Hermot menee! Millä helvetillä tantat saa ymmärtämään, että moniallerginen astmaatikko ei voi työskennellä kierrätyskeskuksissa yms.?!? Ei auta lääkärinlausunnot eikä keskustelut. Jatkuvasti saa karenssipäätöksiin hakea oikaisua.
Te toimisto
1
284
Vastaukset
- varottava.esimerkki
Minä olin kierrätyskeskuksessa kuntouttavassa työtoiminnassa, jossa altistuin homepölylle, kun esimiehen johdolla porukat alkoi pöllytellä homeen hajuisia vaatteita. Sairastuin muutaman päivän päästä jonkinlaiseen ODTS tai allerginen alveoliitti tyyppiseen tilaan. Kävin terveyskeskuksessa, jossa asiaan ei reagoitu mitenkään, vaan lääkäri yritti laittaa tapauksen syyksi, että en halua olla ko. paikassa, vaikka juuri olin allekirjoittanut jatkosopimuksen. Otettiin kuitenkin verikokeet (IgE ), jonka arvo oli korkea. Näin siksi, että olen allerginen mm. siitepölyille ym.
Tästä episodista seurasi se, että herkistyin lisää homeille ja olin puolentoista vuoden päästä tapauksesta kehkopolilla tutkimuksissa. Jotain pientä löytyi kehkoista ja olen edelleen herkempi kaikelle. Jos saan flunssan, niin nykyään joudun aloittamaan heti inhaloitavan lääkkeen, koska keuhkojen toiminta laskee, ja vaarana on, että saan astman.
Te-toimisto ei voi minua laittaa enää mihinkään huonoon sisäilmaan, koska lääkärin lausunnot. Koska asia painettiin ikään kuin villaisella, vein asian aluehallintoviraston tietoon. Eihän siitä mitään hyötyä minulle ollut, mutta ainakin tieto on siellä, eli sinun ei pitäisi joutua vastaavaan tilanteeseen, jos otat aluehallintoviraston esille te-toimistossa. Muinulle sanottiin kaupungin taholta vielä, että ei pidä mennä kierrätyskeskukseen, jos on allerginen. Eli vastuu on itsellä, vaikka esimies syyllistyisi työturvallisuuden laiminlyöntiin. Pidä siis pintasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11510223
- 525010
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422181Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052038- 261904
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131581Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411382Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31971Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24953