Voi kurjuus taas

Opettajienraskasduuni

se työ oottaa! Kesäloma opettajilla voisi olla 6 kk! Kerkiäisi palautua rasittavista kakaroista hyvin. Onneksi aloitan jälleen ekaluokalla, joten avustaja on hyvä apuri, kun voi siirtää suuremman osan työstä hänelle, ne rankemmat. Hermot noiden kanssa menee kun huutaa ja kiukuttelee eikä opi mitään.
Eka luokka hyvä kun on lyhyet päivät ja kersat lähtee nopeesti kotiin. Onneksi kohta on syysloma, sekin voisi olla 2 kk. Lyhyet lomat ei auta yhtään. Riiviöitä tupa täynnä ja se rassaa.
Ekalle pitäisi tulla vasta kun osaaa lukea ja laskea ja käyttäytyä, on kurjaa alkaa opettamaan lapsille kaikki alusta. Kun ei opi millään. Pitäisi osata myös käytöstavat ja osata pukea ja auttaa muita, mitään ei osata kun tullaan. Esikoulu pitäisi olla 2 v 7 vuoteen ja sitten kouluun jos saa tietyt asiat.
Rankkaaon mutta lomat ja iso palkka auttaa vähän sekä joka tunti 15 min tauko, onneksi, ilman sitä ei tätä jaksa. Raskaantyön lisä olisi myös hyvä juttu, 1000 kuussa palkan päälle.

1

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KenkkuOpe

      Minä ainakin olen taas täällä Kyproksella pari viikkoa koulun alussa. Kaupunginjohtaja lupasi, että voin olla hyvin poissa. Avustajan olisin jättänyt töihin, mutta olikin niin simpsakka tyttö, että otin matkalle mukaan! Sijaishommat hoituvat muilta avustajilta niin ei tule kaupungille kuluja.

      Pakko kysyä, kun alkoi mietityttää. Oletko sinä aina ollut noin tyhmä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      535
      9031
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6210
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5273
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4769
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4391
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3962
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      93
      1936
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      106
      1450
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      989
    Aihe