Huoneen verisellä sängyllä oli toinen klapi, josta löytyi sekä Lahden että tuntemattomaksi jääneen henkilön DNA:ta, joka seitsemän vuotta myöhemmin osoittautui kuuluvan keskusrikospoliisin tutkijalle.
Ulvilan surman menestyksekäs tutkinta
Kytätkusessa
10313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin, jos niiku uskoo asioita mitä poliisi vuodattaa.
Kummallista, että on rikoksia joista eivät puhua pukahda, sitten tas pulputetaan tuleen tekstiä kuin papukaijat konsanaan.
Kummallista, niin ja se dna oli liimautunu kuivuneeseen vereen ilmastoinnin kautta, ihmeelliset on dna:n tiet ja kyvyt.
Tässä Ulvilan tapauksesta, myös DNA-testin epärehellisestä tutkinnasta.
https://poliisirikollisena.wordpress.com/tag/ulvila/page/1/
Rehellinen poliisi on satuolento.
Maassamme on korruptoitunut oikeustoimi (poliisi ja tuomarit) Vaasan yliopiston mukaan:
http://www.uva.fi/nostyle/news/piilokorruptiotutkimus/
Kummallisia ovat annulistien hajatelmat kun uskovat äänettömiin, hajuttomiin, DNA:ttomiin, aikaa nopeampiin, yliluonnolliset kyvyt omaaviin liiteleviin huppareihin, jotka katoaa taivaalle tunnin homman muutamassa minuutissa tehtyään jälkeäkään jättämättä, mutta pitävät yliluonnollisena ennen puhdastiloja tapahtunutta tuiki tavallista näytteen saastumista tutkijan DNA:lla.
Toki olisi pitänyt olla velvollisuus tutkijoillakin antaa DNA-näyte, mutta pahin rikollinen joutenlahti, joka halusi estää auerskan osuuden selvittämisen, vaikka muut poliisit tajusi sen heti syylliseksi. Toinen rikollinen ahnesika manner, joka yllytti auerskan perumaan tunnustuksensa.
Kummallista, kun ei edes palstalla olla objektiivisia? vaan puolesta ja vastaan, kokonaan huomioonottamatta se/ne seikat joita julkisuuteen on asiaan käsittelystä jo vuodettu ja niidenkin mielessä pitäminen edellyttää laajaa tiedon hankkimista.
Selvää on että viranomais taholla oli ja on noissa jutuissa eräänlainen pakko saada syylliseksi haluamansa tuomituksi keinolla millä hyvänsä, mutta annas olla kun viranomaista epäillään niin alkaa semmoinen poru ja selittely ja juuri nyt on iso kööri ylintä po johtoa menossa huvi tilaisuuteen julistaan itseään koskevia rikos asioita jo vanhentuneiksi. jokin on vialla kun ylintä po johtoa suojellaan aivan samoin kuin joita kuita muita rikoksen tekijöitä ja uhrista tehdään sijais kärsijä..
Toisaaltahan historia toistaa itseään...
Ainakin alkututkinnassa mokailtiin lahjakkaasti, eikä loppujen lopuksi aluetta oltu eristtetty asiaan kuuluvalla tavalla, rikoshan oli vakava, kaiken näköiset Donkey kongit pääsi säätämään. Miksi kaikki hommat jätettiin puolitiehen, joita sitten yritettiin paikata ja lopuksi pyrittiin kolhuja paikkaamaan netissä kiljumalla.
Alue kyllä eristettiin, se että etupihalla liikkui poliisi ja häkehenkilöt, niin takaovestako heidän olisi pitänyt kaahoa sisään?
Lisäksi, jos et ole tajunnut sitä, niin tapahtuneesta oli kulunut niin vähän aikaa, että kuka tahansa olettaa henkilön jääneen lähelle, poliisi ei tiennyt kuinka lähellä tekijä voisi olla, niin on ilmiselvää, että poliisi tarkistaa takapihan ja johan se poikakin luuli poliisia murhaajaksi kun näki hänet takapihalla.
Kummallista kuinka juttu muuttuikin täysin toisenlaiseksi vuosien päästä, oli nukahtanut välillä, joku oli tullut herättään, olin piilossa peiton alla, ynm ynm.
Ainoa huono poliisi tässä on ollut se koiranohjaaja, tai sitten teki tahallaan, että jälki loppui asfaltille, koira kyllä kadottaa hajun, mutta pitää malttaa odottaa kun koira saa nollattua hajuaistinsa kun tullaan eri pinnalle ja tuotahan koiranohjaaja ei tehnyt, niin saattaisi olla, että oikea tekijä olisi jo kakkunsa istunut.
Alkututkinnat on varmasti tehty niin hyvin kuin on voitu, mutta on muutamia asioita joita pitää ihmetellä, että kuinka omakunnia voi olla tärkeämpi kuin murhatutkinta, nimiä nyt en mainitse.
Et sinä, eikä muutkaan kaverisi pysty ihmisten mielipidettä muuttamaan, vaikka kuinka paljon, kuinka kauan netissä parkuisit.
On se tosi kummalinen tämä liitävä huppis, jäljetkin loppui asfaltille. Taisi olla ufo juttu. Etteikö nekin olisi ollut poliisin omia jälkiä, tunarointi kun oli saatana sitä luokkaa. Oli varmaan käyty tutkimassa mahdollisia tuloreittejä. Mutta unohtui kertoa muille.
Ai+mitkä+jäljet,+takapihalta+ei+ollut+liikkunut+kukaan,+toki+siellä+naapurustussa+on+ihmisiä+liikkunut.+Sää+oli+erinomainen+ja+vertakin+olisi+pitänyt+eli+koira+olisi+huomannut+jäljet+100%+varmasti.
Ainoa+huono+poliisi+tässä+on+ollut+se+ttkinnanjohtaja+joutenalhti,+tai+sitten+teki+tahallaan,+että+auerskan+osuutta+murhaan+ei+saanut+tutkia.+Kun+olisi+saanut+nollattua+jalkovälinsa+kunnäki+mielestään+hemaisevan+murhaajan+ja+tuotahan+joutenlahti+ei+tehnyt,+niin+saattaisi+olla,+että+oikea+tekijä+auerska+olisi+jo+kakkunsa+istunut.
Myöhemmät+tutkinnat+on+varmasti+tehty+niin+hyvin+kuin+on+voitu,+mutta+on+muutamia+asioita+joita+pitää+ihmetellä,+että+kuinka+seksihimot+ja+rahanahneus+mannerilla+voi+olla+tärkeämpiä+kuin+murhatutkinta+ja+syyllisen+tuomtseminen,+kahden+hovinarrin+nimiä+nyt+en+mainitse.
Äläs muuta sano, JJ teki tahallaan ja MM jätti tekemättä kun poliisin homma vitutti. Tulos olikin sitten tämä.