Ap. t. 2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
****) Ap. t. 2:39 Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."
Ap. t. 2:40 Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta".
Amerikkalaisperäiset kristinuskoa tuntemattomat hurmauskonnot joita kristinuskon nimissä on Suomeenkin kulkeutunut, opettavat JUmalanb sanan ja kristillisen perinteen asemesta järkeisoppeja ja tunnehurmioita.
Kristillinen kasteopetus on päivänselvä
27
624
Vastaukset
- kirkasonsuoratie
No joo ensimmäinen kappaleesi kertoo kuinka Apostolit asiaa hoitivat, ja ihan samalla tavalla on tänä päivänä suomessa kaikissa vapaissa seurakunnissa, siis Raamatullisissa eli helluntai babtistit pelatusarmeijasta en ol eihan varma miten se siellä on.
Toinen kappale ei lisää edelliseen mittän uutta vaan kertoo että samoin on tehtävä tulevina aikoina ja sukupolvien kanssa.
ihmisiä on vain kahdenlaisia " teille ja teidän lapsillenne " eli te ja teidän lapsenne pelastuvat saman kaavan mukaan joka ensimmäisessä kappaleessa kerrotaan.
kolmas kappale on edellisten kertauista eli ei mitään uutta, eikä övarmaan pienintäjkään sanaa vauvan kastamisien puolesta vaikka aloittaja kuvittelee kirjoittamansa olevan kovastikin lutterin mukaista !- teuta011
Mikä sinun mielestä on sitä Pyhän Hengen lahjaa,
minusta se jätetään liian usein kertomatta.
-
- ÄläSotkeAsioita
teuta011
Isä Poika ja Pyhä Henki on YKSI Jumala. Ei ole mitään lahjaa olemassa, mikä ei ole Isältä Pojalta ja Pyhältä Hengeltä. - PirutPitäkääPienempää
Puheet kymmenistä järkeioppien kasteelle asettamista ehdoista, ikä- ja älykkyysosamääristä ovat saatanasta.
Tämä on yksisellitteinen asia. Raamatusta ei löydy yhtäkään sanaa, eikä yhtäkään esimerkkiä mikä estäsi Jeesukseen Kristukseen kastamisen vedellä isän pojan ja Pyhän Hengen nimeen.
Erityisesti juuri lapset ovat tässä asiassa Jeesukselle hyvin tärkeitä, hän sanoo että lapsen estäminen Kasteelta (sallikaa lasten tulla minun tyköni), on sen kaltanen rikos, että estäjälle olisi parasta laittaa l myllyn kivi kaulaan ja upottaa meren syvyyteen. Näin kova tuomio odottaa häntä joka laiminlyö lapsensa tuomisen Kasteen kautta Kristuksen ruumiin jäseneksi ja taivaan perilliseksi.- Jarppis
Miten sinä tähän liität kasteen? Eikös Jeesuksen olisi pitänyt kastaa heidät saman tien? Jeesus siunasi lapsia ja antoi esimerkin niille, jotka itsessään halusivat jotain olla, että tuli olla nöyrä niin kuin pieni lapsi. Kaste tulee myöhemmin siinä vaiheessa, kun ihminen ymmärtää suhteensa Jeesukseen hänen seuraajanaan. Ihminen haluaa tietoisesti ja julkisesti seurata Jeesusta ja osoittaa sen menemällä kasteelle.
- TietämättömätHourivat
Jeesus asetti helatorstaina siunaamisen tilalle kasteen: Tämä näkyy siitäkin, että apostolit siirsivät siunaamisen yhteydessä käytetyn sanan "koolyoo" = "estää" kasteen yhteyteen (Mt 3:14; Apt 8:36; 10:47; 11:17).
Tällä he tahtoivat sanoa, että joka estää lapsia saamasta kasteen, estää heitä tulemasta Jeesuksen luokse, niin kuin Jeesuksen ajan opetuslapset estelivät aikoinaan.
Kasteessa tapahtuu sama, mitä tapahtui silloin, kun Jeesus siunasi lapsia. Se on: Kasteessa lapset pääsevät Jeesuksen syliin ja saavat siinä kaikki samat lahjat – myös uskon – , jotka saivat ne lapset, joita Jeesus oli ottanut syliinsä ja siunannut ennen kasteen asettamista. Siis joka vie lapsensa kasteelle, vie hänet Jeesuksen syliin.
