Voi kurjuus taas

Opettajienraskasduuni

se työ oottaa! Kesäloma opettajilla voisi olla 6 kk! Kerkiäisi palautua rasittavista kakaroista hyvin. Onneksi aloitan jälleen ekaluokalla, joten avustaja on hyvä apuri, kun voi siirtää suuremman osan työstä hänelle, ne rankemmat. Hermot noiden kanssa menee kun huutaa ja kiukuttelee eikä opi mitään.
Eka luokka hyvä kun on lyhyet päivät ja kersat lähtee nopeesti kotiin. Onneksi kohta on syysloma, sekin voisi olla 2 kk. Lyhyet lomat ei auta yhtään. Riiviöitä tupa täynnä ja se rassaa.
Ekalle pitäisi tulla vasta kun osaaa lukea ja laskea ja käyttäytyä, on kurjaa alkaa opettamaan lapsille kaikki alusta. Kun ei opi millään. Pitäisi osata myös käytöstavat ja osata pukea ja auttaa muita, mitään ei osata kun tullaan. Esikoulu pitäisi olla 2 v 7 vuoteen ja sitten kouluun jos saa tietyt asiat.
Rankkaaon mutta lomat ja iso palkka auttaa vähän sekä joka tunti 15 min tauko, onneksi, ilman sitä ei tätä jaksa. Raskaantyön lisä olisi myös hyvä juttu, 1000 kuussa palkan päälle.

1

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KenkkuOpe

      Minä ainakin olen taas täällä Kyproksella pari viikkoa koulun alussa. Kaupunginjohtaja lupasi, että voin olla hyvin poissa. Avustajan olisin jättänyt töihin, mutta olikin niin simpsakka tyttö, että otin matkalle mukaan! Sijaishommat hoituvat muilta avustajilta niin ei tule kaupungille kuluja.

      Pakko kysyä, kun alkoi mietityttää. Oletko sinä aina ollut noin tyhmä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      443
      6436
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      145
      3755
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2478
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1949
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      119
      1314
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      64
      1091
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      980
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      973
    Aihe