistulta jutulta, siis ei tosiaan missään Kiinteistölehdessä.


      • Voitto.Lopullinen

        Vaikka kattotiilet rapautuisivat murusiksi kymmenen vuoden välein, niiden vaihtaminenkaan ei maksa juuri mitään, koska tiilikate on nopea vaihtaa.
        Eivätkähän ne tiilet tosiasiassa ihan hetkessä rapaudukaan.

        Jotkut poistattavat sammaleet katolta ja teettävät sitten tiilien suojapinnoituksen, mutta koska suomalaisen työn hinta on kaikkine sivukuluineen korkea, edullisemmaksi tullee vaihtaa koko kate sitten kun sammalta on niin paljon, ettei kate enää toimi.

        Mikään peltikattojen pinnoitus suomalaisissa olosuhteissa joissa lämpötilanvaihtelu vuositasolla on reilusti yli sata celsiusta tuskin kestää kymmeniä vuosia. Peltikatolta kuoriutuvat pinnoitteet eivät ole sen esteettisempi näky kuin sammaleet tiilikatolla.

        Yleisellä tasolla hiukan kärjistäenhän Suomessa kalliit työkustannukset on aiheuttanut muutoksen korjaamisen kannattamattomuudeksi ja vaihtamisen kertakäyttökulttuuriksi. Vanhaa roskiin ja uutta tilalle, mitään ei kannata korjata koska se maksaa liikaa.


      • Näyttäisi.olevan.kyl
        keksi.parempia.satuja kirjoitti:

        Aivan huuhaa artikkeli. Minulla on ollut tiilikatto yli 40 vuotta eikä mitään pakkasrapautumista ole ollut. Ehkä se ilmaantuu vasta yli 50 vuotta vanhoille katoille (heh heh). Hölmöilyn huippu on painon lisääntyminen. Vaikuttaa nikkarin omassa päässä julkaistulta jutulta, siis ei tosiaan missään Kiinteistölehdessä.

        Google-haku kertoo vuoden 2014 Kiinteistölehdessä olleen tuon artikkelin.

        Kiinteistölehti markkinoi eli edistää mainostajiensa, mm. kattoremonttien tekijöiden sekä katteiden valmistajien tuotteiden myyntiä.


    • nikinenglanti

      Lopeta jo, eihän sinun hölynpölyjä usko kukaan. Suomen kieli hakusessa, englantia löytyy neljä sanaa.

    • Pelti

      Äitini talossa uusittiin peltikatto uudeksi peltikatoksi. Entinen katto kesti (korjausten jälkeen) 50 vuotta. Ei olisi tullut mieleenkään suositella (saati maksaa) tiilikattoa. Kallis oli, mutta kestää todennäköisesti äitini eliniän, oma elinikäni voi olla lyhyempi.

    • Tukiaisukko

      Molemmista on kokemusta, kannatan peltikattoa kuitenkin.
      Tiilikatto sammaloitui n.10v iässä, no äänetön se on, osa tiilikatoista ei kestä kävelyä kun lohkeilee, painaa pirusti, läpiviennit ja jiirit voi koitua hankaliksi.Peltikaton jälkeen joutuu kattoruoteet vaihtamaan ellei koko kattotuoleja painon takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5308
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4141
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2239
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2088
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1815
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1474
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      32
      1293
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1076
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1010
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1001
    Aihe