2.6 Jh 6:29 "Se on Jumalan teko, että te uskotte häneen..." Pienen lapsen uskon kieltäjät eivät näe, että usko on seurausta Kristuksen läsnäolosta ja että usko on PH:n mahdollisuus, ei koskaan ihmisen. PH:n mahdollisuudet eivät ole riippuvaisia siitä, missä tai millaisissa kuorissa PH asuu, pikkulapsessa, nuoressa, aikuisessa tai dementoituneessa vanhuksessa.
***) Tosin Kristus ilmaisee ihmisessä asuessaan itsensä kyseisen ihmisen henkisten edellytysten ehdoilla.
2.7 Hpr 11:6 "Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen (Jumalalle)." Jos
kiellämme pienen lapsen uskon, kiellämme heidän pääsemisensä Jumalan valtakuntaan.
2.8 Mk 10:15:n mukaan lapsen pelastuminen on aikuisen pelastumisen malli:
"Totisesti minä sanon teille: joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa niin kuin lapsi, se ei pääse sinne sisälle." Jos Jeesuksen siunaamat lapset 2000 vuotta sitten ja lapset kasteessa kasteen asettamisen jälkeen eivät saisi uskon lahjaa, siinä tapauksessa aikuistenkaan ei tarvitsisi uskoa pelastuakseen.
Monet ajattelevat, että lasten on tultava ensin aikuisten kaltaisiksi, ennen kuin he voivat uudestisyntyä Jumalan lapsiksi ja pelastua.
Jeesus sanoo aivan päinvastoin: Meidän aikuisten on ensin tultava lasten kaltaisiksi, ennen kuin me voimme pelastua.- teuta011
" Tietämättömät "
-
AIVAN !
- - alajo
teuta011 kirjoitti:
" Tietämättömät "
-
AIVAN !
-No mutta teuta jos meinaat tulla Raamatulliseen ymmärrykseen nyt alkaa olla jo kiire !
- KaikkiVainArmosta
Päivästä toiseen saa ihmetellä miksi ihmisten itsensä tekemä vanhurskaus on niin tärkeä ja hyvä, ettei Jumalan valmistama vanhurskaus kelpaa millään. Ei vaikka ihan lahjaksi saisi.
Armon alle joutuu alistumaan, alistuminen on ylpeälle myrkkyä. Siksi on kehitettävä aina jotakin, johon voi itsekin myötävaikuttaa.
Jumalan vanhurskau on kuitenkin niin pyhä, että siihen ei ihmisen puuhastelusta tule lisäarvoa, vaan se saastutetaan. Ihminen josta ei tule kokonaan syntistä, ei voi armoa käsittää. Jos ei ymmärrä kasteen merkitystä, kasteesta ei ole mitään hyötyä.
Jos ihmisen tie on huono, ja hän kääntyy pois huonoilta teiltänsä, tapahtuu mielenmuutos. Kaste on rituaalinen puhdistautuminen entisestä, joka on jäänyt taakse. Kaste ei ole sen enempää, mielenmuutos on tärkeämpi asia.
Mitään muuta kääntymystä, kuten esimerkiksi, johonkin uskontoon, ei minun mielestäni raamatussa ole.
"Onko minulle mieleen syntisen kuolema, eikö se, että hän kääntyy pois teiltänsä ja saa elää. "
Se, että lapsella olisi perisynti, kuten Adamilta tai Eevalta peritty, ei pidä paikkaansa. Jokainen vastaa omista synneistään. Vauva ei ole mitään tehnyt, hän on kuin puhdas paperiarkki, joka odottaa mitä elämä siihen kirjoittaa.
Kukaan ei kasvata lastaan sanomalla, että armosta sinä pelastut, olet nyt jumalan pojan valtakuntaan otettu, vaan hänelle opetetaan elämisen säännöt.- Vasenjalkainen
Haluaisin nähdä ihmisen, joka pystyy vastaamaan omista synneistään Jumalan edessä, eikä siis tarvitse niiden sovittajaa.
Elämisen säännöt ovat tarpellisia, mutta niillä ei saavuteta autuutta. - eitulekoskaan
Vasenjalkainen kirjoitti:
Haluaisin nähdä ihmisen, joka pystyy vastaamaan omista synneistään Jumalan edessä, eikä siis tarvitse niiden sovittajaa.
