6v Kääpiöluppa, leikattu poika.
Tarhakani ollut ennen mulle tuloa.
Elänyt yksin nyt puoli vuotta ja sitä ennen leikatun tyttökaverin kanssa kuukauden, mutta ei tullut juttuun tytön kanssa. Oman parisuhteen päättyessä me pojat muutimme molemmat toiseen osoitteeseen.
Vajaan vuoden siis ollut kotikani häkissä ja pääsee ulkoilemaan asunnossa säännöllisesti. Ei ole ollut ongelmia. Tänä yönä kani säikäytti pahasti.
Alkoi hirveä meteli ja menin katsomaan mitä tapahtuu.
Kani sätki häkissä kyljellään todella rajusti. Otin syliin ja sätkiminen loppui. Huohotti todella kovasti kuitenkin. Laskin takaisin lattialle ja sama sätkintä jatkui. Kani kaatui kyljelleen ja käpälät tempoi edestakaisin kovaa vauhtia. Tätä kesti vielä noin minuutti, ennenkuin kani pysähtyi paikalleen huohottamaan. Nostin kanin sohvalle ja koitin tarjota kaalinlehteä, joka on toistaiseksi ollut herkkua ja maistunut. Ei nyt. Tiheää hengittämistä jatkui seuraava puoli tuntia, kunnes kani alkoi liikkua ja hengittää normaalisti.
Laitoin kanin takaisin häkkiin mihin se jäi juomisen jälkeen makaamaan nukkumapaikalleen.
Tätä kirjoittaessa kaikki näyttää hyvältä, mutta kovasti mietin mitä ihmettä tapahtui. Oliko se pahaa unta vai tekikö joku kipeää?
Voiko kanit nähdä painajaisia?
Sormisuussa
2
270
Vastaukset
- einormaalia
Ottaisin nopeasti yhteyttä eläinlääkäriin :) Tuollaiset kohtaukset eivät ole normaaleja ja omaan korvaani tuo kuulostaa epilepsia kohtaukselta. Tai aivoverenvuodolta.
Voi myös olla että on jo liian myöhäistä,kani kun reagoi vain todella vahvaan kipuun,pienen kivun kani koittaa peittää kaiken mahdollisin keinoin,kun kerta saaliseläin on. - Kannattaa_Tutkia
Epilepsia tuli mullekin mieleen. Kyllähän eläimetkin varmaan painajaisia voi nähdä, mutta kuulostaa kyllä enemmän epilepsialta ja veisin ihan varmuuden vuoksi kanin lääkäriin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2679496IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3006676Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681621Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61391Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921235- 1091151
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut731038Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40852Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23746MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312741