Olen samaa mieltä aiemmin jutun aloittaneen kanssa, että ADHD:stä on liian vähän tietoa monilla ihmisillä. Itselläni kyseinen häiriö löytyy ja se todettiinkin vasta aikuisiällä. Silti edes oma perheeni ei meinaa uskoa sen todellisuutta, vaan ajattelee sen olevan vain selittelyä tai keksitty diagnoosi. Kerran leimattu helposti jää leimatuksi, vaikka asialle löytyisi myöhemmin selitys.
On ikävää, että myös ADHD lasten vanhempia ei ymmärretä, vaan lapsia on jopa toisinaan yritetty laittaa pakosta erityisluokille, vaikka kykenesivä ihan samalle tasolle muiden kanssa. Myös kasvattaja saattaa saada syytteitä lapsen keskittymisen heikkoudesta. Olisi tärkeä aika valaista että mikä ADHD oikeesti on ja toivonkin että muut olisivat yhtä innokkaita valaisemaan asiasta, sillä ihmisillä ei näyät olevan halua edes kuunnella mitä se todellisuudessa tarkoittaa.. läheskään aina.
ADHD(ko) keksitty?
7
330
Vastaukset
- info888888888888
ADHD:sta on HELVETISTI tietoa. Meneppä autismisäätiöön tai autistifoorumeille keskustelemaan asiasta ja huomaat sen kyllä (ADHD on yksi autismin kirjo).
Netistä ADHD:sta tuskin löytyy paljoa tietoa juurikin siksi, koska se ilmenee jokaisella eri tavalla ja ihmiset eivät juurikaan jaksa ottaa asiasta selvää lukemalla kirjastossa löytyviä kirjoja aiheesta tai etsimään jonkun aiheeseen perehtyneen neuropsykologin nettijulkaisuja.
Jotkut ovat ylivilkkaita, toiset taas eivät pysty keskittymään asioihin jotka eivät kiinnosta, joillakin voi olla vaikeaa keskittyä mihinkään jos on liikaa häiriötekijöitä jne.
Itse valitsin amiksessa valinnaisista aineista juurikin psykologian ja onnistuin kirjoittamaan n. 200 sivuisen esitelmän juurikin ADHD:sta, eli kyllä sitä tietoa on ja vitusti onkin, sinun pitää vain jaksaa lukea kirjoja ja seurata oikeita keskustelufoorumeita- AaHooDee
Totta kai löytyy tietoa"vitusti" netistä. Tieto vaan hukkuu ja sekoittuu kaiken maailman keskustelufoorumeiden inttelyyn,onko adhd:ta olemassa vai ei.
- fhufhiwgiygi
ADHD, LUKI häiriöt ym ovat keksittyjä juttuja.
Kun entiaikaan olin koulussa ja kirjaimia jäi puuttumaan, opettaja veti PUNAKYNÄLLÄ ALLEVIIVAUKSEN VIRHEEN kohdalle ja VIRHEMERKIN perään.
Numerot tippui tuloksiata kun EI OSANNUT kirjoittaa oikein.
Pelkkää kurittomien kakaroiden kasvatuksen ja remminpuutetta ADHD, ja osaamattomuutta kirjoittaa oikein tuo LUKI häiriö.
Paskapuhetta kaikki LUKI ja muut selitykset.
Kukahan hyötyy siitä että huonoutta peitellään ja salaillaan, ja selitellään.
Jos johtavaan asemaan päätyy joku tollo tuon hyysäämisen takia, tulee vahinkoa firmoille ja kaikille tuosta hyysäämisestä.- fhufhiwgiygi
PS. Ylläolevaan tekstiin sisällytetyt virheet ovat tahallisia. Jos kirjoittaisin koneella hitaammin virheitä ja viereisiin koskettimiin lyöntejä ei tulisi. Tässä ei nyt kirjoitetakaan OPETTAJALLE, eikä olla saamassa koetuloksia, joten nopea kirjoittaminen ja asiassa pysyminen on se pääasia.
- Opetteleajattelemaan
Onpa huvittavaa, että kirjoitat noin tunteella, vaikka et selkeästi tiedä mitään koko aihepiiristä. Vähän jopa trollin makua, mutta vastaan silti.
Vaimoni on opettaja, ja olen saanut käsityksen että punakynää käytetään edelleen virheiden merkitsemiseen. Sen sijaan tänä päivänä tiedetään enemmän siitä, että niille systemaattisille virheille voi olla muitakin selityksiä kuin mainitsemasi 'kurittomuus' tai 'osaamattomuus', jota et tarkemmin määrittele.
Se, että sinä uskot asian olevan jollakin tietyllä tavalla, ei vaikuta mihinkään muuhun kuin omaan subjektiiviseen maailmankuvaasi. Asioissa, joissa vallitseva käsitys muodostetaan laadukkaasti tehtyjen tutkimusten perusteella, ei yksittäisen ihmisen mielipiteellä ja huutelulla ole painoarvoa.
Ehkä vielä sitäkin enemmän korostaisin argumentoinnin taitoa, sillä "entisaikaan sitä ja tätä" ei ole perusteltua nähnytkään, ja asioiden väittäminen ilman todistuspohjaa on tyhjää sanahelinää.
- Uuuuuh
Ai vähän trollin makua.... Kukaan ei ole oikeasti noin yksinkertainen.
- Syvästi.pahoillani
ADHD on lääketieteen aikaansaama oireyhtymä, josta tieteen tulisi kantaa myös vastuu. Näin ei kuitenkaan tule tapahtumaan, joten neurologinen oirehdinta tulee jatkumaan entistä syvempänä. Rokotteita lisätään ja seurauksista ei vastaa kukaan. Sorry.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998