palveleva taksi

mauri1

Saako Somerolla taksia enään viikonloppuyönä?

6

548

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taksirenki

      saa mutta nykyisen lain mukaan ei ole enää päivystyspakkoa ja paljon muutakin haitallista syrjäkylien takseille tuo lakimuutos teki. Jos tiedät etukäteen että taksia tarvitset niin kannattaa sopia suoraan jonkun autoilijan kanssa ajosta, välityskeskustahan somerolla ei ole koskaan ollut.

    • asiakastaksin

      hahhah. Minä olisin varannut ja tilannut taksin etukäteen soitin minulle sanottiin taksi kopilta että soita huomenna kun tarviit sitä taksia etta kai täältä joku ennättää.
      Aika epäselvää toimintaa.
      Laakariin olin menossa ja ihan itse koko matkan maksoin ei ollut mikään kela kyyti.

      kyllähän se taksi tuli ja paasin lääkäriin ei siina sinänsä mitään ongelmaa ollut, mutta varauksella ei toiminut

      • AutoilijaKuningas

        Ei noilla tolppa-apinoilla mikään toimi. Ei ennen eikä jälkeen taksilain. Tilaat taksin niin idiootti ajaa väärään pihaan ja joku rapajuoppo vie taksisi ohi. Sitten jonotat puoli tuntia johonkin "keskuskeen", josta pillu vastaa "Emmmäää tiärä".


    • OmanItsensäHerra

      Totuus julkisista löytyy tämän uutisen kommenttiosiosta:
      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005813118.html

      "Bussissa Jakomäki-keskusta jouduin aikanaan täpötäydessä autossa törkeää kourimista kokemaan. Ei ollut tilaa vaihtaa edes käytävälle. Mies oli juuri niin ovela, että esitti nukkuvaa. Eihän kukaan olisi nukkuvaa epäillyt ja olisin joutunut naurunalaiseksi. Lihava nuori mies. Pyrki koko matkan kourimaan ja repi helmoja ylös.
      Näin myöhemmin saman tyypin jonkun naisen vieressä ja naisen tuskastuneesta ilmeestä tajusin, että sama peli käynnissä.

      Valikoin tarkasti ja istuin oikein siistin opiskelijan oloisen nuorukaisen viereen. Kuinka ollakaan. Sama peli!
      Siihen aikaan bussi oli aina tupaten täynnä eikä vapaita paikkoja ollut koskaan.
      Siirryin työstä kotiin palatessa usein käyttämään taksia, vaikka oli kallista.
      Ei sen turvallisempaa, jopa pelottavaa. Eräs taksimies ajoi oudolle hylätylle parkkipaikalle ja alkoi höpistä, voi, miten kuu paistaa! Ei mitään aikomusta ajaa pyydettyyn osoitteeseen.- Ehti maksun ottaa. Pakenin kiireellä ja juoksin loppumatkan kotiin. "

      Suosittelen kaikkia siis käyttämään OMAA AUTOA niin noin ei voi käydä.

      t. Autoilija Herrasmies

    • Lähi-itätaksari
      • HomoMode

        Kirjoitetaanpa viesti uudestaan, koska joku pepppukipuinen mode taas sensuroi viestejä. Liekö joku säälittävä taksirenki kun otti noin itseensä? Taitaapi olla.

        Eli kuten sanoin aikaisemmin niin turha syyttää mitään taksilakia. Taksilaki ei ole muuttanut mitään. Kuinka se voi olla niin vaikeaa ajaa autolla paikasta A paikkaan B ja vastata puhelimeen? Ai niin... Eihän tolppa-apinoiden itse tarvitse edes puhelimeen vastata. Onpa vastuullinen työ kerta kaikkiaan ja siltikin sen voi mokata noin pahasti. Huh huh!

        Taksit ovat aina haisseet oksennukselta ja niitä ovat ajaneet peruskoulun käyneet tolppa-apinat, jotka eivät löydä oikeisiin osoitteisiin ja niillä kestää ikuisuus saapua paikalle. Tilasin kerran taksin ja sillä meni 15 min saapua ja silloinkin ajettiin väärälle pihalle. Toisen kerran tilasin taksin ja apina ajoi väärän rakennuksen eteen ja käsimerkeistä ja naama punaisena huutamisesta huolimatta ei tajunnut ajaa oikealle pihalle. Ääliö. Kolmannen kerran kuski haisi pistävälle hielle ja kyseli tyhmiä.

        Bussit taas ei kulje yöllä ja ovat myös aina myöhässä ja täynnä haisevia työttömiä. Siellä spurgut paskoo housuun ja kusee alleen sotkien penkit. Aina on myös joku nisti vinkumassa tupakkaa, kolioita tai puhelinta lainaksi. Penkeille ei uskalla istua.

        Paras onkin siis ostaa ihan oma auto. Siistikuntoinen ja vähän ajettu millä pääsee halvalla minne haluaa ja milloin haluaa. Ei tarvitse odotella, ihmetellä, soitella ja juosta persehiessä bussien perässä nolaten itsensä tai taksin takapenkilla housunsa sotkien vanhoihin kuivettuneisiin oksennuskokkareihin. Sitten ajat herrana itse ja käsket kyytejä ruinaavia hamppeja mennä töihin ja ostaa oman auton. Ei ole vaikeaa.


    Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2455
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2077
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      630
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      491
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      485
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      452
    Aihe