se työ oottaa! Kesäloma opettajilla voisi olla 6 kk! Kerkiäisi palautua rasittavista kakaroista hyvin. Onneksi aloitan jälleen ekaluokalla, joten avustaja on hyvä apuri, kun voi siirtää suuremman osan työstä hänelle, ne rankemmat. Hermot noiden kanssa menee kun huutaa ja kiukuttelee eikä opi mitään.
Eka luokka hyvä kun on lyhyet päivät ja kersat lähtee nopeesti kotiin. Onneksi kohta on syysloma, sekin voisi olla 2 kk. Lyhyet lomat ei auta yhtään. Riiviöitä tupa täynnä ja se rassaa.
Ekalle pitäisi tulla vasta kun osaaa lukea ja laskea ja käyttäytyä, on kurjaa alkaa opettamaan lapsille kaikki alusta. Kun ei opi millään. Pitäisi osata myös käytöstavat ja osata pukea ja auttaa muita, mitään ei osata kun tullaan. Esikoulu pitäisi olla 2 v 7 vuoteen ja sitten kouluun jos saa tietyt asiat.
Rankkaaon mutta lomat ja iso palkka auttaa vähän sekä joka tunti 15 min tauko, onneksi, ilman sitä ei tätä jaksa. Raskaantyön lisä olisi myös hyvä juttu, 1000 kuussa palkan päälle.
Voi kurjuus taas
Opettajienraskasduuni
1
181
Vastaukset
- KenkkuOpe
Minä ainakin olen taas täällä Kyproksella pari viikkoa koulun alussa. Kaupunginjohtaja lupasi, että voin olla hyvin poissa. Avustajan olisin jättänyt töihin, mutta olikin niin simpsakka tyttö, että otin matkalle mukaan! Sijaishommat hoituvat muilta avustajilta niin ei tule kaupungille kuluja.
Pakko kysyä, kun alkoi mietityttää. Oletko sinä aina ollut noin tyhmä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082485
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401634Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1411286Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2931086Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141036Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22975- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19814Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58783