Vene on nyt pakko saada ja tutkimuksen jälkeen otsikon mukainen olisi omiin käyttötarkoituksiin paras. Valitettavasti myös aika kallis, etenkin tuplapadoilla ja ulko-ohjauksella. Onko ko. veneestä kokemuksia ? Mielellään otetaan vastaan myös ehdotuksia vastaavisa botskeista muilta valmistajilta.
Finnmaster pilot 8 kokemuksia ?
18
4298
Vastaukset
- Kolmården
Kiva ja Suomen kesään sopiva venetyyppi, jossa sopiva yhdistelmä oleskelutilaa ulkona, sisällä ja erilliset tilat majoittumiseen. Minulla ei tosin ole kokemusta Finnmasterista muuta kuin messuilla kävellyt läpi ja istuskellut varttitunnin.
Tulee mieleen Beneteau Antares 9, Jeanneau Merry Fisher 895 ( vanhempi 855), Quicksilver 855 Weekend ja Askeladden P80 Weekend.
Layoutit ja toiminnallisuudet kaikissa lähellä toisiaan: perämoottori(t), taka-avotila, liukuovet, sisäsalongissa pentteri ja neljän istuttava ruokapöytä, alhaalla keskikajuutta, vessa ja etukajuutta . Ulko-ohjauksen saa ainakin Jeanneaun ja Askeladdeniin, ehkä jälkiasennus myyjäliikkeessä tms. onnistuu myös Beneen ja Quicksilveriin. Hinnat noissa painuu varmaan kaikissa lähelle toisiaan, koneista ja varusteista riippuen listahinnat 120-160 tuhatta. - hohhoijaa
tiu tiu tiu...
- AitoRealisti
Keittolevyssä ei tainnut olla kuin yksi levy. Lisäksi tupla bensakone on kallis huoltaa ja janoinen.
- Tukkaputkella
Kumma juttu. Isot bensakoneet oli vielä vähän aikaa sitten maailman lopun vehje, joka haukuttiin alimpaan helvettiin. Nyt niitä haalitaan oikein urakalla.
Onko tyhmyys leviävä epidemia, vai onko ihmisillä rahaa kuin roskaa, vai ollaanko vaan välinpitämättömiä muuten vaan? Vaiko kaikki yhdessä? - J.O
Pilot 7 weekend sama aihe ”mehut” pilsissä.
Letkun ”klemmarit” olivat löysällä, kiristin ne itse ja nyt näyttäis toimivan.
Tehdas/ myyjä venetalo Viherkoski ei aiheesta ottanut minkäänlaista koppia.
Itse siivosin tuotokset pois.Ei mitään vastaantuloa.
No seuraava vene minkä hankin ei ole Finnmaster eikä myyjä ole Viherkoski.
Milestäni kannttaisi ottaakyllä vakavasti tälläiset reklamaatiot, mutta?....
Edellinen vene oli Beneteau ja niin on seuraavakin. - JurristiVeneilijä
Erikoista että ns. paremman merkin veneissä tuollaisia selviä laatuvirheitä. Yksi voisi olla sattumaa mutta kaksi on selvä laatuvirhe. Eikö Finnmasterilla reagoitu mitenkään vikaan ?
- Anonyymi
Itsellä vene keittiössä 3 "levyä" ja kotona 4. En muista, että olisi tullut käytettyä samanaikaisesti, kuin 1 levyä, vaikka ateriat olleet juhlavampiakin kokonaisuuksia.
- Pettynytx2
Pilot 8 on varmasti parempi versio Piloteista kuin Pilot 7 Weekend. Meillä nyt 4kk ollut uusi vene vesillä ja kaksi kertaa on vessan tuotteet pilssissä. Suunnittelu ja rakennusvirhe alkujaan ja nyt veneeseen laitettu sama vessajärjestelmä kuin Pilot 8 veneessä automaattisesti. Jos Pilot venettä aikoo hommata, niin kannattaa tutkia ja tarkastaa, että kaikki järjestelmät toimii. Meillä on nyt n. 80000€ bajamaja!
- busamann
Miksi leikkiä jollain vinmaster pippeleillä, kun tarjolla olisi Buster Phantom Cabin.?
- Jenssons
Mitä vittua tuommosella tekee?
- Ihajeba
No mitäpä vittua sitä yleensä veneellä tekee ? Veneilee kai ?
- sdfklie
Pilot veneet eivät syystä tai toisesta ole Suomessa lyöneet läpi. En tiedä syytä muuta, kuin että tuo profiili ei vaan meidän silmään sovi. Itse voisin hyvinkin hankkia vaikkapa Finnmasterin 8, mutta epäilen että jälleenmyynti vuosien päästä on erittäin vaikeaa ja arvon romahdus johtuen em. syistä voi olla aika karmea.
- FT3400
Voi olla noinkin mutta eipä noita 7-8 m Pilothouse veneitä juuri käytettyinä myynnissä ole. Ei ainakaan netissä, menevätkö sitten tiskin alta ?
- Anonyymi
Mihin sitä Buster Phanton Cabin venettä tarvitsee..se on pelkkä kallis yhteysvene
- Anonyymi
Tuo Pilot 8 on jo retkivene kaikkineen..
- Anonyymi
Pilot 8 on sivusta katsottuna varsin mainion näköinen. Ongelma omaan silmään iskee kun katsoo venettä edestä tai takaa. Hytin sijoittaminen toiselle puolelle näyttää oudolta. Sillä saa leveän käyntitilan toiselle puolelle kun taas toiselle ei passa mennä. Itse olisin päätynyt kompromissiin. Ehkä hytistä tuuma tai kaksi pois leveydestä, ja hytti keskelle venettä. Molemmilla kyljillä olisi mahtunut kävelemään. Lisäksi 8 jotka nähnyt vedessä ovat hieman kallellaan hytin painon ollessa enempi toispuolinen. Samaa sairautta potee iso XO, Delta ja muutama muu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pilot 8 on sivusta katsottuna varsin mainion näköinen. Ongelma omaan silmään iskee kun katsoo venettä edestä tai takaa. Hytin sijoittaminen toiselle puolelle näyttää oudolta. Sillä saa leveän käyntitilan toiselle puolelle kun taas toiselle ei passa mennä. Itse olisin päätynyt kompromissiin. Ehkä hytistä tuuma tai kaksi pois leveydestä, ja hytti keskelle venettä. Molemmilla kyljillä olisi mahtunut kävelemään. Lisäksi 8 jotka nähnyt vedessä ovat hieman kallellaan hytin painon ollessa enempi toispuolinen. Samaa sairautta potee iso XO, Delta ja muutama muu.
Hopo hop, juttua piisaa, ku koiralla kusta. Onneksi sun ei tarvii ostaa.
Mikähän saippualoora sulla veneenä itselläsi, joka on tasapainoinen kaunotar? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hopo hop, juttua piisaa, ku koiralla kusta. Onneksi sun ei tarvii ostaa.
Mikähän saippualoora sulla veneenä itselläsi, joka on tasapainoinen kaunotar?Targa... sen verran iso malli että olet sen vain unissasi nähnyt...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6338433Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3513234Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4222269- 1281357
- 331338
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151275Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091201- 931123
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651085- 46943