Iltalehdessä juttu tänään, en vaan valitettavasti saa linkkiä, kun koneeni ei tunnista kuin etusivun osoitteen. Voisiko joku tuoda linkin, kiitos.
No pitit osoitti taas luonteensa, onneksi oli pittiharrastajan oma lapsi eikä kenenkään ulkopuolisen. Haluaako SATHY kommentoida?? Vauvan on jotenkin täytynyt provosoida koiria?? Katsoiko koiria silmiin tms., mikä olisi oikeuttanut hyökkäyksen??
No pitit osoitti taas luonteensa, onneksi oli pittiharrastajan oma lapsi eikä kenenkään ulkopuolisen. Haluaako SATHY kommentoida?? Vauvan on jotenkin täytynyt provosoida koiria?? Katsoiko koiria silmiin tms., mikä olisi oikeuttanut hyökkäyksen??
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hyökkäys myös vanhemman miehen kimppuun, mutta mies voitti taistelun
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201808032201113658_u0.shtml
Harmi, ettei onnistunut tappamaan hullua rakkia. Nainen kuuluisi vankilaan vanhuksen tapon yrityksestä.
On siinä taas koiraharrastajalla mennyt lujaa, nainen vaati läpsystä ja "koiralle aiheutuneesta kivusta" 10 000 euroa korvauksia!! Hahhahhaaa!!!
Tässä linkki.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201808022201113402_ul.shtml
Näyttää epäsiistiltä pummien asutusalueelta. Eihän tuota rotua ole kuin pummeilla.
Ei ne kaikki sentään kajahtaneita ole: https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201806122201010168/
"Pitbull pelasti perheen palavasta rakennuksesta Yhdysvalloissa - raahasi vauvaa vaipasta turvaan. Kahdeksan kuukautta vanhaa pitbullia ylistetään sankariteosta Kalifornian osavaltiossa Yhdysvalloissa."
Vai olisiko kysymys ilmiöstä jossa sokeakin kana voi löytää jyvän?
Rakki pelasti itsensä ja oli hölmistynyt tulesta.
Ennemin kannattaa ostaa palovaroitin ja paristot siihen, kuin rakki joka tappaa 9x ja mahdollisesti pelastaa 1x kymmenestä.
Luitko edes? Koira oli ulkona kun huomasi tulen. Oman nahkansa pelastamiseksi sen ei ois tarvinnu tehdä mitään
Jos yksi pelastuu,se ei pelasta niitä jotka tuon rotuisten uhreiksi joutuvat.Niitä on ulkomailla jatkuvasti,ja hyökkäykset lisääntyneet myös suomessa.Kun tuon tyyppisten koirien määrät on lisööntyneet.Media,ei aiheuta hyökkäyksiä,vaan tietyt koirat.Rodut vaikuttavat,koska jotkut rodut tapoavat ja hyökkäävät enemmän kuin mitkään muut.
Uutisoinnin lopetus,ei lopeta hyökkäyksiä.Ja ihmiset ottaa noita vaan enemmän,mikä näkyy lisääntyneinä hyökkäyksinä.Taistelutyyppiset rodut ovat yhteiskunnassa turha riski,niitä karkaa,ja valvonta pettää.Ei ole olemassa ihmistä,joka satavarmasti pystyy pitämään koiransa niin,ettei hyökkää vieraan koiran ja ihmisen kimppuun.