Kumma tapahtuma

Mikä ihme aiheutti eilisen kuolonkolarin? Risteyksen näkyvyys joka suunnasta on erittäin hyvä ja väistämisvelvollisuus selvä.

Miksi kummassa kolaroitiin näin pahasti?
5437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Helposti; Rekkakin, lähestyessään sopivalla nopeudella, voi ''piiloutua'' auton b-pilarin taakse. SIksi risteystä lähestyvällä kuljettajalla pitää esim. katsettaan (=päätään) liikuttamalla varmistua, että risteävä ajorata on varmasti vapaa. ''Katso toisenkin kerran'', on monessa ulkomaalaisessa autokoulussa opetettava asia. Sopii hyvin myös meille. Itse pyöritän päätäni niinkuin pössihavukka aina, kun lähestyn risteystä.

Ps1. Pojalleni opetettiin autokoulussa(!), että ei kannata kolmion taakse pysähtyä, ettei energiaa mene hukkaan liikkeelle lähtöön. Voi herraisä sentään!!
Ps2. Tänään taas Heinisuon risteyksessä opetuslupalainen opetti lapsensa pysähtymään suojatien taakse stop-merkin luona. Siitä se tuurilla lähti avensis menemään valtatielle ilman kunnon näkyväisyyttä. Ei siihen pysähdytä, vaan vasta ns. pysäytysviivalle, joka on risteävän tien reunassa.

Äänestä
  • Näin kuorma-auto Sumsantietä ajaessaan jäi kokonaan Ristijärventietä ajaneen matkailuauton kuskilta havaitsematta ja tämä tökkäsi kolmion takaa suoraan kuorma-auton eteen?

    Äänestä

  • Ällikällä_isketty kirjoitti:

    Näin kuorma-auto Sumsantietä ajaessaan jäi kokonaan Ristijärventietä ajaneen matkailuauton kuskilta havaitsematta ja tämä tökkäsi kolmion takaa suoraan kuorma-auton eteen?

    Erittäin ikävä ja kolkko onnettomuus. En tiedä yksityiskohtia, mutta sellainen inhimillinen erehdys siinä on ilmeisesti käynyt, ettei kuljettajat huomanneet toisiaan ennenkuin oli myöhäistä.

    Äänestä

Matkailuauton sivuikkuna nyt muutenkaan kovin isohko ole ja helposti tulee arviointi virheitä kun näkyvyys korkeammalta ja kapeahko.Ei vaan ole havainnut rekkaa joka kenties myös ajanut valotta tai niillä hienoilla päivänvaloilla siis.

Äänestä

höpöhöpö! En muista ikinä nähneeni ilman valoja ajavaa rekkakuskia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ällikällä_isketty kirjoitti:

Mikä ihme aiheutti eilisen kuolonkolarin? Risteyksen näkyvyys joka suunnasta on erittäin hyvä ja väistämisvelvollisuus selvä.

Miksi kummassa kolaroitiin näin pahasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu