Minulla on akvaario, jonka takaseinä on peililasia, jossa on rumia kuviakin päällä. Millä aineella saisin muovisen taustakuvan liimattua siihen kiinni? Onko silikoni pätevä? Pienet kuprut ei haittaa.
Miten saan taustakuvan akvaarion SISÄLLE
2
215
Vastaukset
- ftgy7uhjiokp
Itse kokeilisin myrkyttömällä akvaariokäyttöön soveltuvalla silikonilla. Näen vain, että tehtävä on todennäköisesti hieman haastava. Jos taustakuvaa ei kiinnitä tiivisti, sinne taakse voi kertyä jätettä.
Toisaalta, liekö niitä taustoja tehty niin, että sopivat myös sisäkäyttöön? Itsellä muistaakseni yksi muovinen tausta ei pitänyt oikein kosteudesta, kuvan värit jotenkin osittain haaleni tms.
Kalliimpi tapa olisi hankkia taustalle sopiva pleksi/lasi ja sitten kapseloida taustakuva sinne lasien väliin silikonilla.
Toisaalta samantien voisi alkaa askartelemaan ihan aidompaa tekotaustaa. Netistä löytyy ohjeita, jos on kiinnostunut. Englanniksi ainakin jotain DIY 3D aquarium background -haulla.
Saisikohan sitä peililasin pinnoitetta yksinkertaisesti lasia naarmuttamatta pois...- derftgyuijoko
>>Kalliimpi tapa olisi hankkia taustalle sopiva pleksi/lasi ja sitten kapseloida taustakuva sinne lasien väliin silikonilla.
Tähän vielä lisään, kun tuli mieleen. Varmaan niitä saa jostain sellaisia ohuita muovikalvojakin? Toki tietenkin sellainen, josta ei liukene mitään veteen. Niin ei tarvi mitään pleksiä tai lasia kapselointiin. Ohut kalvo sitten tosin voi olla hankalampi saada tasaiseksi, mutta se on varmaan vain pieni visuaalinen haitta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei112139Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181206- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51993Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli239985Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63904- 84786
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253786- 35709
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?43681