se työ oottaa! Kesäloma opettajilla voisi olla 6 kk! Kerkiäisi palautua rasittavista kakaroista hyvin. Onneksi aloitan jälleen ekaluokalla, joten avustaja on hyvä apuri, kun voi siirtää suuremman osan työstä hänelle, ne rankemmat. Hermot noiden kanssa menee kun huutaa ja kiukuttelee eikä opi mitään.
Eka luokka hyvä kun on lyhyet päivät ja kersat lähtee nopeesti kotiin. Onneksi kohta on syysloma, sekin voisi olla 2 kk. Lyhyet lomat ei auta yhtään. Riiviöitä tupa täynnä ja se rassaa.
Ekalle pitäisi tulla vasta kun osaaa lukea ja laskea ja käyttäytyä, on kurjaa alkaa opettamaan lapsille kaikki alusta. Kun ei opi millään. Pitäisi osata myös käytöstavat ja osata pukea ja auttaa muita, mitään ei osata kun tullaan. Esikoulu pitäisi olla 2 v 7 vuoteen ja sitten kouluun jos saa tietyt asiat.
Rankkaaon mutta lomat ja iso palkka auttaa vähän sekä joka tunti 15 min tauko, onneksi, ilman sitä ei tätä jaksa. Raskaantyön lisä olisi myös hyvä juttu, 1000 kuussa palkan päälle.
Voi kurjuus taas
Opettajienraskasduuni
1
238
Vastaukset
- KenkkuOpe
Minä ainakin olen taas täällä Kyproksella pari viikkoa koulun alussa. Kaupunginjohtaja lupasi, että voin olla hyvin poissa. Avustajan olisin jättänyt töihin, mutta olikin niin simpsakka tyttö, että otin matkalle mukaan! Sijaishommat hoituvat muilta avustajilta niin ei tule kaupungille kuluja.
Pakko kysyä, kun alkoi mietityttää. Oletko sinä aina ollut noin tyhmä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202760Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3472417Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262202Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o372166Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581778Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121312Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181309- 661165
- 551160
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?41125