Miksi Jyväskylän Ylliopistosta kuuluu vain negatiivisia juttuja?
Huhtasaaren gradu?
Puolimatka homojutut?
IT:n Watson IBM sekoilut?
Tähän asti arvostin kyseistä yliopistoa, mutten enää?
Keskittyisi yliopistolle tarkoitettuun oikeaan tehtävään ja pitäisi tähänastisen hyvän maineensa.
Huhtasaaren gradu?
Puolimatka homojutut?
IT:n Watson IBM sekoilut?
Tähän asti arvostin kyseistä yliopistoa, mutten enää?
Keskittyisi yliopistolle tarkoitettuun oikeaan tehtävään ja pitäisi tähänastisen hyvän maineensa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jyväskylän yliopisto on alasajettavien laitosten listalla. Surkeita professuureja, opiskelija-aines ala-arvoista, rahoitus hanurissa, (KSML ei pysty yksin rahoittamaan vaikka nuoleekin). Lähes kaikki tiedekunnat voisi siirtää Kuopioon, ehkä fysiikka voisi jäädä. Kaikki nuolet näyttävät alaspäin.
Helppoahan jkylän yliopiatoon on sisään päästä, mutta kyllä se muitten yliopistojen kanssa lähes samanarvoinen on. Kyllä meillä ksuomessa yliopisto pitää olla , parannettavaa aina on, mutta lähes ok. Pari asiaa on pistänyt silmään: tolkuton rahojen käyttö ja jotkut professorit käyttävät professorin nimeään kertoessaan julkisesti ei niin todenperäisiä lausuntoja, joita joku voi uskoa. Mihin työllistyvät valmistuneet, ei ole tullut yrityselämässä vastaan?
Roope Uusitalo Jyväskylän yliopiston "talousprofessori"
Pessimismi oli kroonista ja tarttuvaa.
Yhden toimittajan näkemyksellä ei ole kusiaisen satunnaista kävelyä suurempaa merkitystä, mutta samanlaiseen irvistelyyn ovat sortuneet myös talousprofessorit, ennustelaitoksien talousviisaat sekä muut kahvinporoihin ja teelehtiin katsojat.
Heihin media on luottanut kuin vuoreen, aina ja iankaiken.
Yksi pääviisaista on ollut talouspolitiikan arviointineuvoston puheenjohtaja, Jyväskylän yliopiston talousprofessori Roope Uusitalo, jonka näkemyksiin moni on tutustunut median palstoilla.
Tässä yksi näyte Iltalehdestä huhtikuulta 2017:
– Jos kriteeriksi otetaan hallituksen tavoite nostaa työllisyysaste 72 prosenttiin, on aika selvää, että nyt käytetyillä keinoilla siihen ei päästä. Tämä lienee kaikkien talousennustajien arvioiden yhteinen näkemys, Uusitalo sanoi.
Samassa jutussa professori muistutti, että samalla romuttuvat myös hallituksen muut tavoitteet sekä julkisen talouden tasapainottaminen.
Ei mennyt aivan professorin laskelmien mukaan. Eikä Iltalehden juttu ollut ainoa, muitakin löytyy.
– Hallituksen asettama 72 prosentin työllisyystavoite jää saavuttamatta. Työllisyystavoitteen karkaaminen vaikeuttaa julkisen sektorin alijäämää ja velkaa koskevien tavoitteiden saavuttamista, kirjoitettiin Uusitalon johtaman talouspoliittisen arviointineuvoston tiedotteessa 24. tammikuuta 2017.
Viime keväänä Uusitalo kirjoitti / selitti Suomen Kuvalehdessä, että talous kääntyi kasvuun ”tuurilla”.
Ehkä juuri tähän yhteyteen sopii presidentti Mauno Koiviston viisaus kirjasta Kaksi kautta vuodelta 1994:
Maassamme on lukuisia taloudellisia tutkimuslaitoksia, jotka julkaisevat ennusteita, niiden joukossa myös suhdanne-ennusteita kymmenesosaprosenttiyksikön tarkkuudella. Nämä ennustelaitokset menivät metsään kuin porsaat toinen toisistaan hampaillaan hännästä pitäen, niin etteivät ainoastaan desimaalit, vaan kokonaisluvut, ja joskus etumerkkikin oli vääränsorttinen.
Jos ylioiston rehtori puuttuu homojuttuun, miksei hän puutu ibm : ltä ilman kilpailua ostettuun tekoäly ja konejuttuun. Siinä sentään verorahoja.
Onko itse mukana, matkoilla vain neittaanmäki ja palo kaksistaan.😋
Kävin aikoinaan eräässä valtion tutkimuslaitoksessa ja jouduin ruokailemaan eri alojen huippuhenkilöiden seassa. Ihmettelin kun nämä arvokkaat gurut muuttuivat ruokaillessaan aivan kuin pikkulapsiksi päästessään kammiostaan ulos kaltaistensa seuraan. Kravatit uivat sopassa ja osa veti pihviä käsin suuhunsa sa samalla puheltiin ihmeellisiä asioita kun kerran oli päästy toisten seuraan. Ruokailu muistutti lähinnä lastentarhan vastaavaa.
Myöhemmin minulle selitettiin että nuo nerot ovat niin syvällä omassa alassaan ettei heillä ole minkäänlaista kokemusta normaalista elämästä, ei sosiaalisen elämän taitoja ja tuskin osaavat persiinsä pyyhkiä.
Ei tuo nyt varsin aiheeseen liity, mutta osoittaa tavallaan että kun joku painuu johonkin aihealueeseen liian syvälle niin realimaailma unohtuu ja selitetään omiaan ilman laajempaa käsitystä maailmasta.
Samaa oksennusta jatkuu. Ostettiin ibm tä tekoälyä ja koneita ilman kilpailua. Nyt professori tekee kahdenkeskisiä matkoja ibm myyntitykkinaisen kanssa eksoottisin maihin. Ja veronmaksajat maksavat, työajalla ja tekes eli valtio avustanut ostoksissa.
Yliopiston rehtori Hämäläinen on ottanut suurinkvisiittorin roolin. Laura Huhtasaaren 15 vuotta vanha gradu otettiin erikoissyyniin vain siksi, että Laura on perussuomalaisten kirkkain poliittinen tähti. Gradusitaateilla häntä yritetään nyt lyödä. Täysin poliittinen hanke.
Prof. Tapio Puolimatkan ottaminen kurinpitomenettelyyn paljastaa, että rehtori Hämäläinen puolustaa pedofiilejä. Heitähän ei saa loukata yliopistolla, vaikka meneillään on kampanja pedofilian hyväksytyksi tekemiseksi.
Kyllä on matalaksi mennyt rehtorin touhu. Mitähän siellä ihmistieteissä tutkitaan nykyään?
Professori Puolimatka pohti kirjoituksessaan muun muassa sitä, miten pitkälle avioliittolain tuoma muutosprosessi vielä johtaa.
- Jotkut tutkijat ovat esittäneet, että mielikuvat seksuaalisen suuntautumisen synnynnäisyydestä ja muuttumattomuudesta luovat perustan myös kampanjalle pedofiilien seksuaalioikeuksien puolustamiseksi.
- Kun pedofilia aletaan medioissa esittää synnynnäisenä ja muuttumattomana seksuaalisena suuntautumisena ja tähän yhdistetään aikamme seksologian käsitys lapsesta seksuaalista nautintoa etsivänä ja tarvitsevana olentona, luodaan perusta prosessille, joka voi vähitellen johtaa ensin pederastian ja sitten pedofilian hyväksymiseen ja laillistamiseen, Puolimatka kirjoitti.
Pederastialla tarkoitetaan aikuisen miehen ja nuorukaisen välistä seksuaalissävytteistä suhdetta.
Kirjoituksessaan Puolimatka rinnasti samaan kategoriaan pedofilian kanssa myös eläimiin sekaantumisen ja nekrofilian.
Yllättäen Jyväskylän yliopiston rehtori Keijo Hämäläinen kommentoi kirjoitusta tuoreeltaan sanomalla, että Jyväskylän yliopisto irtisanoutuu Puolimatkan kirjoituksesta täysin. Tällä lausunnollaan rehtori Keijo Hämäläinen kieltää täysin sananvapauden Suomessa ja näyttäisi hyväksyvän pedofiilien rikolliset ja kammottavat teot.
Helsingin Sanomat kertoi viime viikolla, että Jyväskylän yliopisto aikoo kuulla homovastaiseksi tulkitun tekstin kirjoittanutta professori Puolimatkaa runsaan viikon kuluttua. HS:n tekstin mukaan kuuleminen ratkaisee Puolimatkan kohtalon Jyväskylän yliopistossa.
Entä mitä mieltä olet tekoälyn ja tietokoneen ostosta ibm:ltä ilman kilpailua. Ollaan niin hyvässä yhteistyössä ibm:n kanssa, että pitää jatkuvasti yhdessä matkustella ulkomaita myöden😃😍😍😍
No, jo aiemmin kohua herättänyt uskonnollinen proffa on helpompi kohde. On helpompi todeta julkisuudessa medina ja sateenkaarijärjestöjen edessä: "Irtisanoudumme täysin kaikesta/emme hyväksy homofobiaa!" kuin että alkaisi perata miljoonien eurojen epämääräisiä kilpailutussotkuja. Siinä prosessissa kun saattaisi samalla (jenkkiläisittäin ilmaistuna) muutaman henkilön perse palaa.
Entä ibm tekoäly?
Oksettavaa, yksityismatkoja virkaaikana ja veronmaksajien piikkiin.
Jyväskylän Yliopiston ympärille on ryhdyttävä varustamaan aitaa joka erottaa sen normaalisti toimivasta yhteiskunnasta. Mellastakoot sitten reservaatissaan kuten tahtovat.
Hyvä Puolimatka! Noin pitää puhua miehen jolla on housut jalassa. Hamerehtori voi virkata patalappuja. Pääsykokeisiin on lisättävä henkisen kypsyyden koe jottei kaikenmaailman itkijöitä tule herkistymään pelkotiloihinsa.
Tieteen vapaus alkaa olla siinä vaiheessa jo kyseenalaista, mikäli jenkkityylinen "trigger warning" ja "safe space" -ajattelu leviää täälläkin oikein kunnolla. Ja kyllähän vihreiden ja vasemmistolaisten miehittämissä ylioppilaskunnissa ainesta moiseen löytyykin.