Kädet

Tämä on vaivannut jo aika monta vuotta.
Eli käsien iho näyttää aika kummalliselta.
Varsinkin kylmässä ovat kädet sinertävän harmaat, lisäksi ne palelevat helposti.
Outo ulkonäkö häipyy kun hieroo vähän aikaa ihoa.

Olen huomannut, että kun ottaa vähän alkoholia, muuttuvat kädet ihan normaalin näköisiksi (värisiksi) eikä hiusverisuonia enää eroka.

Olen 18 v. ja tuo iho tuntuu rypistyvän samoin kuin iäkkäämmän ihmisen iho eli kimmoisuutta on aika huonosti.
Onko mistään apua, voiteista tms. ?
2674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sinulla on ilmeisesti huono pintaverenkierto käsissä. Tähän viittaa käsien paleleminen ja kylmässä, jolloin pintaverenkierto heikkenee, kun elimistö säästää lämpöä tärkeämmille elimille, kuvaamasi käsien väri sekä se, että hieronta, joka taas vilkastuttaa pintaverenkiertoa, auttaa.

Alkoholi vilkastuttaa pintaverenkiertoa ja laajentaa verisuonia. Siksi kätesi näyttävät silloin "normaalilta". Tämä laajeneminen jäähdyttää elimistöä ja kätesi palaavat pian takaisin "entisen" näköisiksi.

Jotkut voiteet voivat muuttaa hetkeksi ihon kimmoisuutta, tms. mutta pysyvää vaikutusta niillä ei ole, ei ihoon eikä verenkiertoon. En valitettavasti osaa neuvoa enempää enkä ole asiantuntija.

Äänestä
  • Verenkierron ajattelin itsekin olevan ongelma.
    Kummastuttaa kun asia on niin, että joskus on kädet erittäin kylmiä ja joskus taas aivan kuumottaa, aivan ääripäät sillointällöin.
    Lisäisin vielä, että nuorempana palellutin käsiä aika usein kun olin tuossa mopoiässä. Joskus oli niin kohmeessä, että huhhuh.
    Kummastuttaa myös se kun viime kesänä sain melkoisen haavan käteen ja vieläkin kyseinen arpi on paljon tummempi kuin muu iho, sellainen tumman sinisen harmaa alue.
    Vielä tämän lisäksi kyseisen arven kohdalla tuntuu olevan pari näppylää, tosin aika olemattomia. Ihme juttu.
    Sopiva lääke lienee pieni määrä alkoholia ja lämpö.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalpea kirjoitti:

Tämä on vaivannut jo aika monta vuotta.
Eli käsien iho näyttää aika kummalliselta.
Varsinkin kylmässä ovat kädet sinertävän harmaat, lisäksi ne palelevat helposti.
Outo ulkonäkö häipyy kun hieroo vähän aikaa ihoa.

Olen huomannut, että kun ottaa vähän alkoholia, muuttuvat kädet ihan normaalin näköisiksi (värisiksi) eikä hiusverisuonia enää eroka.

Olen 18 v. ja tuo iho tuntuu rypistyvän samoin kuin iäkkäämmän ihmisen iho eli kimmoisuutta on aika huonosti.
Onko mistään apua, voiteista tms. ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu