Moi! Oon ensimmäistä järkkäriäni hankkimassa ja oon aatellu ostaa canon eos 100d:n käytettynä. Mietin kuitenkin että onkohan se pienen kokonsa takia yhtä hyvä kädessä kuin tavallisen kokoinen järkkäri. Oiskohan jollaki kokemuksia kyseisestä kamerasta? En hirveesti nuista kmaeroista ymmärrä mutta sen verran oon saanu selville että 100d ja 700d ovat käytännössä sama kamera kokoa ja kääntyvää näyttöä lukuunottamatta. Kannattaiskohan sittenkin ostaa 700d? Kiitos jo etukäteen vastauksista:)
Kokemuksia canon eos 100d
12
1673
Vastaukset
- Tsuumikosh
Minulla ei kokemusta tästä mallista. Mutta EOS-kameroissa on ollut huomattavia eroja siinä, miltä tuntuu pidellä.
Yllä mainittuja vertailtu:
http://www.expertreviews.co.uk/canon/canon-eos-100d
Kameran toinen nimi Rebel SL1
https://www.techradar.com/reviews/cameras-and-camcorders/cameras/digital-slrs-hybrids/canon-100d-1139215/review
Vertailuja
https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-100D-vs-Canon-EOS-700D
https://www.digicamdb.com/compare/canon_eos-200d-vs-canon_eos-100d/ - Eos_ämmä
http://www.diyphotography.net/why-i-swapped-my-professional-dslr-camera-for-the-cheapest-option-available/
Tämä ammattikuvaaja oli täysin tyytyväinen 100 D:hen myös "suttuzoomin " kuvanlaatuun!- Tsuumikosh
Terävyyden aihetta ja Leicaa on selostanut videoillaan Youtube-sivuilla mm. Thorsten von Overgaard. Monilla on kummallisia käsityksiä, että Leican kaikki kamerat tekevät terävämpää kuvaa kuin muut. Näinhän asian laita ei ole. Leica-objektiivit saattavat vaikuttaa siltä, kuin olisi aavistuksen verran valkoista jossain linssissä, tekemässä Leicamaista kiiltoa, pehmytpiirtoa, utua, satumaista Leica-efektiä.
https://www.youtube.com/results?search_query=overgaard sharpness
Moni voi olla kokemusta, mutta heillä ei ole sinun käsiäsi. Vain itse voi kokeilla miten se tuntuu kädessä.
- Canonisti_
Okaro on oikeassa. Tuo 100D ja sen seuraaja 200D ovat hyvin pienikokoisia sekä hyvässä että pahassa. Niissä on kuitenkin paketoitu ajankohtaan nähden melko hyvät aloittelijalle tarkoitetun rungon ominaisuudet tuohon pieneen pakettiin. Jos on pienikätinen ja kamera istuu käteen, tuollaista on helppo kuljettaa aina mukana.
Objektiiveiksi suosittelen 24 mm pannaria ja f/1.8 50 mm:stä. - parasta
Miksi suosittelet pannaria? Huono kuvausote,optisesti kittizoomitasoa. Eihän hyvää runkoa kannata pilata huonolla optiikalla vai mitä?
- Canonisti_
parasta kirjoitti:
Miksi suosittelet pannaria? Huono kuvausote,optisesti kittizoomitasoa. Eihän hyvää runkoa kannata pilata huonolla optiikalla vai mitä?
Itse asiassa nuo Canonin 24 ja 40 mm pannarit ovat aika ok optisesti. Valovoima toki on huono ja rakenne muovinen, mutta ei heppoinen.
https://www.opticallimits.com/canon-eos/889-canon_24_28stm
Itselläni on kokemusta tuosta nelikymppisestä ja se pesi kittisutun mennen tullen.
- ehkä_tai
Väärä palsta? Perinteisillä kameroilla taidetaan tarkoittaa täällä filmikameroita.
- uskomaton-pahvi
okaro kirjoitti:
Mikä filmi? Alkaa olla porukkaa, joka ei tiedä sellaisten olemassaolosta.
Sinä et tiedä mistään mitään. Miksi sinä yleensäkkään sotkeudut näihin asiantuntioiden juttuihin. Pitäs edes pikkuisen tietää mistä on puhe ennen kuin tulee sönköttämään puuta heinää.
- Canonisti_
uskomaton-pahvi kirjoitti:
Sinä et tiedä mistään mitään. Miksi sinä yleensäkkään sotkeudut näihin asiantuntioiden juttuihin. Pitäs edes pikkuisen tietää mistä on puhe ennen kuin tulee sönköttämään puuta heinää.
Okaron jutut kannattaa toki lukea, hän on yksi niistä, joka täällä ymmärtää jotain kuvaamisesta.
- sovitettava
Minun käteen sopi oikein hyvin, mutta olen kyllä aika pienikätinen mieheksi. Voisin kuvitella että isoon kouraan saattaa tuntua ehkä liiankin pieneltä. Muuten ihan asiallinen kroppi-Canon siinä missä muutkin. Hieman jo vanha malli, joten jotain uusimpien ominaisuuksia saattaa puuttua.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1548546- 664744
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1484448Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233972Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353513Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423500Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383388- 483143
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422901- 492654