Elämisen säännöt ovat tarpellisia, mutta niillä ei saavuteta autuutta.Jaa miten haluamisesi liittyy kasteeseen?
älä vain kuvittele että ihmisestöä tulee Jeesuksen seuraaj ajollain vesitipalla!!?? - Vasenjalkainen
Väität, että lapsella ei ole perisyntiä. Miten on selitettävissä esimerkiksi kaksivuotiaan lapsen itsekkyys muita ihmisiä kohtaan?
Jos aikuinen olisi yhtä itsekäs kuin monet lapset ovat, niin eikö sitä pidettäisi kristitylle sopimattomana?
"Isä Poika ja Pyhä Henki on YKSI Jumala. Ei ole mitään lahjaa olemassa, mikä ei ole Isältä Pojalta ja Pyhältä Hengeltä."
On, se on Äiti.
Äiti antaa Elämän, Äiti on vastasyntyneelle kaikkiriittävä, lämpö, ruoka, katse hymy, syli, hellyys, puhtaus, muuta vauva ei tarvitse.
Ilman äitiä ei synny yhtään poikaa, eikä pojasta tule isää ilman naista."Erityisesti juuri lapset ovat tässä asiassa Jeesukselle hyvin tärkeitä, hän sanoo että lapsen estäminen Kasteelta ...... "
Ei sanonut näin, eikä Jeesus kastanut koskaan ketään, ei isoja, eikä pieniä.
Kaste on syntynyt rabbi Hillelin aloitteesta ja aikana jolloin israelilaiset palasivat Babylonian siirtolaisuudesta, palasivat takaisin kotiin ja takaisin juutalaisuuteen. Kaste oli rituaali, jolla kuvaannollisesti puhdistauduttiin Babylonian pölyistä ja vaikutteista. Myöhemmin se laajeni koskemaan myös muita, jotka halusivat liittyä juutalaisuuteen ja puhdistautua entisestä.
Näin olen lukenut.- HäpeäSaastainen
Olet valehtelija fari.g . Valehtelijat palavat ikuisesti helvetin tulessa. Meillä on silminnäkijätödistukset kaikisesta siitä, mitä kristinuskoon liittyy.
Mieti tätä ja rukoile parannuksen armoa omalle kohdallesi.
Mark. 16:5 -17
Ja mentyään hautakammion sisään he näkivät nuorukaisen istuvan oikealla puolella, puettuna pitkään, valkeaan vaatteeseen; ja he peljästyivät suuresti.Mutta hän sanoi heille: "Älkää peljästykö; te etsitte Jeesusta, Nasaretilaista, joka oli ristiinnaulittu. Hän on noussut ylös; ei hän ole täällä. Katso, tässä on paikka, johon he hänet panivat.
Mutta menkää ja sanokaa hänen opetuslapsillensa ja Pietarille: 'Hän menee teidän edellänne Galileaan; siellä te saatte hänet nähdä, niinkuin hän teille sanoi'."
Niin he tulivat ulos ja pakenivat haudalta, sillä heidät oli vallannut vavistus ja hämmästys, eivätkä sanoneet kenellekään mitään, sillä he pelkäsivät.
Mutta ylösnousemisensa jälkeen hän varhain aamulla viikon ensimmäisenä päivänä ilmestyi ensiksi Maria Magdaleenalle, josta hän oli ajanut ulos seitsemän riivaajaa.
Tämä meni ja vei sanan niille, jotka olivat olleet Jeesuksen kanssa ja jotka nyt murehtivat ja itkivät.
Mutta kun he kuulivat, että hän eli ja että Maria oli hänet nähnyt, ...
*) ... eivät he uskoneet.
Ja sen jälkeen hän toisenmuotoisena ilmestyi kahdelle heistä, heidän kävellessään, matkalla maakylään.Hekin menivät ja veivät sanan toisille; ...
***) ... mutta nämä eivät uskoneet heitäkään.
Vihdoin hän ilmestyi myöskin niille yhdelletoista heidän ollessaan aterialla; ja hän nuhteli heidän epäuskoaan ja heidän sydämensä kovuutta, kun he eivät olleet uskoneet niitä, jotka olivat nähneet hänet ylösnousseeksi.
Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat:
minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia,
puhuvat uusilla kielillä,
nostavat käsin käärmeitä,
ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita;
he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."
Kun nyt Herra Jeesus oli puhunut heille, otettiin hänet ylös taivaaseen, ja hän istui Jumalan oikealle puolelle.
