Vastuutonta opetusta kouluissamme

Mehtämies

Mitä mieltä olette, kouluissa opetetaan tällaista?
Piilovihreää susioppia
Sain muutama viikko sitten puhelun eräältä tuttavaltani, joka toimii opettajana Etelä-Suomessa. Hän kyseli Kainuun susitilanteesta. Kerroin talven aikana tapahtuneista koiravahingoista tuttavaperheissä, maatilojen tuotantoeläinten menetyksistä ja kuinka koululaiset kuljetetaan pihasta kouluun monen kunnan alueella, susien vuoksi.
Hän oli todella ihmeissään. Mitkä lisäkustannukset, hän totesi. Samalla hän kertoi, että heillä oli käynyt koululla ns. ”susilähettiläs”. Kyselin, kuka tämä henkilö oli ja mitä hän kertoi ja mikä oli tämän opetuksen anti.
Hän kertoi, että henkilö oli nuori nainen, opiskelija, joka oli saanut tehtävään vain viikkojen koulutuksen. Hänellä ei ollut pedagogista eikä biologian tutkintoa. Hän kertoi annettujen ohjeiden mukaan suden käyttäytymisestä: susi on kiltti eläin, sitä voi vaikka silittää. Se on erittäin uhanalainen. Sen aiheuttamat vahingot kaikki korvataan ja salametsästys on suuri ongelma. Sutta ei tarvitse pelätä.
Tutkin asiaa hieman tarkemmin. Asialla oli Luonto-Liiton susilähettiläs, joka kiertää kouluilla, Luonto-Liiton mukaan jakamassa ns. oikeaa tietoa sudesta.
Eipä ole lähettiläitä täällä susirajalla näkynyt, totesin. Luonto-Liiton sivuilla on kehotus, jos olet kiinnostunut, kerromme kuinka pääset susilähettilääksi ja kuinka sinulle annetaan siihen koulutus. Siellä ohjeistettiin, että lähettilään vierailu onnistuu parhaiten, jos opettaja auttaa lapsia innostumaan lähettilään sanomasta.
Tuntuu aivopesulta. Vuonna 2015–2016 nämä ”susilähettiläät” on palkittu vuoden luontotekona. Palkinnon myöntämisessä on ollut mukana Kansainvälinen luonnonsuojeluliitto (IUCN) ja ympäristöministeriö Kimmo Tiilikaisen (entinen vihreä) johdolla.
Ministeri Leppä (kesk.) sanoi, että sudet kuuluvat luontoon muttei pihoille. Susi ei tiedä, missä pihan raja kulkee. Lepän mukaan emme tarvitse EU:ta susien määrän säätelyssä, mutta minun mielestäni EU:n kuuluu tietää todellinen määrä, siis susi ei ole enää erittäin uhan­alainen. Kannanhoidollista metsästystä tulee lisätä.
Suurriistavirka-apu eli SRVA-toiminta on riistakolareissa vaikeutunut, koska yhteistyössä toimineet metsästäjät eivät halua jäljittää loukkaantunutta eläintä oman koiransa kanssa susivaaran vuoksi. Sopimuksia on irtisanottu tai niitä ei ole enää uusittu. Loukkaantunut eläin on se, joka tässä kärsii. Näin ei saa olla.
Pelson vankila-alueella jo useamman kerran vierailleet pedot on saatava pois. Lasten tulee saada liikkua lyhyet koulumatkat, ilman taksikuljetuksia, ilman pelkoa. Lapsella pitää olla mahdollisuus leikkiä omassa pihassa turvallisesti.
Venäläinen ystävämme ampui 2017 Kostamuksen ympäristössä 15 sutta. Sanoi, että alueella liikkuu edelleen susia, eivät ole viimeiset. Palkkioksi hän sai 150 euron edestä ruplia/nahka ja yhden hirvenkaatoluvan. Sieltä tulee täydennystä.
Opetusministerimme kuuluu valvoa, että oppilaitoksissa opettavat vain korkean koulutuksen saaneet opettajat, eikä sinne tuoda piilovihreitten omaa poliittista ohjelmaa.
Eila Aavakare

2

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silleenjust

      Kyllähän suden silittäminen onnistuu kunhan 308 on sen ensin kesyttänyt.

    • Anonyymi

      venäjän puolella on susiongelma todella suuri. siellä suden metsästystä haittaa suuret tiettömät erämaat. kun susi muuttaa suomen puolelle se muuttuu uhanalaiseksi. kummallista? ekoterroristi sudensuojelijat asuvat kaupungeissa. ei heidän tarvitse lähettää pimeänä talviaamuna lasta koulutielle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      53
      5250
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      92
      4079
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3483
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      47
      3140
    5. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      2570
    6. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      21
      2352
    7. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2257
    8. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2196
    9. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      34
      1892
    10. Paljon on tullut kuultua juttuja ja

      ei ole syytä olla uskomatta niitä.
      Ikävä
      64
      1771
    Aihe