..........

11vpoika_

Ite oon 11vuotias ja poltan minttu sigareita on ihan perkeleen hyvää tavaraa oon joensuussa yhen kerran mä poltin kessut kaverin kaa juniksella ja monet katto mut ei tullu kun yks mummo valittaamaan

2

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niih

      Typerän näköistä kun pikkuskidit röökaa, mut omapa on asiasi.

    • Siouxiemiuxie

      Tosi kiva. Itte kuljen joka päivä melkeinnkavereitten kans iltaisin myöhään, ku ollaa tehty läksyt ja siisteydytty ensin. Ei me mitää röökätä, ja vastaavaa. Me vaan hengaillaa, käydää ostoksilla, jutellaa, ait kävellää ja ihan perus asioita. Ja muuten, oot aika nuori vielä. Itse oon 13v tytö, enkä vois edes sietää ja ajtella et polttaisin. Tai et joku siis näkis, ja haittais musta siis et poltan. Edes salaa, et en haluu kärytä siitä. Turha vaiva vaa siinä sitte, et yrittää peitellä sitä. Sillä tavalla myös pilaa hampaansa, ja näyttävät siis keltaisilta eivät valkoisilta jos harrastaa sitä joka päivä tai edes harvoin. Et tosi kivaa vaa sulle, koska sä saat helpommin keuhkosyöpää ja muit vastaavii helpommin. Et suosittelen ehdottomadti lopettamaan, ja odottaa ditä 18 vuod2n ikää. Silloin olet valmis ottamaan vastuuta tekemistäsi, et lopeta se. Silloin varmadti älytä ja tajuat, kuinka typerä ja tyhmä olet ollut koska teet tota noin nuorena.

      Eikä kannata sitä tehdä vaa sen takii, et yritätte olla cooleja ja koviksia. Todellisuudessa sä pistätä ja se sun bestis toisenne siis hankalaan tilanteeseen, et odota vaa ku joku kerta poliisit sut saa kii. Poliisit ovat varmadti todella iloisia, kun näkevät että 11 vuotiaat pikku-skidit siel polttelee. Vievät teidät vanhempienne luokse ja pitävät puhuttelun, tai sitten vievät poliisi-laitokselle ja soittavat vanhemmille. Vanhempanne eivät tastusti ole ylpeitä teistä, ja häpeävät teitä kun saavat tietää touhuistanne. Ja muuten, pahimmassa tapauksessa jos useammin jäätte kii siitä, jopa ekasta kerrasta menee ilmoitus lastensuojeluun. Ja lastensuojelu saa taas 2 turhaa asiakasta, ja vain sen takia että jäivät kiinni että polttivat.

      Itse jäin tästä kiinni jo ekalla keralla parisen kuukautta sitten, ja siis naapurilleni. Sanoi ja kertoi, että jos näkee mut viel polttamassa kerrankin sanoo ja kertoo siitä lastikseen. Ja en lastikseen halua, enkä ikinä halua ja sit se oli loppu.

      Eli jollet halua oikeasti viel sinne, nii kannattaa lopettaa. Ei tarvitse harrastaa samaa kuin aikuiset. Se on aikuisten juttu ei siis sun, eikä varsinkaan siis kuulu millekkää 11v pikku-dkidille, ei kun ikäselle 13v, eikä sen paremmin muillekkaan edes aikuisena. Aikuisena siitä saa vadta päättää saa, mut parempi ettei ala ikinä.

      Tässä on sulle apua, ja neuvoa et nyt sitte lopettamaan vaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      92
      5414
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      77
      4741
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      138
      4699
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2124
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      96
      1778
    6. 99
      1637
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1517
    8. 356
      1232
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1064
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1031
    Aihe