Hei. Eilen kännykkääni tuli viesti, että tervetuloa ruotsin puolelle vaikka en ole ruotsissa. Olen suomen ja ruotsin rajan lähettyvillä. Samalla veti kännykkä itsensä roaming tilaan, enkä saa nettiä takaisin. Saunalahti kyseessä. Oon yrittäny käynnistää uudelleen ja laitoin jopa tehdasasetuksille takaisin. Silti on roaming tilassa. Kännykkä oli automaattisesti myös päättänyt ottaa ruotsin kellon käyttöön eli tunnin myähässä.
Kännykkä luulee olevansa ruotsin puolella.
2
2170
Vastaukset
- fsbeth
Sieltä puhelimen jostain valikoista löytyy sellainen asetus, jossa voi määrätä käytettävän verkon itse.
- larssiterr
Jos pelkäät että puhelimesi menee itsestään ulkomailla nettiin, sinun kannattaa vielä kirjautua Oma Saunalahteen ja sieltä numerolistasta valita haluamasi numero ja sieltä "Muokkaa asetuksia" ja sieltä "Estä data ulkomailla", lopuksi valittuasi sen tallenna. Tämän jälkeen esto on SIM-kortissa eikä SIM mene verkkovierailuun datassa missään maassa Suomen ulkopuolella.
Dataesto ulkomailla ei estä ulkomailla tehtäviä puheluita tai tekstiviestejä.
Myös Suomessa kannattaa Roaming pitää pois päältä.
Wi-Fi apuri pois päältä ainakin iPhonessa
https://www.mikrobitti.fi/2017/05/mikrobitin-roaming-opas-22-ulkomaanmaksut-poistuvat-euroopassa-ainakin-melkein/
Roaming pois päältä, aina ollu niin........
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai938922Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414461Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462716Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001536- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641192Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391170Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671110