Ahvenanmaalla 14% ulkomaaalaistaustaisia

Hellre-Åland

"Selvästi koko maan keskiarvoa enemmän ulkomaalaistaustaisia asui Ahvenanmaalla, 14 prosenttia, ja Uudellamaalla, 12 prosenttia. "

https://www.stat.fi/tup/maahanmuutto/maahanmuuttajat-vaestossa.html

Täten palstan pölhöt, jotka fantasioivat maahanmuuttajien karkottamisesta "rotupuhtaalle" Ahvenanmaalle, ovat tietämättömyydessään lähinnä säälittävästi ajasta jäljessä tietämyksellään.

Tänä päivänä Ahvenanmaalla törmää ulkomaalaistaustaisiin yhä useammin. Suomeakaan ei voi siellä enää käyttää salakielenä, jota paikalliset eivät ymmärtäisi, koska varsinkin kesäisin maakunnassa on paljon kesätyöläisiä mannermaalta.

Ahvenanmaa muuten noudattaa turvapaikanhakijoiden vastaanottamisessa tiukkoja kiintiöitä. Siinä asia, jossa manner-Suomella voisi olla opittavaa.

1

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HölmötPäättäjät

      Ruotsalaisia ne on mitkä siellä lasketaan maahanmuuttajiksi ja tuolla he yrittävät jujuttaa että näyttäisivät paremmilta mitä muut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2234
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      171
      1965
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1914
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1620
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1479
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1460
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1053
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1033
    Aihe