***) Mutta he lähtivät ja saarnasivat kaikkialla, ja Herra vaikutti heidän kanssansa ja vahvisti sanan sitä seuraavien merkkien kautta.
- EtteTiedäMitään
Täyttä hölynpölyä kaksi edellistä viestiä. IHan noin tietämättömiä henkilöitä en luullut Suomesta löytyvän.
- EtteTiedäMitään
Kolmekin näköjään. Kristinuskon kasteestakaan eivät tiedä mitään.
- suomalaisettietämättömiä
Ei kun itse et tunne asiaa et ole kokenut mitään Hengellistä heräämistä, et ole uudestisyntynyt Pyhästä Hengestä eli puutostautisi on aika lailla kuolettava lajia.
JOS uskaotaisit tulla ulos kuplastasi ja tutkia kirkollista historiaa tulisit varsin pian siihen tulemukseen ettei kirkon vauvakasteilla ole mitään hengellistäå ulotuvuutta eikä kirkolla ole evankeliumia ollenkaan, sillä on ainoastaan kirkollinen rituaalioppi vailla syvyyttä.
vauvan kastaminen suomenmaassa palveli yhteiskunnallista kirjanpitoa väestön olemuksesta, ei ollut muita tahoja. nyt kun oli nimi paperissa tiedettiin tulla iskemään käsky kouraan saapua kuninkaan sotaretkelle ja muihin palveluksiin, siinä se kasteen tarkoitus oli.
Pakkoripittäytyminen kerran vuodessa ja kirjanpito siitäökin papin toimesta palveli yhteikunnan yhteisöllisyyttä.
mutta kun et ole uskaltanut mitään tutkia, jää sinulle tuo jankuttaminen ainoaksi mitä osaat.
- HäpeäSaastainen
Evankelisluterilainen kirkko ei kasta kirkonkasteilla.
Kastamme Jeesuksen Kristuksen käskyn mukaisesti Jeesukseen Kristukseen, hänen kuolemaansa ja kuolleista ylösnousemiseensa, vedellä Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.
Sinä katumatoin saastainen villihenki "suomalaisettietämättömiä", rukoile parannuksen armoa omalle kohdallesi. Voisi tämä Jeesuksen asettaman kasteen sisältökin kirkastua samalla.- plaraanytsitäkirjaa
Kerro nyt sitten yksikin paikka Raamatussa jossa kastetaan samoin kuin te siellä kirkossanne toimitte!
muuten kommenttisi on niin navetan takaa kuin olla voi.
..kirkonkasteilla..!? mikä ihme on kirkonkaste , voi herraisä tätä porukkaa. - TietämätönJaLeukaperänsä
plaraanytsitäkirjaa kirjoitti:
Kerro nyt sitten yksikin paikka Raamatussa jossa kastetaan samoin kuin te siellä kirkossanne toimitte!
muuten kommenttisi on niin navetan takaa kuin olla voi.
..kirkonkasteilla..!? mikä ihme on kirkonkaste , voi herraisä tätä porukkaa.Monta paikkaa on jossa Kasteen sisältö kerrotaan selkeästi. Raamatun tekstit eivät enään olotu kirkolliselle ajalle ollenkaan, ne päättyvät ensimmäiselle vuosisadalle. Kirkkohistorioista näemme kristittyjen kastekäytöntö.
Sellaista kirkkoa ja seurakuntaa ei ole enään kahteen tuhanteen vuoteen ollut olemassakaan, joka oli ensimmäisellä vuosisadalla.
Mutta kerroppa amerikasta tulleen uittoyhdistyksen tunari, missä teidän harhaoppisten mainostamasta upotuskasteesta puhutaan Raamatussa. - koitanytplarata
TietämätönJaLeukaperänsä kirjoitti:
Monta paikkaa on jossa Kasteen sisältö kerrotaan selkeästi. Raamatun tekstit eivät enään olotu kirkolliselle ajalle ollenkaan, ne päättyvät ensimmäiselle vuosisadalle. Kirkkohistorioista näemme kristittyjen kastekäytöntö.
Sellaista kirkkoa ja seurakuntaa ei ole enään kahteen tuhanteen vuoteen ollut olemassakaan, joka oli ensimmäisellä vuosisadalla.
Mutta kerroppa amerikasta tulleen uittoyhdistyksen tunari, missä teidän harhaoppisten mainostamasta upotuskasteesta puhutaan Raamatussa.Joo heti kun kerrot yhden vauvakasteen Raamatun opetuksena, sitten kerron kyllä monta upotuskastetta.
Eikö se jo heikkokin järki sano että kun haudataan silloin ei jää 99% ruumiista näkyviin kuten teidän ripotuksissanne käy.
kaikki vapaat seurakunnat muodostuvat samalla tavalla kuin Apostolien aikana ja niitä on vähän enemmän kuin teidän lutterinkerhojanne.
Jos joskus menet oihan perää edemmös niin mene esm Soulin helluntaiseurakuntaan, siellä saattaa silmäsi auet avaaralliseíin mittoihin kun näet kerrankin jotain muutakin kuin lutterin happamuuksia.
sanooko se järki mitään, kokeile !
oletko ikänäsi avannut mitään kirjaa isoisän pankkikirjaa lukuunottamatta, sellaisen kuvan saa taruistasi. - Anonyymi
TietämätönJaLeukaperänsä kirjoitti:
Monta paikkaa on jossa Kasteen sisältö kerrotaan selkeästi. Raamatun tekstit eivät enään olotu kirkolliselle ajalle ollenkaan, ne päättyvät ensimmäiselle vuosisadalle. Kirkkohistorioista näemme kristittyjen kastekäytöntö.
Sellaista kirkkoa ja seurakuntaa ei ole enään kahteen tuhanteen vuoteen ollut olemassakaan, joka oli ensimmäisellä vuosisadalla.
Mutta kerroppa amerikasta tulleen uittoyhdistyksen tunari, missä teidän harhaoppisten mainostamasta upotuskasteesta puhutaan Raamatussa.Sana antaa tarkan kuvauksen kasteesta: koko Juudean maa ja kaikki jerusalemilaiset vaelsivat hänen tykönsä, ja hän kastoi heidät Jordanin virrassa, kun he tunnustivat syntinsä. Kastoi heidät virrassa. "Heidät" tarkoittaa koko ihmistä, ei vain päälakea, "Virrassa" tarkoittaa ihminen käveli veteen ja hänet upotettiin veteen. Jos vettä olisi otettu Jordanista ja valutettu päähän, niin kyseessä olisi ollut kastelu.
Paavali kirjoitti kastelusta käyttäen sanaa: 'potizo', antaa juotavaa. Mutta kasteesta sanassa Paavali käytti sanaa: 'baptizo', upottaa veteen. Samaa sanaa käyttävät myös evankeliumien kirjoittajat. Dippaamisesta käytetään sanaa: 'bapto'
Kastelussa vettä tuodaan kasteltavaan kohteeseen, esim. kukkien kastelu. Kasteessa kasteen kohde viedään veteen ja upotetaan veteen.
Luterilainen kaste on päälaen kastelua.
- koittakaaherätäjo
Mikä se on tämä joka yhtenään hävettää saastaista kommenteissaan, onko teidän porukassa paljonkin näitä kiihkoilijoita jotka ovat samaa porukkaa josta luemme Raamatusta mm; " ja he huusivat yhteen ääneen noin kolme hetkeä.... suuri on efesolaisten artemis ja monet eivät tienneet miksi huusivat kunhan vain huusivat,,;"
- Anonyymi
Jeesuksella oli myöskin kikkeli pystyssä kun pikkulapset istui sylissä.
- Anonyymi
Olen miettinyt asiaa eilen että olikohan Jeesuksella edes nikkeliä.
Koska jos hänellä olisi ollut se ja raamattu sanoo Jeesus ei syntiä tehnyt ja me tiedämme kaikki ettei tämä jäsen kikkeli silleen ole kykeneväinen pitämään siementä iankaikkisesti sisällään. Ja nyt kuitenkin lestaadiolaiset saarnaa sen synniksi ja Jeesus jatkaa ja sanoo että pitäkää kaikki jota he teitä käskevät pitämään vaikka he eivät itse sitä pidä jota opettavat.
Niin tätä asiaa näin tarkastellessa on pakko todeta että se on mahdoton ajatus että Jeesuksella olisi ollut normaali "kikkeli" koska muuten hän olisi syntiä tehnyt. Ehkä hän oli kuohittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14910982Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393913Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58643883Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873611PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003461Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,993304Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.701940Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151257Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155948Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264899